19:56 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Uudised
lühendatud link
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)
4610

Eestile ID-kaarte tootnud Gemalto AG esitas kolmapäeval Harju maakohtule hagiavalduse Eesti politsei- ja piirivalveameti (PPA) vastu, väites, et PPA katkestas pahauskselt kompromissikokkuleppe läbirääkimised.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. "Nagu teatatud 27. septembril 2018, tunneb Gemalto kahetsust PPA järsu otsuse üle katkestada peaaegu lõpule viidud läbirääkimised sõbraliku kompromissikokkuleppe osas, millele järgnes PPA poolt kohtule esitatud alusetu ja pretsedenditu hagiavaldus — seda summas, mis oli täielikult ebaproportsionaalne, võrreldes sellega, mida PPA ise pakkus kompromissikokkuleppe kavandis," seisab Gemalto teates meediale, vahendab ERR.

PPA kaebab vigaste ID-kaartide tootja Gemalto kohtusse >>

Gemalto väidab, et ettevõtet ei saa ühelgi moel pidada vastutavaks sellise lahenduse eest, kuna ta on kogu aeg pidanud nimetatud läbirääkimisi rahumeelse kompromissikokkuleppe sõlmimiseks äärmise konfidentsiaalsusega ja heas usus.

ID-kaardi kriis maksis ametitele miljoneid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Politsei- ja Piirivalveamet teatas septembri algul Gemalto AG esindajale, et lõpetab kompromissleppe läbirääkimised seoses ID-kaardi turvariski lahendamiseks tehtud kulude hüvitamisega ning esitab lähinädalatel kohtusse hagiavalduse lepingurikkumise kohta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Politsei- ja Piirivalveametil puudub usaldus lepingupartneri Gemalto suhtes, kes ei ole näidanud üles koostöötahet ja tegelikku huvi kompromissi sõlmida," sõnas PPA peadirektori asetäitja Krista Aas.

"Meil ei ole põhjust kohtuvaidlust karta, seega esitame hagiavalduse esimesel võimalusel kohtusse," lisas Aas.

Peadirektori asetäitja sõnul oli kompromissi eesmärk PPA jaoks vältida pika kohtuvaidlusega kaasnevat aja- ja rahakulu riigi jaoks. "Meie soov oli, et Gemalto hüvitab riigile kriisi käigus tekkinud kulutused ja meil oleks võimalik keskenduda valdkonna arendamisele ja inimeste teenindamisele. Läbirääkimised ei ole aga paraku enam võimalikud," lisas Aas.

Eesti riik esitas kahjunõude ID-kaartide tootjafirmale >>

PPA esitab Gemalto AG vastu hagiavalduse seoses ID-kaardi lepingu rikkumisega seotud kulude väljanõudmisega, millele lisanduvad ka leppetrahvid.

2017. aasta 30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp riigi infosüsteemi ametit, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte ja sealhulgas e-residentidele väljastatud kaarte, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti eksperdid tõdesid, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit. Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel, et peatab Eesti ID-kaartide sertifikaadid alates 3. novembri hilisõhtust kell 24.

ID-kaardi kriis maksis miljoneid. Ainuüksi riigi infosüsteemi ameti (RIA) otsesed kulud ID-kaardi kriisi lahendamisel ulatusid 1,8 miljoni euroni ning teist samapalju kulus politsei- ja piirivalveametil (PPA), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lisainfot ID-kaardi turvariski kohta saab kodulehelt.

Teema:
Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid (51)

Samal teemal

Aasta lõpus tuleb välja uus ID-kaart
PPA tutvustas uut ID-kaarti
Tagid:
turvarisk, hagiavaldus, ID-kaart, Gemalto, kohus, PPA, Eesti

Peamised teemad