06:36 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
Õppused (114)
11502

Varem sõjalises mõttes vaiksed Põhja-Euroopa ja Läänemere piirkond on Moskva sõnul muutumas Venemaa-vastaste laiaulatuslike sõjaliste operatsioonide imiteerimise katsepolügooniks.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. NATO sõjalise-poliitilise blokaadi õppused algasid neljapäeval korraga kahes Venemaaga piirnevas riigis. Sõjaväeõppused Trident Juncture algasid Norras, Northern Coasts Soomes. Alliansi peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul on Trident Juncture NATO suurim sõjaväeõppus külma sõja lõpust alates.

Stoltenberg: NATO ei taha Euroopasse rohkem tuumarelvi >>

Nagu Sputnik Eesti on varem teatanud, osaleb õppustel Tridenti Juncture umbes 50 000 sõjaväelast, 70 laeva ja 10 000 sõidukit, mis esindavad 31 riigi relvajõude. Kõigi 29 NATO liikmesriiki, samuti Soome ja Rootsi on õppusele saatnud oma sõjaväelased.

NATO juhid on varem teatanud kavatsusest kasutada õppustel umbes 150 lennukit. Trident Juncture käigus on kavas viia läbi umbes kakskümmend "eksperimenti". Üks nendest on NATO liikmesriikide õhujõudude õhusõidukite ühtse paigutamise ja juhtimissüsteemi rakendamine. Selleks avasid ka NATO liikmeks mitteolevad Rootsi ja Soome õppuste ajaks oma õhuruumi alliansi õhusõidukitele.

Õppused Trident Juncture lõpevad 7. novembril 2018.

Õppused Northern Shores hõlmab Soome lahte ja Läänemere põhjaosa

Samal päeval, kui Norras algab õppes Trident Juncture algavad Norras ja Soomes mereväeõppused Northern Shores. Soome kaitseministeeriumi pressiteenistuse andmetel osaleb õppustel lisaks Soomele veel 12 riiki: Saksamaa, USA, Poola, Kanada, Eesti, Leedu, Belgia, Itaalia, Taani, Rootsi, Holland ja Läti. Õppustele kaasatakse umbes 4000 sõjaväelast, 40 laeva ja mitu lennukit.

Õppused Northern Coasts toimuvad kolmes etapis. Esimene etapp toimub Turu linna lähedal, teine – Soome saarestikumerel ja Botnia lahel. Kolmandal etapil laieneb õppuste geograafia Soome lahele ja Läänemere põhjaossa. Õppused lõpevad 8. novembril.

Tuumasõja tont on tagasi >>

Rahvusvahelisi NATO liikmesriikide osalusega mereväeõppusi Northern Coasts korraldatakse alates 2007. aastast. Soome kaitseväe juhtkond usub, et sellised üritused võimaldavad Soome sõjaväelastel harjutada erinevate ülesannete täitmist nii oma territooriumil kui ka Soomes naaberpiirkondades.

Moskva: NATO õppused on suunatud Venemaa vastu

Moskva on varem Trident Juncture ettevalmistusi kommenteerides teatanud, et ei kahtle nende Venemaa-vastases suunitluses. Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova sõnul muutuvad sõjaliselt rahulikud Põhja-Euroopa ja Läänemere piirkonnad suuremahuliste sõjaliste operatsioonide simuleerimise katsepolügooniks, häälestades avaliku arvamuse nende ümberkujundamisele reaalse sõjategevuse piirkonnaks.

Zahharova rõhutas, et "see võimupotentsiaali demonstreerimine toimub Venemaa piiride vahetus läheduses ja on selge Venemaa-vastase suunitlusega". "Kavatsetakse täiustada kaitse-, ja mis on põhimõtteliselt tähtis, ründetegevuse oskusi," märkis diplomaat.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud Venemaa juhtkonna korduvatest kinnitustest, et Moskva ei soovi vastasseisu NATO-ga ei Läänemere piirkonnas ega kusagil mujal. Venemaa pool on samuti korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ohusta Põhja-Atlandi liitu mittekuuluvat riiki.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

Venemaa välisminister Sergei Lavrovi sõnul teab NATO hästi, et Venemaa ei kavatse kedagi rünnata, kuid kasutab lihtsalt ettekäänet uute väeüksuste ja sõjavarustuse paigutamiseks Venemaa piiride lähedusse.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
sõjaväeõppused, poliitika, õppused, Northern Coasts, Trident Juncture, NATO, Jens Stoltenberg, Norra, Soome, Venemaa

Peamised teemad