03:11 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Uudised
lühendatud link
3510

Peaminister Jüri Ratas arutas esmaspäeva õhtul Oslos Norra ametikaaslase Erna Solbergiga julgeolekuolukorda Euroopas ning võimalusi praktiliseks digikoostööks.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Ratas tõdes Norras toimuvast NATO suurõppusest Trident Juncture rääkides, et viimastel aastatel on Euroopa julgeolekuolukord märkimisväärselt teravnenud, edatsas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

NATO sõjaväeõppused Venemaa piiride läheduses toimuvad korraga kahes riigis >>

"See on väga oluline õppus, kus osalevad kõik NATO 29 liikmesriiki ning lisaks meie partnerid Soome ja Rootsi. See näitab meie koostöövõimet ja heidutust. NATO on tugev ja hoiab ühte," ütles Ratas. Peaministri sõnul on Eestile eriti oluline, et õppuse käigus harjutatakse vägede liigutamist läbi Euroopa.

Ratas tõi kohtumisel esile Eesti ja Norra head koostööd idapartnerluses. Mullu Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal korraldasid Eesti ja Norra Brüsselis idapartnerluse tippkohtumise eel konverentsi Euroopa riikide kuvandist venekeelses meedias.

Skandaal Norras: avaldati sõjaliste objektide asukohad >>

Konverentsil tutvustati Eesti ja Norra ühiselt rahastatud meediauuringu tulemusi, mida on hiljem kasutatud väärtusliku õppematerjalina Ukraina ja Gruusia ajakirjanike koolitamisel.

Ratas kinnitas Solbergile, et Eesti on valmis Norraga tegema sarnast koostööd piiriüleses andmevahetuses kui Soomega. "Pakume Norrale meie X-tee lahendust kasutada," ütles peaminister.

Täna osaleb Ratas koos teiste Põhjamaade, Balti riikide ja Suurbritannia juhtidega Põhjala Tuleviku Foorumil, mis keskendub tervisetehnoloogiatele. Eesmärgiks on arutada ekspertidega, kuidas ühendada kõigi üheksa riigi digiideed ja —kogemused ning pakkuda tulevikus paremaid terviseteenuseid oma inimestele.

Peaminister Ratast saadavad Põhjala Tuleviku Foorumil ekspertidena Tõnu Esko Geenivaramust, Priit Kruus Dermtestist ning Priit Tohver sotsiaalministeeriumist.

NATO sõjalise-poliitilise blokaadi õppused algasid neljapäeval korraga kahes Venemaaga piirnevas riigis, vahenda uudisteportaal Sputnik Eesti. Sõjaväeõppused Trident Juncture algasid Norras, Northern Coasts Soomes. Alliansi peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul on Trident Juncture NATO suurim sõjaväeõppus külma sõja lõpust alates.

Stoltenberg: NATO ei taha Euroopasse rohkem tuumarelvi >>

Nagu Sputnik Eesti on varem teatanud, osaleb õppustel Tridenti Juncture umbes 50 000 sõjaväelast, 70 laeva ja 10 000 sõidukit, mis esindavad 31 riigi relvajõude. Kõigi 29 NATO liikmesriiki, samuti Soome ja Rootsi on õppusele saatnud oma sõjaväelased.

Õppused Trident Juncture lõpevad 7. novembril 2018.

Krimmi kuurort Saki
© Sputnik / Алексей Павлишак

Moskva on varem Trident Juncture ettevalmistusi kommenteerides teatanud, et ei kahtle nende Venemaa-vastases suunitluses. Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova sõnul muutuvad sõjaliselt rahulikud Põhja-Euroopa ja Läänemere piirkonnad suuremahuliste sõjaliste operatsioonide simuleerimise katsepolügooniks, häälestades avaliku arvamuse nende ümberkujundamisele reaalse sõjategevuse piirkonnaks.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud Venemaa juhtkonna korduvatest kinnitustest, et Moskva ei soovi vastasseisu NATO-ga ei Läänemere piirkonnas ega kusagil mujal. Venemaa pool on samuti korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ohusta Põhja-Atlandi liitu mittekuuluvat riiki.

Tagid:
digikoostöö, õppus, julgeolek, Trident Juncture, NATO, Erna Solberg, Jüri Ratas, Norra, Euroopa, Eesti

Peamised teemad