07:46 17. November 2019
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB70.3938
EL-i liikmesriigid toetasid ühekordsete plastikesemete keelustamist, illustreeriv foto

EL-i liikmesriigid toetasid ühekordsete plastikesemete keelustamist

CC0 / Piotr Korab
Uudised
lühendatud link
27 0 0

EL-i 28 liikmesriiki avaldasid ettepanekule toetust pärast Euroopa Parlamendi hääletust eelmisel nädalal, millega toetati ühekordsete esemete nagu kõrte, söögiriistade, vatitikkude ja õhupallipulkade keelustamist.

TALLINN, 1. november — Sputnik. Euroopa Liidu liikmesriigid toetasid kolmapäeval mõnede ühekordselt kasutatavate plastikesemete keelustamist, vahendas Pealinn viitega BNS-le. Tuleval nädalal alustatakse tööd seaduse koostamisega, mille tekstis loodetakse kokku leppida detsembris ja jõustada 2021. aastal.

Euroopa Parlament keelustas ühekordselt kasutatava plastiku >>

EL-i nõukogu kiitis heaks plastiktoodete keelustamise, millel on olemas keskkonnasõbralikum alternatiiv. Nõukogu tahab, et tekkinud reostuse koristamise eest tasuksid plastikesemeid tootvad ettevõtted ning firmad, mis tegelevad nende toodete ostmise ja edasimüügiga.

Keskkonnaminister Marko Pomerants osaleb täna ja homme Euroopa Liidu keskkonnaministrite mitteametlikul kohtumisel, kus räägitakse merekeskkonna kaitsest
© Sputnik / Всеволод Тарасевич

Nõukogu kutsus seadma liikmesriikides sihte ühekordsete plastikesemete kasutamise piiramiseks ka esemete puhul, mida keskkonnasõbralikult asendada hetkel ei saa.

Euroopa Komisjoni teatel moodustavad ühekordsed plastikesemed ookeanides ja randadel 70 protsenti jäätmetest. Mitu uuringut on näidanud, et plastikut esineb ka inimese toiduahelas.

Mikroplastiku mõjud inimorganismile võivad olla väga erinevad, alates vähist, mutageenide tekkest, sisemiste organite töö häiretest kuni viljakuse kahanemiseni, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tai rannavetes leitud prügisaar liigub suvitusalade suunas >>

Tänapäeval domineerib mereprügis just plast, mis laguneb looduses väga aeglaselt ning võib olla ka toksiline. Mereprügisse võivad loomad, linnud ja kalad kinni jääda (näiteks võrgusarnase ehitusega pakendiümbrised) või seda alla neelata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu kevadel.

Mereprügi teemat on käsitletud Euroopa Liidu merestrateegia raamdirektiivis, mille järgi peavad liikmesriigid hiljemalt aastaks 2020 tagama oma mereala hea keskkonnaseisundi.

Iga aasta 22. märtsil tähistatakse Läänemere päeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Lisaks käsitletakse mereprügi vähendamise meetmeid ka ringmajanduse tegevuskavas ning selle ühes meetmes ehk plastistrateegias, mis aitab kaasa plastide ringlussevõtu suurendamisele.

4.–5. juunil toimus Tallinnas Kultuurikatlas Euroopa Liidu Läänemere strateegia üheksas aastafoorum, kuhu tuli ligi 700 osalejat Eestist ja Euroopast. Aastafoorumi peamine teema oli Läänemere piirkond pärast aastat 2020.

Foorumil tutvustatati Välisministeeriumi tellitud uuringut "EL Läänemere strateegia pärast 2020", mis analüüsib Läänemere strateegia (LMS) võrgustike ja projektide tööd ning tulemuslikkust strateegia eesmärkide täitmisel.

Tagid:
keskkond, prügi, plastik, ühekordne, Euroopa Parlament, EL

Peamised teemad