06:43 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Uudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
23220

Austria siseministeeriumi andmetel moodustavad valdava enamuse tuhandete migrantide seas, kes valmistuvad läbimurdeks Euroopa Liitu, noored mehed Põhja-Aafrikast ja Lähis-Idast.

TALLINN, 5. november — Sputnik. Vähemalt 20 000 külmrelvadega relvastatud migranti valmistub üle Bosnia ja Horvaatia piiri Euroopa Liidu territooriumile läbimurdmiseks. Sellest teavitab RIA Novosti viitega Austria väljaandele Kronen Zeitung.

Tagasi saata: Saksamaal ei õnnestu oma migrantidest vabaneda >>

Ajaleht märgib, et Austria siseministeeriumi andmetel on valdav enamus sisserändajaist pärit Põhja-Aafrika ja Lähis-Ida riikidest: "95% nendest sisserändajatest, kes tahavad läbimurde sooritada, on noored mehed, peaaegu kõik nad on nugadega relvastatud. Üht politseinikku juba üritati surnuks pussitada."

Saksamaa alustab pagulaste tagasisaatmist EL riikidesse, illustreeriv foto
© Sputnik / Екатерина Соловьева

Samas, nagu ministeeriumist teatatakse, EL-i läbimurdmiseks valmistuvate relvastatud meeste hulgas Süüriast väljarännanuid – mitmetuhandepealine rahvasumm koosneb peamiselt marokolastest, pakistanlastest, alžeerlastest ja iraanlastest. Austria siseministeeriumi info kohaselt on nende põhiliseks sihiks Saksamaa, aga ka Skandinaavia riigid.

Teatavasti sai sisserände Lääne-Balkani marsruut 2016. aastal suletud. Kuid teekonna asemel läbi Kreeka – Makedoonia – Serbia – Horvaatia läksid pagulased Euroopa Liidu riikidesse Albaania, Montenegro ning Bosnia ja Hertsegoviina kaudu. Nagu teatab telekanal Mor24, hoiatas Bosnia ja Hertsegoviina parlamendi riigikaitse- ja julgeolekukomisjon ohu eest ligi 50 000 migrandi sissevooluks, kes püüavad kasutada riiki edasipääsuks Euroopa Liidu riikidesse.

Austria ei allkirjasta ÜRO ülemaailmset migratsioonilepet >>

Kas "ülitublid piirivalvurid" suudavad kaitsta

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, on viimaste aastatega ebaseaduslikult Euroopasse valgunud ligikaudu 1,5 miljonit sisserändajat ja põgenikku Lähis-Ida, Aafrika ja Aasia riikidest. Rändekriis sundis EL-i võime algatama üleliidulise piiri- ja rannavalve moodustamise, mille töötajad saab vajaduse korral suunata Euroopa Liidu mis tahes piiririiki ilma kohalike võimude nõusolekuta. 

Brüssel ei arva, et see uue teenistuse staatus tähendaks suveräänse riigi piiridel välismaise juhtimise kehtestamise võimalust.

Arusaadav, et niisugust meedet nagu piirivalvele sunniviisiline "abi osutamine" käsitletakse äärmiselt väheusutavana, kuid ette nähtud see siiski on ja on läbinud kinnitused kõikides liidu instantsides.

Teisisõnu, sel juhul, kui Brüssel ja Schengeni vööndi riikide pealinnad otsustavad, et teatud EL-i riik, olgu selleks taas Kreeka või siis samuti piiririik Eesti, ei rakenda adekvaatselt kaasaegseid meetmeid, et sisserändajate voog kontrolli alla võtta ja seab seeläbi ohtu teiste Schengeni riikide heaolu, siis võidakse sundkorras viia selle riigi territooriumile välismaa piirivalvurite üksused.

USA saadab Mehhiko piirile rohkem kui viis tuhat sõdurit >>

Tänaseks on piirivalveteenistuse koosseisus 1 500 ohvitseri, kes on põhimõtteliselt valmis probleemidega silmitsi seisva EL-i riigi palvel viivitamatult kriisipiirkonda siirduma. Peaaegu kõik need spetsialistid, sealhulgas mõned Eesti esindajad, teenivad igapäevaselt oma riikide allüksustes, olles samaaegselt arvatud üleeuroopalise piirivalverühma reservi.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
relvastatud, sisserändajad, ebaseaduslik, EL, Põhja-Aafrika, Bosnia, Lähis-Ida, Horvaatia

Peamised teemad