20:59 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
36 0 0

Peaminister Jüri Ratas kinnitas rsmaspäeval Astanas digifoorumi ja Eesti-Kasahstani äriseminari avamisel, et Eesti ettevõtjad on valmis ehitama Kasahstaniga uusi innovaatilisi ühendusi e-teenustes, logistikas, kaitsetööstuses, rohetehnoloogiates, põllumajanduses ja toiduainetööstuses.

TALLINN, 5. november — Sputnik. Kasahstan on Kesk-Aasia suurima majandusega riik ning oluline strateegiline partner nii Eestile kui tervele Euroopa Liidul, edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo. 

"Eesti ettevõtjate huvi Kasahstani turu vastu on suur. Seda tõestab asjaolu, et mind saadab ligi 30 ettevõtjast ja organisatsioonist koosnev äridelegatsioon," märkis Ratas.

Kasahstan on vastu võtnud riikliku strateegia aastani 2050, kus rõhk on tööstusinvesteeringutel ja digiarengul. "Meil on Kasahstaniga sarnaseid eesmärke, kuid kaubandussuhete ja koostöö elavdamiseks on kõige olulisem usaldus ja reeglitest kinni pidamine. Ettevõtjad vajavad kindlust ja usaldusväärset ärikeskkonda," märkis Ratas.

Kasahstan annab uuest aastast eestlastele viisavabaduse >>

Peaministri sõnul on Eesti sobiv koht Aasia e-kaubanduse jaotuskeskusele, kust jõuaks kaup kiiremini ja odavamalt umbes 60 miljoni kliendini Põhjamaades, Balti riikides ja Loode-Venemaal.

Kasahstan.
© Sputnik Казахстан

"E-kaubandus on kiiresti kasvav trend maailmas ning riikide vahel käib tuline võistlus e-kaubanduse jaotuskeskuste saamiseks. Eesti ettevõtted ja avalik sektor suudavad pakkuda mitmekülgseid innovaatilisi lahendusi välisinvestoritele," toonitas Ratas.

"Kasahstan asub Hiina siiditee ühel võimalikul trassil Euroopasse. Jaotuskeskuse loomisega Eestisse võivad Aasiast pärinevate kaupade transpordihinnad langeda kordi ning tarneaeg lüheneda paarist nädalast mõne päevani. Eestisse tooks see omakorda olulisi investeeringuid ja töökohti," sõnas Ratas.

Eesti ja Kasahstani kaubavahetus on viimastel aastatel mõnevõrra kasvanud, nagu ka Kasahstani otseinvesteeringud Eestisse. Eesti ettevõtjad müüvad Kasahstani enim masinaid ja seadmeid, transpordivahendeid ja keemiatooteid, samal ajal kui Kasahstanist ostetakse sisse peamiselt mineraalseid ja keemiatooteid.

Kasahstani ekspordib sadakond Eesti ettevõtet ning Eestis on registreeritud 70 Kasahstani osalusega ettevõtet.

Täna kohtus Ratas ka oma Kasahstani ametikaaslase Bakõtzhan Sagintajeviga. Homme osaleb peaminister Astana äriinkubaatori avamisel ning kohtub president Nursultan Nazarbajevi ja parlamendi esindajatega, nende seas alamkoja Eesti-Kasahstani sõprusgrupiga.

Kasahstan kutsus Süüria vaenupooled kohtumisele >>

Lisaks külastab Ratas 125 aasta vanust eesti juurtega küla Petrovka ning avab Alžiri mälestuskivi, mis on pühendatud poliitiliste repressioonide ja totalitarismi ohvritele.

Alates 1. jaanuarist 2017 Kasahstani külastamine Eesti kodanikele muutus viisavabaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Nimelt on Kasahstan juba alates 2015. aasta maist ette valmistanud plaani kehtestada kuni 30-päevane viisavaba viibimise võimalus kõikide OECD liikmesriikide (s.h. ka Eesti), Araabia Ühendemiraatide, Singapuri ja Malaisia kodanikele.

Kasahstanis alustas mullu sügisel tööd kasahhi keele ladina tähestikule üleviimise riiklik komisjon, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kasahhi keele üleviimine ladinapärasele kirjutusviisile 2025. aastaks on plaanis läbi viia etapiviisiliselt. Esimeseks etapp kulgeb ajavahemikus 2018-2020, teine aastail 2021-2023 ja kolmas aastail 2024-2025.

Kasahhi keele uus tähestik kehtestati oktoobri lõpus Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajevi määrusega. 42 kirillitsas tähekuju asemel hakatakse selles kasutama 32 ladina alfabeedi tähemärki, millest üheksa kirjutatakse apostroofiga.

Sputnik Eesti kutsub virtuaalsele reisile riikidesse, mis võivad vabalt asendada ja rikastada uute värskete muljetega juba tüütama kippuvat Türgi rannapuhkust.

Kasahstan läheb üle ladina tähestikule >>

Kasahstan tema üüratult suure stepi, tohutute mägede lumiste tippude, suurepäraste järvede, veerohkete jõgede ja külalislahke rahvaga sobib sellesse ossa väga hästi. Kordki elus tasub seda ilu kindlasti vaadata!

Eestist on Kasahstani kõige mugavam sõita lennukiga. Rahvusvahelised lennujaamad on Astanas, Almatõs, Karagandas ja teistes linnades.

Tagid:
äriseminar, digifoorum, innovatiivsus, tehnoloogia, kaitsetööstus, põllumajandus, koostöö, EL, Jüri Ratas, Kesk-Aasia, Kasahstan, Eesti

Peamised teemad