14:22 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
7001

Prantsuse president Emmanuel Macron ei välista Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vastasseisu, mis kujutab endast EL julgeolekule täiendavat ohtu.

TALLINN, 7. november — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit peaks looma täisväärtuslikud ühendatud relvajõud, et kaitsta end potentsiaalsete vaenlaste, sealhulgas Ameerika Ühendriikide vastu, teatas Prantsusmaa president Emmanuel Macron, nimetades Euroopa Liitu Washingtoni poolt Venemaaga sõlmitud keskmise ja lühimaa rakettide lepingust taganemise peamise ohvriks.

"Me ei ole tulevikus võimelised eurooplasi kaitsma, kui me ei otsusta praegu Euroopa armee loomist," ütles Prantsusmaa president 5. novembril raadiojaamale Europe 1 antud intervjuus.

Macron kaitseb Euroopa sõjalise sõltumatuse ideed ja vajadust lõpetada EL julgeolekustruktuuri täielik sõltuvus Ameerika Ühendriikidest. President Macroni intervjuu, millest Sputnik Eesti on teatanud, oli pühendatud mitte ainult välispoliitika- ja julgeolekuküsimustele, tähelepanu köitsid ka tema avaldused suhetest Ameerika Ühendriikidega ja esialgu alles virtuaalse Euroopa armee kohta.

Ангела Меркель (слева) и Эммануэль Макрон
© REUTERS / Arif Hudaverdi Yaman
Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Arvatakse, et pärast Saksamaa igipõlise kantsleri Angela Merkeli teadet poliitilise karjääri peatsest lõpetamisest saab just Macronist Euroopa Liidu poliitiline juhtfiguur. Teda nähakse ka ühtse Euroopa idee edasiviiva jõu ja päästjana, Macron kaitseb vajadust arendada ja süvendada Euroopa integratsiooni ning anda liikmesriikide suveräänsuse arvelt üha rohkem võimu üleeuroopalistele struktuuridele.

Pariis kardab natsionalismi ja kolmandaid riike

Emmanuel Macron kutsus Europe 1 kuulajaid üles "kaitsma end Hiina, Venemaa ja isegi Ameerika Ühendriikide vastu", kuna Donald Trumpi hiljutine otsus Ameerika Ühendriikide taganemise kohta 1987. aasta keskmise ja lühimaa rakettide piiramise lepingust ohustab Euroopa julgeolekut.

Miks Macron Euroopa armeed vajab — sõna on eksperdil >>

Macroni raadioesinemine kordab enamuses tema hiljutist intervjuud Prantsuse ajalehele Ouest-France, et praegune olukord Euroopas meenutab talle eelmise sajandi 30-ndaid aastaid, kui Hitleri võimuletulek natsionalismilainel lõi eeldused Teise maailmasõja puhkemiseks. Prantsusmaa president märkis samuti, et Euroopa julgeolekut ähvardab mitte ainult populismi ja natsionalismi kasvav populaarsus, vaid ka kolmandate riikide sekkumine.

Euroopa Komisjoni esitatud EL eelarveprojektis on kavandatud eraldada enneolematu summa — 245 miljonit eurot Euroopa riikide sõjavägedele relvade, tehnika ja varustuse hankimiseks. Kavandatud on ka muid kulusid, mis on seotud EL kaitsevõime tugevdamise ja ühiste sõjaliste struktuuride loomisega. Kuid ühtse Euroopa armee loomist ei ole seal mainitud.

"Kohutav" Venemaa kui ühisarmee loomise stiimul

Euroopa Liidule, nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, ei meeldinud USA presidendi Donald Trumpi otsus taganeda keskmise ja lühimaarakettide kokkuleppest sugugi. Kuid on raske ette kujutada, et see oleks Euroopa "raskekaallastele" ka nii ebameeldiv, et president Emmanuel Macron ei välista vastasseisu koguni Ameerika Ühendriikidega. Pärast seda, kui Ühendkuningriik lahkub 2019. aasta märtsis EL-st, jääb Prantsusmaa organisatsiooni ainsaks tuumariigiks.

Endine sõjaväeluure kõrge ametnik ja sõjandusekspert Villem Rooda on väljendanud kahtlust, kas prantslased ikka oleksid nõus oma rakette hüpoteetilisele üle-Euroopalisele armeele üle andma. Kuid siseriiklikult väga laiaulatuslike võimuvolitustega Prantsusmaa presidendi avaldused viivad mõttele, et pikemas perspektiivis võib Macron pidada sellist sammu siiski võimalikuks.

Виллем Роода
© Sputnik / Вадим Анцупов
Endine sõjaväeluure kõrge ametnik ja sõjandusekspert Villem Rooda

Emmanuel Macron nimetas Venemaad taas Euroopa Liidu potentsiaalseks vastaseks, kuigi ametlik Moskva on korduvalt ja erinevatel tasanditel deklareerinud, et ei hau kellegi vastu agressiivseid plaane ega kavatse rünnata ühtegi riiki ega riikide blokki.

Tagid:
armee, kaitse, oht, julgeolek, sõjavägi, armee, Emmanuel Macron, USA, Venemaa, Suurbritannia, Saksamaa, Euroopa, Prantsusmaa

Peamised teemad