12:51 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Uudised
lühendatud link
27 0 0

Austraalia konservatiivne valitsus teatas, et ei kavatse sarnaselt USA-le ja mitmele Euroopa riigile ÜRO ränderaamistikuga ühineda.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Austraalia karmi rändepoliitika raames on paadiga Austraaliasse pürgijad toimetatud väikestele Vaikse ookeani saartele, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

See poliitika on aidanud lõppu teha aktiivsele inimsmugeldamise ärile, kus sajad Austraaliasse pürginud inimesed merel hukka said. Kuid sadu inimesi on sestsaadik aastaid hoitud Paapua Uus-Guineas ja Naurul programmi raames, mida ÜRO ja inimõiguslased on teravalt kritiseerinud.

Tšehhi jääb ÜRO rändeleppest kõrvale >>

"Julgustades ebaseaduslikku sisserännet Austraaliasse… ja vastupidi, võib pakti heakskiitmine seada ohtu raskelt saavutatud edusammud võitluses inimsmugeldamisega," ütles peaminister Scott Morrison ühisavalduses sise- ja välisministriga.

Канцлер Австрии С. Курц
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Me arvame, et lepe (Global Compact for Migration) ei ole kooskõlas meie hästi kinnistunud poliitika ja Austraalia huvidega," märkisid ministrid.

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Ametlikult võetakse see vastu 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval konverentsil.

Lepe sisaldab 23 eesmärki seaduslike rändevõimaluste loomiseks ning migreeruvate inimhulkadega paremaks toimetulekuks olukorras, kus maailmas on liikvel umbes 250 miljonit inimest ehk kolm protsenti maakera rahvastikust.

USA lahkus mullu detsembris leppe üle peetud kõnelustelt. Teisipäeval teatasid leppega mitteliitumisest Poola ja Iisrael. Oma vastuseisu paktile on väljendanud ka Ungari, Austria, Bulgaaria ja Tšehhi.

Morrisoni vähemusvalitsus on kevadisteks valimisteks valmistumisel teinud rändest ühe oma keskse teema. Arvamusuuringute kohaselt jäävad konservatiivid praegu opositsioonilisest Tööparteist selgelt maha. Varem sel nädala teatas Morrison ka kavast kärpida ametliku sisserände lage praeguselt 190 000 aastas umbes 160 000-le.

Austria ei allkirjasta ÜRO ülemaailmset migratsioonilepet >>

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas Eesti valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata. Pühapäeval peetud Ratas, Ossinovski ja Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi kohtumine tülile lahendust ei toonud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon esitas esmaspäeval Riigikogu juhatusele avalduse eelnõu, millega Riigikogu toetaks ÜRO globaalse ränderaamistikuga ühinemist.

President Kersti Kaljulaid, kes peaks 10.-11. detsembril Marrakechis toimuval tippkohtumisel Eesti ühinemisest ränderaamistikuga teada andma, on öelnud, et ei sõida Marokosse, kui valitsus seda ei toeta.

Esmaspäeval, pärast koalitsioonierakondade juhtidega kohtumist ütles Kaljulaid, et toetab ränderaamistiku küsimuse arutamist parlamendis ning näeks hea meelega, et parlament jõuab otsusele veel selle nädala lõpuks. Kiiret menetlust Riigikogus toetas esmaspäeval ka peaminsiter Jüri Ratas.

Kuid Riigikogu juhatus ei ole veel otsustanud, millal toimub hääletus ÜRO ränderaamistikuga ühinemise toetuseks koostatud avalduse üle. Järgmisel nädalal on Riigikogul istungitevaheline vaba nädal.

Tagid:
poliitika, migratsioon, ränderaamistik, ÜRO, Scott Morrison, Maroko, Austraalia

Peamised teemad