12:03 23. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1030
  • RUB70.3933
Peaminister Jüri Ratas ja tema Tšehhi ametikaaslane Andrej Babiš

Ratas: tšehhid huvituvad meie e-teenustest, meie nende internetikaubandusest

© Фото : Riigikantselei / Triin Oppi
Uudised
lühendatud link
11 0 0

Eesti eksperdid ja IT-ettevõtted on valmis toetama Tšehhi e-riigi ülesehitamist, kinnitas peaminister Jüri Ratas reedel, 23 novembril Tšehhi ametikaaslasele Andrej Babišile.

TALLINN, 23. november — Sputnik. Ratas märkis, et Eesti omakorda on huvitatud Tšehhi kogemusest e-kaubanduse levikus, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Eesti ja Tšehhi on digiühiskonna arendamises justkui ühe mündi kaks külge. Meie tugevus on riiklike e-teenuste elluviimine. Tšehhid on olnud edukamad internetikaubanduses," ütles Ratas. "Me mõlemad püüdleme aga terviku suunas ning loodan, et saame üksteise kogemustest õppides oma inimeste heaolu ja majanduste konkurentsivõimet tõsta."

Tšehhi jääb ÜRO rändeleppest kõrvale, illustreeriv foto
© Sputnik / Мария Шелудякова

Riiklike e-teenuste arendamine ja elluviimine on Tšehhi valitsusele prioriteet. Sellel suvel käivitati kodanikuportaal, mis pakub 37 e-teenust. Nüüd soovib valitsus aktiivsemalt tutvustada inimestele digitaalse identiteediga kaasnevaid hüvesid. Peaminister Ratas tutvustab Eesti e-riigi arendamise lugu ja digiühiskonna arendamise plaane täna konverentsil Digitaalne Tšehhi 2018+.

Eesti ja Tšehhi peaminister soovivad tihendada IT-sektori koostööd>>

Kohtumisel Tšehhi ametikaaslasega märkis Ratas, et Eesti e-riik toetub rahva usaldusele ning avaliku ja erasektori koostööle.

"Meie ühiskond väärtustab head haridust ning soosib digitaalsete oskuste arendamist igas vanuses. Koolid kasutavad digilahendusi õppetöös ning lapsevanemad on nõudlikud IT-teadmiste õpetamisel," selgitas Ratas.

Peaminister lisas, et Eesti ja Tšehhi ülikoolide ja teadlaste koostöö võiks olla elavam.

Peaministrid kinnitasid, et Eesti ja Tšehhi kaitse- ja julgeolekukoostöö on väga hea ning mõlemad riigid näevad oma kollektiivkaitse nurgakivina NATO-t. Tšehhi kaitseväelased on osalenud NATO lahingugrupis Lätis ja Leedus ning turvanud Balti õhuruumi. Järgmisel aastal saabuvad Tšehhi õhuväelased esimest korda Ämarisse.

Tšehhi peaminister tahab parandada suhteid Venemaaga>>

Küberkoostöös on Eesti ja Tšehhi eksperdid koostanud valimiste elektroonilise turvamise soovitused, mille vastu on suur rahvusvaheline huvi. Mõlemad riigid peavad oluliseks võitlust hübriidohtude ja mõjutustegevusega mitte ainult Euroopa Liidus, vaid ka Lääne-Balkanil ja idapartnerluse riikides.

Tšehhi president Milos Zeman
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eesti ja Tšehhi majandussuhetes on arenguruumi, praegu on Tšehhi Eestile 18. kaubanduspartner. Eesti puidutoodetel oleks ruumi Tšehhi turul, samas tšehhid tunnevad huvi meie idufirmade vastu. Kuidas Eesti ettevõtete võimalused Tšehhis praktikas välja näevad, uurib peaminister Ratas täna pärastlõunal Pipedrive"i kontoris Prahas.

Tšehhi ekspert: Nord Stream 2 ei jäta ameeriklaste gaasile ruumi>>

Lisaks arutasid Ratas ja Babiš Brexiti läbirääkimiste seisu enne pühapäeval, 25. novembril toimuvat erakorralist Euroopa Ülemkogu ning Euroopa Liidu 2021-2027 eelarvekava ettepanekuid.

Peaminister kohtub täna veel Tšehhi parlamendi esindajate koja esimees Radek Vondráčeki ja senati president Jaroslav Kuberaga ning asetab Tšehhoslovakkia 100. aastapäeva puhul leegionäride memoriaalile pärja.

Tagid:
IT-ettevõte, e-riik, Andrei Babiš, Jüri Ratas, Eesti, Tšehhi

Peamised teemad