07:33 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Uudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
3310

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi juhid kiitsid pühapäeval Brüsselis toimuval ülemkogul heaks Brexiti leppe tingimused, ütles EL-i president Donald Tusk. Suurbritannia lahkub EL-ist 29. märtsil.

TALLINN, 25. november — Sputnik. "EL27 kiitis heaks lahkumisleppe ja poliitilise deklaratsiooni tulevaste suhete kohta Ühendkuningriigiga," teatas Tusk Twitteris.

Ametliku sõnastuse kohaselt kinnitas EL-i ülemkogu "kokkuleppe Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi lahkumise Euroopa Liidust ja Euroopa Aatomienergiaühendusest" ning kutsus "kõiki EL-i institutsioone astuma vajalikke samme tagamaks, et lepe jõustuks korrastatud lahkumise tagamiseks 20. märtsil 2019", vahendab Pealinn

EL-i liidrid allkirjastavad ajaloolise Brexiti-leppe >>

Ülemkogu avaldus annab ametliku heakskiidu ka poliitilisele deklaratsioonile tulevastest suhetest Suurbritannia ja bloki vahel, mis katab erinevaid valdkondi, muu hulgas kaubandust, julgeolekut ja keskkonnaküsimusi.

"Euroopa Liit kinnitab veel kord liidu kindlat soovi võimalikult lähedaseks tulevaseks partnerluseks Ühendkuningriigiga," märkis ülemkogu avalduses, milles tänati EL-i pealäbirääkijat Michel Barnier´d tema "väsimatute pingutuste" eest.

Peaminister Jüri Ratas osaleb pühapäeval Brüsselis toimuval Euroopa Liidu 27 liikmesriigi riigipea ja valitsusjuhi erakorralisel kohtumisel, mille fookuses on Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumine, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti hommikul.

Suurbritannia lahkub EL-ist ametlikult 29. märtsil 2019 isegi siis, kui kõiki erimeelsusi Londoni ja Brüsseli vahel ei suudeta ületada. 2016. aasta juunis peetud referendumil hääletas 52 protsenti Suurbritannia valijaist riigi EL-ist lahkumise poolt.

Suurem osa sakslasi, itaallasi ja britte arvavad, et lähiajal lahkub Euroopa Liidust veel mõni riik, selgus Prantsusmaa küsitlusfirma uuringust, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

Avaliku arvamuse uuringufirma Ifop selgitas Sputnik.Arvamused tellimusel, milliseid Brexiti järelmõjusid nelja suurema EL riigi elanikud ennustavad.

"Tühi koht" — Boris Johnson ennustab Ühendkuningriigi tulevikku >>

Selgus, et üle poole sakslastest (52%) ja itaallastest (57%), samuti kaks kolmandikku brittidest (64%) leiavad, et lähiajal lahkuvad Euroopa Liidust üks või mitu riiki. Kusjuures 55% britte, pooled itaallastest (50%), 42% prantslastest ja 39% sakslastest usub, et selliseid riike saab olema mitu.

Poola on vastuolude tõttu Brüsseliga lähedal lahkumisele Euroopa Liidust (Polexit). Sellisel arvamusel on Briti ajalehe Express andmetel Euroopa Ülemkogu eesistuja, Poola poliitik Donald Tusk, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu alguses.

Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?
© Sputnik
Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
lahkumislepe, heakskiit, Brexit, EL, Donald Tusk, Brüssel, Suurbritannia

Peamised teemad