06:10 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Uudised
lühendatud link
14652

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris Eesti parlamendi avaldust üleskutsega Venemaale vahistatud ukraina meremehed "koju lasta" ja tagada Ukraina mereväe laevadele "liikumisvabadus" Venemaa territoriaalvetes.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Eesti parlamendisaadikute hilinenud avaldus Kertši väina ümber toimunud sündmuste asjus põhjustas viivitamatult Venemaa osapoole vastureaktsiooni. Pärast seda, kui Riigikogu avaldust oli kommenteerinud Venemaa suursaatkond Eestis, võttis antud teemal sõna ka Venemaa Föderatsiooni ametlik esindaja Maria Zahharova.

Põhjendamatud süüdistused Moskva aadressil
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Евгений Биятов

Zahharova sõnul on ta enam kui kindel, et kui avalduse esitanud inimestelt küsida, mis täpsemalt Kertši väina piirkonnas toimus, siis ei suuda nad isegi ligilähedast vastust anda. "Mitte ainult üksikasjalikult, mitte ainult registreeritud ja Venemaa osapoole võrgustikus väljatoodud faktidele tuginevalt, vaid nad ei suuda toimunut isegi üldjoontes ega tervikuna kirjeldada," väitis ta.

Zahharova leiab, et esiteks annab see tunnistust Eesti parlamendisaadikute poliitilisest angažeeritusest: "Avaldus ei olnud koostatud mitte eesmärgiga olukorda klaarida, vaid võetud suunast lähtuvalt Venemaad kritiseerida ja totaalselt kõiges süüdistada – valimatult, ilma faktideta." Teiseks, jätkas ta, annab see tunnistust Eesti riigi sisuliselt suveräänse liini puudumisest rahvusvahelistes küsimustes.

Venemaa avaldab kahetsust Eesti oma positsiooni puudumise üle

"Kellegi poolt ette kirjutatud ja osutatud suuna järgimine, kordamine, kopeerimine – see on paljude küsimuste puhul, sealhulgas eeskätt Balti riikidele paraku reegliks. See on väga kahetsusväärne," ütles Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

Tema arvates tuleb siinjuures, kuna jutt käib riigi nimel tehtud avaldustest, ka Eestimaa rahval järele mõelda ning oma poliitikutelt ja oma valitsevatelt võimudelt küsida, mil määral nad üldse on toimunust aru saanud.

"Vahest olete Venemaa poolelt midagi täpsete asjaolude kohta küsinud? Võib-olla oli teil detailide osas mingisuguseid lisaküsimusi? Millise info põhjal nimelt te kõnealuse hinnangu andsite?" nimetas Zahharova rea näidisküsimusi Riigikogule.

Aga kuidas Eesti ise oleks tegutsenud?

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et 4. detsembril kommenteeris Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond Eestis Eesti parlamendi avaldust, milles Riigikogu kutsus Venemaad üles vahistatud ukraina meremehi "koju laskma" ja tagama Uraina mereväe laevadele "liikumisvabadus" Venemaa territoriaalvetes.

Venemaa diplomaadid esitasid retoorilise küsimuse neile, kes Venemaad süüdistavad: "Aga kuidas oleksid toiminud teised riigid, sealhulgas Eesti, kui samalaadne laevaretk oleks toimunud nende territoriaalvetes?" Nad on veendunud, et Eesti parlamendi kiusatus Venemaad "karistada" on täiesti perspektiivitu, kuna see lisab vaid tuliseid süsi õhkkonda Venemaa ja Eesti vahelistes suhetes.

Venemaa suursaatkonna hinnangul eiravad Eesti parlamendi avalduse algatajad ilmselgeid tõsiasju, nagu ka poliitikute ja ekspertide, sealhulgas ka paljude ukrainlastest asjatundjate arvamust, mis avab selle ohtliku avatüüri tagamaid ning mille jäljed viivad Ukraina ametisoleva presidendi katseteni oma ametikohale teiseks valitsemisajaks püsima jääda, milleks kõlbavad nähtavasti kõik vahendid.

Tagid:
Maria Zahharova, Eesti, Venemaa

Peamised teemad