15:26 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
20120

Teadlased otsivad väsimatult üht salapäraseimat reliikviat - Noa laeva, kuigi isegi selle olemasolu ei ole tõestatud. Hiljuti tegid Iraani teadlased sensatsioonilise avalduse: laev ei olegi üldse mitte Ararati mäel.

TALLINN, 8. detsember – Sputnik. Sellest, kust otsida seda kõigi Aabrami religioonide — miljonite juutide, kristlaste ja moslemite kõige olulisemat reliikviat, järgnevas RIA Novosti materjalis.

"Vastuolus piibliga"

Kummaline, kuid isegi piiblis pole vastupidiselt levinud arvamusele nimetatud täpset kohta, kus Noa laev maabus. On vaid öeldud, et ta peatus "Ararati mägedes", täpsemaid asjaolusid selgitamata. Just see andis Iraani teadlastele alust väita, et Ararat, mis asub kaasaegse Türgi territooriumil, ei ole üldse see mägi, mida piibliloos silmas peetakse. "On vähetõenäoline, et Noa järeltulijad asusid seejärel, nagu piiblis öeldakse, elama Mesopotaamia tasandikele – sellisel juhul oleks nende teele jäänud läbimatud mäeahelikud ja kõige lihtsam oleks sinna sõita Eufrati jõge mööda, mis oleks aga vastuolus Ilmutusraamatu 11. peatükiga, mille järgi Noa järeltulijad tulid Mesopotaamiasse idapoolt," on Iraani Piibliuurijate seltsi teadlased veendunud.

"Ararati mägede" all pidasid Ilmutusraamatu autorid silmas ilmselt Urartu riiki, mis eksisteeris XIII-VI sajandil eKr tänapäeva Armeenia, Ida-Türgi ja Loode-Iraani territooriumil.

 

Noa

Pärast seda, kui kõiki piiblis olevaid tõendeid selle riigi kohta uuriti, jõudsid Iraani teadlased järeldusele, et Noa laeva tuleks otsida Loode-Iraanist. Arheoloogid oletavad, et Piiblis räägitakse Takht-e-Sulaimani mäest. Selle kustunud vulkaani ülaosas leiti "kivistunud puidu jäänuseid", mis langevat mõõtmetelt kokku Noa laeva kirjeldusega piiblis. Kes teab, võib-olla ongi need selle sama piiblilaeva jäljed. Siiski on mitmeid valgeid laike, mis ei luba üheselt väita, et siin avastatud mitu tuhat aastat vana massiivne puidust objekt on seesama laev. Näiteks öeldakse piiblis, et see on ehitatud "goferipuust". "Me ei tea siiamaani, mis puu see on," tunnustavad Iraani teadlased.

Teaduslikud vaidlused

Iraani teadlaste ebatavalise teooria kriitikud ei pea esitatud argumente veenvateks ja juhivad tähelepanu mitmetele ebatäpsustele. "Takht-e-Sulaimani mägi pole kunagi olnud Urartu riigi territooriumil," väidab teoloog Ilja Vevjurko. Suure veeuputuse loos on oluline detail: Noa maabus kohal, mis esimesena veest välja ulatus. "Põhjuseks, miks just Ararati mäge peetakse piiblijärgseks Araratiks, on asjaolu, et ta on kõige kõrgem piirkonnas," selgitab Vevjurko. See lugu on vähemalt kaks tuhat aastat vana. Juudi ajaloolane Flavius Josephus kirjutas 1. sajandil, et see mägi asub Armeenias. "Seal korjavad inimesed amulettide tegemiseks vaiku. armeenlased nimetavad seda kohta "kaiks", kus Noa laev igaveseks sildus ja näidatakse siiani selle säilinud osi," väitis ta.

Koraanis on samuti lugu Suurest veeuputusest ja seal nimetatakse Noa laeva viimase ankrupaigana Al-Judy mäge. "Vesi alanes ja öeldu sündis. Laev sildus Al-Judy's ja öeldi: "Ülekohtused inimesed hukkugu!"," öeldakse islami pühas raamatus. Mäe enda nime saab tõlkida kui "ülendus". Selle täpse asukoha kohta vaieldakse juba sajandeid.

"Koraani geograafia seisukohalt asub see mägi Lähis-Idas ja võimalik, et isegi Põhja-Kaukaasias. Hiljuti teatati Tšetšeenias, et Hindoi külas leiti kivistunud laeva jäänused. Muide, tšetšeenid ise nimetavad end nohtši, mida saab nende keelt tundmata tõlgendada kui "prohveti Nuhi (Noa) järeltulijaid," märkis kuulus moslemiteoloog Farid Salman. Teise versiooni kohaselt asub Al-Judy Türgi kaguosas, Süüria piiri lähedal. Araabia traditsiooni kohaselt maabus laev tänapäeva Saudi Araabia territooriumil asuval mäel.

Kas üleujutus üldse oli?

Judaismi, kristluse ja islami pühad raamatud lahknevad Noa laeva asukoha osas, kuid on ühel meelel selles, et ülemaailmne veeuputus toimus. Kaasaegsed teadlased ei lükka seda hüpoteesi kategooriliselt ümber ja mõned isegi toetavad seda.

Juba 1996. aastal leidsid Columbia ülikooli geoloogid Ameerika Ühendriikides kaudseid tõendeid suurest üleujutusest Väike-Aasias. Tookord avastasid William Ryan ja Walter Pitman Põhja-Türgis mitmeid seitse ja pool tuhat aastat vanu ehitisi, mis hävisid üleujutuses. Et kindlaks teha katastroofi põhjused, pöördusid teadlased Maa "kliimakroonika" — Arktika liustike poole, mis on kümneid tuhandeid aastaid vanad. Uuring kinnitas, et umbes 7800 aastat tagasi algas planeedil "vihmaperiood", mis kestis umbes 300 aastat. "Musta meri ujutas kiiresti üle 60 000 ruutjala suuruse rannikuala," öeldakse teadlaste raportis. Lisaks on ülemaailmse veeuputuse müüt levinud kõikjal maailmas täiesti erinevates kultuurides. "Ilmalikud teadlased seostuvad seda üleujutuste ülemaailmse inimkogemusega, usuteadlased – selle sama üleujutustega, mis ei ole Noa järeltulijate mälus kustunud ajast, mil nad müüte looma hakkasid. Sellest tulenevalt on üleujutus globaalse kataklüsmi arhetüüp," rõhutab teoloog Ilja Vevjurko.

Арарат
© Sputnik / Дмитрий Донской
Ararat.

Üks "sensatsioon" teise järel

Just kaudsed tõendid ülemaailmse veeuputuse ajaloolisuse kohta ei lase paljudel piibli reliikviate otsijatel puhata. Ainuüksi viimase saja aasta jooksul on legendaarset laeva leitud umbes kakskümmend korda, peamiselt muidugi Ararati mäe piirkonnast. Näiteks 1916. aastal, Esimese maailmasõja kõrgajal, avastas Venemaa tsaariarmee leitnant Vladimir Roskolitski luurelennul (tol ajal oli seal rindejoon) mäe ülaosas väidetavalt tohutu objekti, mis meenutas kujult laeva.

"Imestasime väga objekti ebatavalist suurust, lähemal uurimisel tundus see elamukvartalina ja meenutas kujult väga suurt laeva. Ta oli "maabunud" järve kaldale ja oli pooleldi vee all. Laeva üks parras oli vööri juurest lahti võetud, teises pardas olid suured väravad, mille pindala oli umbes kuus ruutmeetrit ja millel oli ainult pool.

Ararat

Meid üllatas väga värava suurus, sest see oli laeva jaoks väga ebatavaline," kirjutas ta 1939. aastal. 1953. aastal avaldas ameeriklane George D. Green sarnase kirjelduse ja veel kaks aastat hiljem — prantslane Fernand Navarra. 1960. aasta suvel avastati Ameerika õhujõudude õppuste ajal "kummaline anomaalia", kuid mingeid tõendeid selle olemasolust, näiteks aerofotosid ei ole keegi esitanud. Vaatamata kõikidele "avastustele" jätkuvad reliikvia otsingud ja meedia teatab "sensatsioonidest" peaaegu iga päev. Noa laev jääbki üheks suurimaks inimkonna mõistatuseks.

 

Tagid:
laev, Noa, teadlane, Türgi, Ararat

Peamised teemad