18:27 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Uudised
lühendatud link
9211

Marokos Marrakechis algas ÜRO valitsustevaheline konverents, kus kiideti heaks ÜRO ülemaailmne ränderaamistik.

TALLINN, 10. dets — Sputnik. Tegemist on poliitilise avaldusega, mis väljendab riikide soovi leppida kokku rännet puudutavates üldistes põhimõtetes, vahendas ERR. Marrakechi kohtumiselt saadetakse dokument ÜRO Peaassambleele 19. detsembri istungil heakskiitmiseks.

Dokument on selle 7. artikli kohaselt õiguslikult mittesiduv koostööraamistik, aga kuna selles soovitatakse lihtsustada seaduslikku migratsiooni, pakkuda sisserändajatele teenuseid ja karmistada karistusi sisserändajate vastaste vihakuritegude eest, pelgavad selle vastased, et lõpuks sunnib see tegema muudatusi ka siseriiklikes seadustes.

"Reeturid võlla!": eestlased avaldasid migratsiooni vastu meelt >>

Euroopa riikidest on olnud ÜRO ränderaamistiku vastu Austria, Ungari, Tšehhi Vabariik, Slovakkia, Poola, Läti, Bulgaaria ja Itaalia. Mitmetes riikides on teema põhjustanud palju siseriiklikke vaidlusi, seda ka valitsuskoalitsioonide tasandil.

Liikumine Tark ja Terve Eesti avaldas pühapäeval Vabaduse väljakul meelt ÜRO rändeleppe vastu ning sõnavabaduse toetuseks. Meeleavaldus oli korraldatud ÜRO nn Marrakechi migratsioonipakti vastu, mis võimaldab hakata survestama Eestit vastu võtma majandusimmigrante ning mis läheb seetõttu vastuollu Eesti põhiseadusega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti korraldajate teadet.

Kanadas kähmlesid laupäeval Ottawa tänavatele kogunenud ÜRO ränderaamistiku toetajad ja vastased, edastas kohalik meedia. Umbes paarsada migratsioonileppe vastast nõudsid, et valitsus sellest loobuks.

Parlamendihoone ees puhkes kähmlus kohe meeleavalduse algusminutitel ja märulipolitsei pidi sekkuma, et vaenupooled eraldada.

Vabaduse väljakule kogunesid rändeleppe vastased
© Sputnik / Вадим Анцупов

USA kritiseeris reedel paar päeva enne selle ametlikku vastuvõtmist ÜRO ränderaamistikku, mille üle peetud kõnelustelt riik aasta eest lahkus, vahendas laupäeval uudisteportaal Sputnik Eesti.

Mullu detsembris kõnelustelt lahkunud USA väljendas reedel muret, et raamistiku toetajad kasutavad seda edaspidi heakskiidetud praktikate edasiarendamiseks ja "pehme õiguse" loomiseks rände vallas.

Oma tagasiastumisest teatas Slovakkia välisminister Miroslav Lajcak, kes oli ÜRO peaassamblee spiikriks ajal, kui ränderaamistik seal heaks kiideti. Tagasiastumise põhjuseks oli asjaolu, et Slovakkia parlament ja peaminister Peter Pellegrini lükkasid ränderaamistiku tagasi.

Valitsusekriis 2018 >>

Austraalia konservatiivne valitsus teatas, et ei kavatse sarnaselt USA-le ja mitmele Euroopa riigile ÜRO ränderaamistikuga ühineda. Teatasid leppega mitteliitumisest Poola ja Iisrael. Oma vastuseisu paktile on väljendanud ka Ungari, Austria, Bulgaaria ja Tšehhi.

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas ka Eesti valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikogu hoone juures toimus 26. novembril "reeturliku rändepoliitika" vastane meeleavaldus, mille korraldas opositsiooniline Konservatiivne rahvaerakond (EKRE). Meeleavalduse läbiviimise kohavalikut selgitati asjaoluga, et samal päeval pidi istungisaalis toimuma valitsuse ja ühiskonna lõhestanud ÜRO ränderaamistiku arutelu.

Riigikogu kiitis täiendaval istungil heaks avalduse ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta. Avalduse vastuvõtmise poolt hääletas 41 saadikut, vastu oli 27 ning erapooletuid ei olnud.

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Raamistik kiidetakse ametlikult heaks 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval kohtumisel. Marrakechi kohtumiselt saadetakse dokument ÜRO Peaassambleele 19. detsembri istungil heakskiitmiseks.

Peamised teemad