00:21 19. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Jõulukaunistused võivad väikelapsele ohtu kujutada

Jõulutaimed ja kaunistused võivad väikelapsele ohtu kujutada

© Sputnik / Наталья Селиверстова
Uudised
lühendatud link
17 0 0

Terviseameti mürgistusteabekeskus juhib lapsevanemate tähelepanu sellele, et pühadeks koju toodud taimed, kaunistused ja pürotehnika võivad väikelaste jaoks ohtu kujutada.

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. Ehkki detsembris on infoliinile 16662 laste ekslike ravimimürgistuste tõttu helistatud oluliselt vähem, tasub mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul lapsevanematel kriitilise pilguga üle vaadata kogu pühade ehteis olev kodu - lisaks elamisse lisandunud uutele kaunistustele muudab saabuva aja ohtlikuks ka tõsisasi, et pühadeks ettevalmistamise tuhinas kipub lapsevanemate tähelepanu hajuma, hoiatab Terviseamet.

"Mitme asjaolu kokku langemisel võibki juhtuda, et pere pisipõnn saab kätte näiteks silmatorkava välimusega jõulu- või ratsuritähe või koralltomati ning otsustab sellest tüki hammustada," ütles Mare Oder.

Jõulutäht ning ratsuritäht ehk amarüllis on aga taimed, mille mahl võib põhjustada inimesel limaskesta ärritust. Nahale sattunud taime mahl tuleks kindlasti veega maha pesta.

Samuti on mürgine koralltomat, mille hammustamise või neelamise korral võib mürgistuse algusele viidata oksendamine ja kõhuvalu. Ka mõni eksootilisem jõulupuuks soetatud roheline põõsas või puuke võib lapse suhu sattudes tekitada seedehäireid.

"Kindlasti tasub täiskasvanutel omale selgeks teha kõik kodus olevad taimed, sest telefoni teel me taime ohtlikkust määrata ei riski," ütles Oder.

Lisaks taimedele tasub ettevaatlik olla näiteks tuletikkude, paukherneste, patareide, magnetite, valguspulkade ja lumespreiga. Kui umbes 20 tuletiku pea neelamist, säraküünalde lutsutamist, küünalde, fooliumpaberi või jõuluehete maitsmist ei peeta ohtlikuks, siis patareides leiduv energia võib põhjustada limaskesta põletust juba esimese 2 tunni jooksul.

Terviseamet kõrvaldas turult kuus ohtlikku toodet, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nööp-patareide põhjustatud tervisekaebused tulenevad peamiselt nende söögitorru kinni jäämisest. Patareisid leidub peale erinevate elektroonikaseadmete ka laulvates ja vilkuvates õnnitluskaartides, lambikestes, vilkuvate kaunistustega peavõrudes ning muudes kaunistustes ja ehetes.

Samuti tasub tähelepanu pöörata lastele kingitavate asjade patareide ja magnetite kaitstusele. Seda ka siis, kui kingituse saab pere suurem laps, sest mänguhoos võivad pere väiksemad lapsed patareid või magnetid kogemata alla neetala. Üksiku magneti neelamine pole ohtlik, ent tulenevalt magnetite kokkutõmbumisele läbi soole seinte võib mitme magneti järjestikune sattumine soolestikku põhjustada tervisemuresid.

Ligi pooled mürgistusteabekeskuse infoliini 16662 kõnedest puudutavad kuni 3-aastaste lastega juhtunud õnnetusi, enamik väikelaste mürgistusõnnetusi leiab aset kodus.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile saab helistada ööpäevaringselt mistahes äsja juhtunud mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega spetsialistid, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Samal teemal

Viirushaiguste levik toob kaasa ravimimürgistused ja katkised kraadiklaasid
Terviseameti mürgistusteabekeskus alustab tulevaste lapsevanemate koolitamist
Korjata, osta ja süüa tohib ainult tuntud söögiseeni
Terviseaemet: mürgised marjad ja taimed ohustavad väikelapsi
Tagid:
jõuluaeg, jõulud, Terviseamet

Peamised teemad