11:34 21. September 2020
Kuula otse
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
34210

Tallinna linnale kuuluvas loomade varjupaigas Paljassaares tehtud fotod vapustasid kogu pealinna. Kas tõesti on see paik, mis pidi saama pelgupaigaks ja peavarjuks meie väikestele sõpradele, meist paljude jaoks piinakambriks muutunud, seda käis Sputnik Eesti välja selgitamas.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik, Ilona Ustinova. Räpased puurid, ebasanitaarsus ja hoolimatus, tõbised loomad – niisugune pilt avanes detsembri algul suhtlusvõrgustikes, kus tundmatu postitaja avaldas fotod Paljassaare munitsipaalvarjupaiga karantiinitsoonist.

Nagu Sputnik Eesti välja selgitas, ilmusid need ülesvõtted esmalt üksnes kinnises jututoas, kus varjupaiga endised ja praegused töötajad omavahel suhtlesid. Üks jututoas osalenu, kes soovis jääda anonüümseks (tema nimi on toimetusele teada ja telefonivestlus salvestatud – toim.) rääkis ära, mismoodi ülesvõtted meediasse sattusid ja mis tema meelest tegelikult karantiiniruumides toimub.

"Esialgu ei olnud meil kavatsust seda lugu avalikult päevavalgele tirida, tahtsime selle olukorra omal käel ära lahendada," väitis vestluskaaslane. Aga, nagu ta seletas, üks jututoas osalenu ei pidanud vastu ja postitas mõned ülesvõtted teistega kooskõlastamata Twitteri suhtlusvõrgustikku.

Nagu allikas kinnitab, on veebivõrku postitatud fotodel tõesti talletatud tegelik olukord Paljassaare varjupaigas. Tema sõnul on olukord kõvasti halvenenud sestpeale, kui varjupaika kamandas selle endine juhataja Eve Tobias. Just tema käe all, toonitab anonüümne kõneleja, hakkas pihta kaadrivoolavus, tööle võeti asjatundmatuid. Tulemusena muutusid kunagised puhtad puurid ebasanitaarseiks haiguste allikaiks ning lakati abivajavatele loomadele õigeaegselt veterinaarabi osutamast.

 • Tallinna loomade varjupaik
  Tallinna loomade varjupaik
  © Sputnik / Stringer
 • Tallinna loomade varjupaik
  Tallinna loomade varjupaik
  © Sputnik / Stringer
 • Tallinna loomade varjupaik
  Tallinna loomade varjupaik
  © Sputnik / Stringer
 • Tallinna loomade varjupaik
  Tallinna loomade varjupaik
  © Sputnik / Stringer
1 / 4
© Sputnik / Stringer
Tallinna loomade varjupaik

Aja jooksul väljus olukord sedavõrd kontrolli alt, et omandas ajuti lausa groteskseid vorme. Nii piinlesid allika sõnul augustis, kui linnakodanikud varjupaiga sünnipäevapidu pidasid, külastajate pilgu eest peidetud väikeses loomavagunis üks kassi ja tema pojad lämmatava palavuse käes.

"Kuivtoidu sisse jõudsid juba sigineda putukad. Üks surnud kassipoeg jäi kohe märkamata ja järjekordse koristamise ajaks oli ta peaaegu üleni tõukudest ära söödud," ütles vestluskaaslane.

Tema sõnul olid ruumides, kus hoiti haigestunud loomi, puurid päevade kaupa puhastamata. Töökäte nappuse tõttu palusid kaastundlikud töötajad korduvalt Eve Tobiast võtta kasvõi osa ruumide koristamiseks vabatahtlikke appi kutsuda, kuid varjupaiga juhataja oli sellele vastu.

Varupaiga juhtkond eitab kõike

Väärib märkimist, et Eve Tobias ise kinnitab oma kommentaarides meediale, et fotodel on jäädvustatud nimelt see sodi, oli kogunenud justnimelt foto autori poolt omaenese kohustuste vastutustundetu täitmata jätmise tõttu.

Руководитель Таллиннского приюта для животных на Пальяссааре Эве Тобиас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Talllinna loomade varjupaiga juht Eve Tobias.

Tema sõnul käib jutt endisest töötajast, kes töökaaslastega hästi läbi ei saanud. Juhtkond lükkab jätkuvalt kõik süüdistused tagasi, rõhutades, et sääraseid fotosid võib teha ükskõik millises varjupaigas, kuna loomad satuvad sinna pahatihti väga haletsusväärses seisundis.

Seda, et kõne all on varjupaiga mainet kahjustav teabekampaania, on eelnevalt väitnud Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid.

Раймонд Кальюлайд
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Raimond Kaljulaid.

"Varjupaika kontrollitakse pidevalt nii linna kui riigi poolt. Seniajani, niipalju kui minule teada, järelevalveorganitel mingeid erilisi etteheiteid Paljassaare varjupaigale olnud ei ole," ütles ta ja soovitas mitte uskuda libauudiseid.

Munitsipaalvarjupaiga järjepidevat kontrollimist kinnitati ka veterinaar- ja toiduametis ning keskkonnainspektsioonis. Samas ei suutnud Sputnik Eesti vestluspartner täpselt öelda, miks need kontrollretked mingisuguseid rikkumisi ei tuvastanud. Ta oletas, et võib-olla näidati inspektoritele ainult tavakülastajatele ligipääsetavaid ruume ja karantiinitsooni neid ei viidud.

Kõik sõltub isiklikust suhtumisest

Tallinna teise varjupaiga, MTÜ Loomade Hoiupaik juhatuse esimees Larissa Kozõreva andis kommentaaris Sputnik Eestile oma hinnangu fotodele, mis suhtlusvõrgustikes ja meedias on ilmunud.

Tema sõnul võib neid õudustäratavaid pilte vaadates öelda, et puure pole umbes nädal aega puhastatud. Samas on raske hinnata, kas karantiiniruumides oli sanitaarpuhastust tehtud. Kozõreva märkis, et väljatöötatud skeemi kohaselt kulub ühe keskmise suurusega puuri koristamiseks kõigest 10–15 minutit.

Директор Таллиннского приюта для животных Лариса Козырева
© Фото : из личного архива Ларисы Козыревой
Larissa Kozõreva.

Pärast puuride puhastamist, lisas ta, pestakse kogu ruum tervenisti üle, kaasa arvatud seinad ja lagi. Üldruumi koristamiseks, kus peetakse kasse, keda saab kohe kokku korjata, kulub umbes kaks tundi. Seejuures piisab tema sõnul sellest, et ühes vahetuses oleks kaks töötajat, arst ning abilised, kes korda hoiaksid.

Ksenja Klotškova koduses varjupaigas Päite loomapark, mis asub Toila külje all Päite külas, elab lisaks kariloomadele ja koertele 12 kassi. Kommentaaris Sputnik Eestile nentis temagi, et kahe suure puuri koristamiseks kulub tal iga päev keskmiselt kuni 15 minutit kummagi puuri kohta.

Хозяйка приюта Ксения Клочкова для каждого котенка старается найти новую семью
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ksenja Klotškova.

"Kui inimene püstijalu ei tuku, teeb kõike nobedalt ja oma tööd tunneb, siis ei võta see kuigi palju aega. Mulle tundub, et kõik sõltub inimeste suhtumisest. Kui sa loomi päästad ja neile kõik endast annad, siis peaks varjupaik ideaalne välja nägema. Seda enam, et munitsipaalvarjupaik saab raha riigilt," arvas Klotškova.

Varjupaiga vastu on koostatud petitsioon

Pärast seda, kui meedias ilmus kinnitus sellest, et Twitteris postitatud fotod olid tõepoolest tehtud Paljassaare varjupaigas, otsustas kaastundlik tallinlanna Karina Elzenen esineda kodanikualgatusega. Oma motiive selgitas ta Sputnik Eestile antud intervjuus.

Снимок с экрана страницы Эльрон в ФБ
© Sputnik /
Ekraanitõmmis kommentaaridega Paljassaare varjupaiga kohta.

Olles näinud Facebookis Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse grupis aruannet Paljassaare loomade varjupaika võetud ja sealt välja antud loomade arvu kohta, otsustas ta välja uurida, kus ja millises seisukorras väljakuulutatud kassid viibivad, kui loomakaitsjatele näidati neist ringkäigul ainult 37 looma.

"Aruandest ilmneb, et sealsamas peaks olema veel 377 kassi. Ma esitasin küsimuse juhtkonna esindajatele, kuid vähimaidki arusaadavaid vastuseid ei ole saanud, pigem täieliku eiramise," lausus Elzenen.

Lõpuks otsustas ta alustada allkirjade kogumist petitsioonile, kus avaldatakse umbusaldust Paljassaare munitsipaalvarjupaiga operaatorile ja ühtlasi on palve selle praegune direktor Eve Tobias ametist vabastada.

Väärib märkimist, et Elzensen ise ei ole ühegi varjupaiga töötaja ega loomakaitseorganisatsiooni liige. Tema poolt korraldatud allkirjade kogumine jätkub ka sel nädalal Tallinnas Mustakivi kaubanduskeskuses, samuti saab petitsioonile allkirja anda elektrooniliselt petitsiooni veebilingil.

Pilti siluv näidisekskursioon

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, lahvatas skandaal Paljassaare munitsipaalvarjupaiga ümber seepeale, kui sotsiaalvõrgustikes avaldati fotod ja videod, mis kinnituste kohaselt olid tehtud varjupaiga karantiinitsoonis ajavahemikul augustist detsembrini.

Käesolevaks hetkeks avaldatud materjalid on šokeerivad – ülesvõtetel nähtavaid loomi peetakse kohutavates tingimustes, ruumides valitsevad ebasanitaarsed olud, varjupaigale annetatud asjad vedelevad laokil põrandal.

Pärast seda, kui lugu oli saanud ulatusliku kõlapinna, kutsus varjupaiga juhtkond linnaosavanema Raimond Kaljulaidi ja ajakirjanduse esindajad ringkäigule, et nood isiklikult selles veenduksid, et skandaalsed fotod ei vasta tegelikkusele. Ajakirjanikele näidati külastajatele ligipääsetavaid ruume, kus polnud näha tunnusmärke ebasanitaarsusest. Kuid karantiinialale, kus ülesvõtted väidetavalt tehtud olid, kedagi ei lastud. Varjupaiga sissepääsu eest valvavad loomakaitsjad kinnitavad, et ööl enne seda ekskursiooni korraldati varjupaiga ruumides üldine suurpuhastus eesmärgiga varjata jälgi loomade väärkohtlemisest.

 

 

Tagid:
lemmikloom, varjupaik, Tallinn

Peamised teemad