18:49 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Uudised
lühendatud link
3601

Viimastel aastatel on Moskva ja Washington regulaarselt süüdistanud teineteist INF lepingu rikkumises.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Pentagon ei vastanud Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu pöördumisele arutada kesk- ja lühimaarakettide piiramise lepingu (INF) järgimisega seotud lahkarvamusi, teatas kaitseministeeriumi ametlik esindaja, kindralmajor Igor Konašenkov, vahendab RIA Novosti.

Mõni päeva eest saatis Šoigu USA kaitseminister James Mattisele kaks pöördumist, mille viis Pentagoni Venemaa kaitseatašee. Esimeses väljendas Šoigu muret kasvavate kurdi-araabia vastuolude tõttu USA kontrollitaval territooriumil Süürias.

USA ultimaatum Venemaale: miks ameeriklased ära jooksevad>>

"Teises tegi Venemaa kaitseminister James Mattis´ele ettepaneku korraldada kohtumine arutamaks kahe riigi lahkarvamusi seoses INF lepingu täitmisega," ütles Konašenkov.

Venemaa kaitseminister rõhutas läkituses, et Moskva on valmis avatud ja sisuliseks dialoogiks kõikides olulistes küsimustes, kuid kolme päeva möödudes ei tulnud USA kaitseministeeriumist isegi formaalset reaktsiooni, märkis Konašenkov.

Viimastel aastatel on Moskva ja Washington regulaarselt süüdistanud teineteist INF lepingu rikkumises.

Kas pigem elus või pigem surnud: kas INF lepingut õnnestub päästa>>

Samal ajal on Venemaa ametivõimud korduvalt kinnitanud, et nad täidavad täpselt oma lepingujärgseid kohustusi ja et neil on Ameerika Ühendriikidele küsimusi. Muuhulgas on jutt sellest, et Ameerika Ühendriigid rajavad maapealseid raketitõrjekomplekse (Rumeenias ja Poolas), millest on võimalik välja tulistada ka laevadel kasutamiseks ettenähtud tiibrakette "Tomahawk", mis lepinguga keelatud.

Ракетный комплекс средней дальности РСД-10 ПИОНЕР (по терминологии НАТО - SS-20).
© Sputnik / Антон Денисов

Oktoobris teatas USA president Donald Trump, et Washington astub INF-lepingust välja, kuna Venemaa "rikub lepingut". Hiljem teatas riigisekretär Mike Pompeo, et Moskval on kaks kuud lepingu täitmise juurde "tagasipöördumiseks", ja kui seda ei tehta, peatab USA oma kohustuste täitmise.

Muuhulgas kutsus Ameerika pool Venemaad üles loobuma või muutma raketisüsteemi 9M729 (SSC-8), mille laskeulatus ületab Washingtoni väitel INF lepingu tingimusi.

Venemaa välisministeerium lükkas need süüdistused tagasi, nimetades neid põhjendamatuteks ja tegelikkusele mittevastavateks. 9M729 raketti ei ole arendatud ega katsetatud piiranguid ületavatel laskekaugusel, rõhutas välisministeerium.

Tagid:
INF, Sergei Šoigu, USA, Venemaa

Peamised teemad