08:44 03. Juuni 2020
Kuula otse
 • USD1.1174
 • RUB76.8001
Uudised
lühendatud link
37 0 0

Nagu igal aastal, saab ka tänavu kõige kenama jõulupuu ise riigimetsast välja valida. Nad seal juba ootavad – et saaks tuppa, et saaks kanda ehteid ja rõõmustada lapsi.

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Kui soovid, võid riigimetsa leidmiseks kasutada metsaregistri kaarti. Riigimets, kust võid oma jõulupuud otsima minna, on tähistatud tumerohelisega. Kaitsealad on märgitud pruuniga, sealt jõulupuud võtta ei tohi. Heleroheline on eramets, sealt tohib kuuske võtta vaid kokkuleppel omanikuga, teatas Riigimetsa majandamise keskus.

Hinnad

Jõulukuuse hind sõltub puu pikkusest. Kuuse eest saab tasuda mobiilimakse või pangaülekandega.

 • kuni 1-meetrine kuusk — 3 eurot;
 • 1–2-meetrine kuusk — 8 eurot;
 • 2–3-meetrine kuusk — 13 eurot;
 • 3–4-meetrine kuusk — 23 eurot;
 • 4–5-meetrine kuusk — 30 eurot.

Hinnad sisaldavad käibemaksu (20%).

Kõrgemate kui 5-meetriste kuuskede hinnakirja leiad siit. Nende eest saad maksta vaid ülekandega arve alusel.

Mobiilimakse

Sõltuvalt soovitud puu pikkusest helista allolevale telefoninumbrile (tasulised numbrid töötavad 1.-31.12.2018).

Võid seda teha enne metsa minekut või ka metsas olles, kui oled sobiva puu välja valinud.
kuni 1-meetrine kuusepuu — 9001003 (3 eurot);

 • 1-2-meetrine kuusepuu — 9001008 (8 eurot);
 • 2-3-meetrine kuusepuu — 9001013 (13 eurot);
 • 3-4-meetrine kuusk — 9001023 (23 eurot);
 • 4-5-meetrine kuusk — 9001030 (30 eurot).

Helistades jää ootele ning kuula lõpuni teenusega seonduv info. Makse sooritamist kinnitab saabuv SMS, hoia see alles. Summa kajastub sinu järgmise kuu mobiiliarvel. Peale makset kinnitava sõnumi saamist võid asuda kuuske saagima.

Pangaülekanne

Pangaülekandega makstes tuleb kuuse eest tasuda enne metsa minekut. Makse toimumist kinnitav maksekorraldus peab kas väljaprindituna või telefonist näidatavana metsas kaasas olema.

Õige puu valimine

Kuuske valides jälgi lihtsaid reegleid:

 • Võta puu vaid sealt, kus tal ei ole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servadest, elektriliinide ja vana metsa alt.
 • Keelatud on jõulukuuskede raiumine metsanoorendikust, kuhu nad on inimese poolt istutatud.
 • Jõulukuuske ei tohi võtta kaitsealalt, mis on samuti looduses valdavalt tähistatud.

Puu eest hoolitsemine

Kui oled puu metsast koju toonud, aga ei plaani seda veel kohe ehtida, hoia kuuske jahedas kohas, näiteks rõdul või garaažis. Nii ei jõua soojus teda kahjustada ja puu püsib kauem värske.

Tallinna raekoja platsil süttis esimene advendiküünal>>

Ära unusta, et kuusk vajab värskuse säilitamiseks vett. Kuusetüve lõikepind peab olema kogu aja vees, sest kuivale jäädes moodustub kuuse alla kuivanud mahlast kork ning puu ei võta enam vett sisse ka siis, kui nõu uuesti veega täita. Kui niisugune õnnetus on juhtunud, tuleb kuusepuu jalast välja võtta ja lõigata tüvi paari sentimeetri jagu lühemaks. Tasub ka arvestada, et esimesel ööpäeval vajab jõulukuusk vähemalt kaks liitrit vett, edaspidi kulub umbes liitrijagu vett päevas.

© Sputnik / Дмитрий Крамар
Too jõulukuuseke koju.

Pakkugu jõulupuu kuitahes suurt rõõmu, ühel päeval tuleb pudenevate okastega ja suurema osa oma ilust kaotanud kuusk toast välja viia. On kurb näha pere jõulurõõmu prügikasti kõrval abitult vedelemas, selle asemel võiks pühadetooja korraliku lõkkega väärikalt ära saata.

Selle pealtnäha lihtsa teoga näitame, et suhtume loodusesse austusega ega raiska seda huupi. Lisaks võiks järgmiseks aastaks seada endale eesmärgiks istutada metsa paar noort kuusekest, kellest võiksid tulevikus saada tõeliselt suured puud.

Tagid:
kuusk, jõulud, RMK, Eesti

Peamised teemad