20:36 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Uudised
lühendatud link
8310

ÜRO kliimakohtumine Poolas kiitis laupäeval heaks 2015. aasta Pariisi kliimaleppe eesmärkide täitmise reeglistiku, mis ei vasta siiski maailma kõige riikide ambitsioonidele.

TALLINN, 16. detsember - Sputnik. Läbirääkimised kestsid 13 päeva ja neid saatsid suured erimeelsused, vahenda ERR. Reeglistikku on kavas hakata rakendama 2020. aastast alates.

Reeglistiku abil püütakse hoida kliima soojenemine selgelt alla kahe kraadi Celsiuse järgi ja soovitavalt 1,5 kraadi tasemel.

Uuring: Rootsi on kliimamuutusega võitlemises edukaim >>

"See on olnud pikk tee. Me tegime oma parima, et keegi välja ei jääks," lausus kohtumist juhtinud Poola keskkonnaministri asetäitja Michał Kurtyka.

2. detsembril algas Poolas Katowices ÜRO kliimamuutuste raamkonventsiooni osaliste 24. kohtumine rahvusvahelise kliimakokkuleppe teemadel. Konverentsi teisel nädalal jätkus tehniline töö Pariisi kokkuleppe reeglistikuga, millega paralleelselt toimusid ka poliitilised arutelud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Ametlike läbirääkimistega paralleelselt toimusid konverentsil kliimaalaseid lahendusi ja tegevust propageerivad üritused, mis tõid kokku valitsused, ettevõtted, teadlased, valitsusvälised organisatsioonid.

Oma ürituse korraldas kliimakonverentsil neljapäeval, 13. detsembril ka Eesti. Kõrvalüritus keskendus inimeste spordi abil kliimadiskussiooni kaasamisele.

Pariis kliimaleppeväliste riikidega kaubandusleppeid ei tee >>

"Sport tervikuna on valdkond, mis saab tänu paljuarvulise publikule ja suurele tähelepanule olla mitmete kliimasõbralike lahenduste propageerija," märkis kõrvalürituse korraldaja, Keskkonnaministeeriumi energeetikanõunik Mart Raamat.

Neljapäevasel üritusel tutvustati, kuidas mõjutavad kliimamuutused meie lemmikspordialasid ning kuidas saavad sportlased aidata kliimamuutuste vastu võidelda. Aukülaliseks oli Eesti üritusel Venemaa hokilegendi Vjatšeslav Fetissov.

Peaminister Jüri Ratas ÜRO kliimamuutuste konverentsil
© Фото : Jürgen Randma / Riigikantselei

Katowice kliimakonverentsi (COP24) eesmärgid

Alates Pariisi kokkuleppe sõlmimisest on käinud töö selle nimel, et luua leppe rakendamiseks vajalikud reeglid (nö rulebook), millega pannakse paika, kuidas kokkulepitut reaalselt ellu viima hakatakse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Kliimaleppe reeglite paika saamisel on suur roll riikide solidaarsusel ning eri dimensioonide vahelisel koostööl. Kõik peavad olema valmis panustama selleks, et eesmärk läbi muutuste tõhusamalt saavutada.

Suurimad kokkuleppekohad puudutavad aruandlust ehk seda, kuidas riikide kliimaalaste eesmärkide poole liikumist edastada ning eesmärkide poole liikumist kontrollida ning mis juhtub siis, kui riigid ei suuda oma lubadusi täita.
Kokku leppimist vajavad ka arenguriikide kliimapoliitika tegevuste rahastamise põhimõtted.

Kliimaliidrid varjavad räpase energia investeeringuid >>

Eelmisel nädalal avaldatud kliimamuutuseindeksi CCPI järgi on Rootsi kliimamuutusega võitlemises endiselt maailmas esikohal, samas kui USA on indeksis langenud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Indeksi koostasid organisatsioonid New Climate Institute, Climate Action Network ja Germanwatch ning see avaldati Poolas toimuva ÜRO kliimatippkohtumise kõrvalliinidel.

Kasvuhoonegaaside emissiooni praeguse taseme juures võib kliima soojeneda 1,5 kraadi Celsiuse võrra juba 2030. aastaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Globaalne soojenemine jõuab 1,5 kraadi Celsiuseni tõenäoliselt ajavahemikus 2030-2052, kui see kasvab jätkuvalt praeguses tempos," märgiti "suure tõenäosusega" Valitsustevahelise Kliimamuutuste Paneeli (IPCC) aruandes.

Pariisi kokkulepe

Detsembris 2015 toimunud Pariisi kliimakonverentsil COP21 võtsid 195 riiki vastu globaalse, õiguslikult siduva kokkuleppe kliima soojenemise pidurdamiseks.

Kokkuleppe põhieesmärgid on kliimamuutuste leevendamine ja heitkoguste vähendamine. Sellesaavutamise viis on globaalse keskmise temperatuuri tõusu hoidmine tuntavalt alla 2 °C võrreldes tööstusrevolutsioonieelse ajaga.

Pariisi kokkuleppe põhielemendid on siin. (Allikas: Keskkonnaministeerium).

Samal teemal

Pariisi kliimalepe jõustus
G20 liidrid: Pariisi kliimalepe on pöördumatu
Nobeli majanduspreemia anti kliimamuutuste ja innovatsiooni uurijatele
Tagid:
kliimasoojenemine, loodus, keskkond, Pariisi kliimalepe, Poola

Peamised teemad