14:56 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Uudised
lühendatud link
8411

17. detsembril võttis ÜRO Peaassamblee vastu ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti kohta käiva resolutsiooni, mille ühe osana kinnitati globaalne pagulasraamistik (paragrahv 23). Seda toetanud 181 ÜRO liikmesriigi seas on ka Eesti. Vastu hääletas kaks ÜRO liiget.

TALLINN, 17. dets — Sputnik. Globaalne pagulasraamistik on koostöökava, milles riigid väljendavad head soovi ja vaba tahet koostöös ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ametiga otsida lahendusi põgenikekriisidele, mille keskmes on surma ja piinamise eest põgenevad inimesed, edastas Välisministeerium.

Marokos kiideti heaks ÜRO ülemaailmne ränderaamistik >>

Pagulasraamistik aitab kaasa koostööle ÜRO agentuuride ja liikmesriikide vahel. Eesmärk on leida võimalusi toimetulekuks kriisidest põhjustatud suure põgenike arvuga, rõhutades abistamise vajadust eelkõige põgenikelaagrites ja kriisikolletes. Raamistikuga tuuakse sealjuures esile nende riikide vastutust, kust inimesed on sunnitud põgenema.

Tegemist ei ole õiguslikult siduva dokumendiga ning see ei too kaasa uusi siduvaid kohustusi. Eestile jääb ka edaspidi õigus suveräänselt otsustada oma rände- ja varjupaigapoliitika üle nagu ka kõikidel teistel riikidel.

ÜRO on tegelenud pagulaste aitamisega oma loomisest alates. Pagulusega seotud küsimuste reguleerimiseks on olemas selged ja ühtsed rahvusvahelised reeglid, millega Eesti on juba liitunud ja millest pagulasraamistik ka lähtub: 1951. aasta pagulasseisundi konventsioon ning 1967. aasta protokoll.

Viimastel aastatel on vajadus ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti abitegevuse ja selle parema koordineerimise järele oluliselt kasvanud seoses pikaleveninud konfliktidega nii Lähis-Idas kui mujal.

Eestit esindas ÜRO Peaassambleel suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson.

ÜRO valitsustevaheline konverents

Marokos Marrakechis toimus 10. detsembril ÜRO valitsustevaheline konverents, kus kiideti heaks ÜRO ülemaailmne ränderaamistik, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Seitsme EL riigi keeldumine ÜRO ränderaamistiku toetamisest teeb Brüsselile muret >>

Euroopa riikidest on olnud ÜRO ränderaamistiku vastu Austria, Ungari, Tšehhi Vabariik, Slovakkia, Poola, Läti, Bulgaaria ja Itaalia. Mitmetes riikides on teema põhjustanud palju siseriiklikke vaidlusi, seda ka valitsuskoalitsioonide tasandil.

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas ka Eesti valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Liikumine Tark ja Terve Eesti avaldas kuu algul Vabaduse väljakul meelt ÜRO rändeleppe vastu ning sõnavabaduse toetuseks. Meeleavaldus oli korraldatud ÜRO nn Marrakechi migratsioonipakti vastu, mis võimaldab hakata survestama Eestit vastu võtma majandusimmigrante ning mis läheb seetõttu vastuollu Eesti põhiseadusega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti korraldajate teadet.

Vabaduse väljakule kogunesid rändeleppe vastased
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigikogu hoone juures toimus ka 26. novembril "reeturliku rändepoliitika" vastane meeleavaldus, mille korraldas opositsiooniline Konservatiivne rahvaerakond (EKRE).

Meeleavalduse läbiviimise kohavalikut selgitati asjaoluga, et samal päeval pidi istungisaalis toimuma valitsuse ja ühiskonna lõhestanud ÜRO ränderaamistiku arutelu.

Riigikogu kiitis täiendaval istungil heaks avalduse ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta. Avalduse vastuvõtmise poolt hääletas 41 saadikut, vastu oli 27 ning erapooletuid ei olnud.

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel.

Valitsusekriis 2018 >>

Raamistik kiideti ametlikult heaks 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval kohtumisel. Marrakechi kohtumiselt saadeti dokument ÜRO Peaassambleele heakskiitmiseks.

Samal teemal

Kanadas kähmlesid ÜRO ränderaamistiku toetajad ja vastased
USA kritiseeris Marrakechi kohtumise eel ÜRO ränderaamistikku
Piketeerijad: ÜRO ülemaailmne rändepakt hukutab Eesti
Ratas: austan parlamendi otsust toetada ÜRO globaalset ränderaamistikku
Kes võtab ÜRO ränderaamistiku osas vastutuse
Tagid:
ÜRO

Peamised teemad