00:07 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Uudised
lühendatud link
8320

Peaminister Jüri Ratas rõhutas Aafrika ja Euroopa kõrgetasemelise foorumi raames eile õhtul toimunud riigijuhtide kohtumisel vajadust tihendada koostööd Aafrika riikidega, eriti digivaldkonnas.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Aafrika riikide majandus ja rahvaarv kasvab kiiresti. Koostöö nendega, sealhulgas digivaldkonnas, pakub peaminister Jüri Ratase sõnul palju vastastikku kasulikke võimalusi, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Samuti toetab koostöö tihendamine Aafrika riikide majandusarengut ning seeläbi ka seal uute töökohtade loomist ja inimeste elujärje parandamist. Pikemas perspektiivis aitab see vähendada ka inimeste lahkumist oma kodudest lootuses leida mujal parem elu," lausus peaminister.

Seitsme EL riigi keeldumine ÜRO ränderaamistiku toetamisest teeb Brüsselile muret >>

Ratas tõi esile ka Eesti ettevõtjate ja e-riigi arendajate võimalusi koostööks Aafrika riikidega. "Meil on tänu oma e-riigi kogemusele Aafrika riikidele palju pakkuda. Sealsed riigid ja ettevõtted on näidanud ka suurt huvi meie e-valitsemise ja e-lahenduste vastu," sõnas peaminister.

"Mitmetel Aafrika riikidel on sarnaselt Eestile eeldused edukaks e-riigiks areneda. Huvi tuntakse näiteks e-kabineti, e-tervise ja laiemalt x-tee vastu," lausus Ratas. Peaminister tõi esile ka möödunud aasta novembris Aafrika Liiduga allkirjastatud koostöölepet e-valitsemise arendamiseks.

Eesti ja Aafrika riikide suhted on peaminister Ratase sõnul viimastel aastatel tihenenud, seda kinnitavad nii mitmed kõrgetasemelised visiidid kui ka Eesti ettevõtjate äridelegatsioonide külastused.

Peaminister Ratas kohtus foorumi raames eile ka Angola asepresidendi Bornito de Sousa Baltazar Diogoga. Kohtumisel arutati riikidevaheliste suhete tihendamist, e-valitsemise kogemuste jagamist ning Eesti kandidatuuri ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikme kohale aastateks 2020-2021.

Peaminister Jüri Ratas arutas oktoobrikuus Microsofti asutaja ja filantroop Bill Gatesiga, kuidas teadus- ja arendustegevuse kaudu toetada Aafrikat, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Mikser: kriisi lahendamine peab algama kolletest >>

Kohtumisel arutati Bill ja Melinda Gatesi fondi (Bill & Melinda Gates Foundation) kolme Aafrika projekti, mis puudutavad vaktsiinide kliinilisi uuringud, laboriteenuste tõhustamist ja tervishoiusüsteemi parendamist ning Aafrika põllumajanduse arengu ja kliimaeesmärkide toetamist innovatsiooni kaudu.

Eesti on panustanud Euroopa Liidu Aafrika usaldusrahastu ning teiste arengu- ja humanitaarabi projektide kaudu Aafrika arengusse kokku ligikaudu 4,7 miljonit eurot.

Välisminister Sven Mikseri sõnul tuleb suhetes Aafrika riikidega pöörata suuremat tähelepanu noortele ja tööturule Aafrikas, vahendas Sputnik Eesti mullu mais.

Välisminister rõhutas ka, et rändekriisi lahendamine peab algama kriisikolletest ning seetõttu on oluline koostöö nende Aafrika riikidega, kust praegu rändesurve Euroopale on suurim.

ÜRO toiduameti juht hoiatas kevadel Euroopa liidreid, et Aafrikast lähtuda võiv põgeniketulv võib osutuda suuremaks kui mõne aasta eest Süüriast lähtunud põgeniketulv, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Äärmusrühmituse Islamriik* (ISIS) territoriaalkaotuste tõttu Iraagis ja Süürias on äärmuslased hakanud aktiivsemalt värbama võitlejaid Sahara-taguses Aafrikas, mis võib omakorda esile kutsuda uue Euroopa rändekriisi.

Samal teemal

Kesk-Aafrika Vabariigis räägiti, kes ründas vene ajakirjanikke
EL-i eesistumine ja majandussuhted Aafrika riikidega
Aafrika noorte tööhõive on luubi all
Tagid:
digi, koostöö, Euroopa, Jüri Ratas, Eesti, Aafrika

Peamised teemad