00:16 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Uudised
lühendatud link
2610

Suvel saabus seoses jalgpalli maailmameistrivõistlustega Vene föderatsiooni territooriumile suurel arvul kolmandate riikide kodanikke, kellest osa võib proovida ebaseaduslikult Eestisse siseneda.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. Politsei- ja Piirivalveamet (PPA ) kutsub kohalikke elanikke üles piirialadel liikuvatest kahtlastest isikutest teada andma.

"Kuivõrd jalgpalli MM-i fännipassid aeguvad selle aasta 31. detsembril, võib kasvada ebaseadusliku rände surve Eesti idapiirile," nentis PPA integreeritud piirihalduse büroo juht Egert Belitšev, edastas ameti pressiteenistus.

"Tänavu maikuust seniajani on piirivalvurid tõkestanud 138 välismaalase piiriületuse, kes olid Venemaale saabunud FIFA fännipassiga, kuid üritasid seejärel edasi Euroopasse pääseda. Ebaseaduslik ränne hõlmab piiripunktides võltsitud reisidokumentide kasutamist, välismaalaste veoautodesse või bussidesse peitmist ning näiteks ka ebaseaduslikke piiriületusi kagupiiril, kus piirivalvurid on kinni pidanud nii üksinda kui grupis liikuvaid välismaalasi," kirjeldas Belitšev.

Ta märkis, et mitmel korral on piirivalvurid ebaseaduslikud piiriületajad tabanud tänu kohalike elanike tähelepanelikkusele.

"Nüüdki palume inimestest, kelle käitumise ja välimuse põhjal võib oletada, et nad on saabunud Eestisse ebaseaduslikult piiri ületades, anda teada häirekeskusele lühinumbril 112," kutsus ta kogukonda koostööle.

Belitšev ütles, et Eesti kõrval langeb rändesurve oht samamoodi Soome ja Venemaa vahelisele piirilõigule.

"Ohuhinnangu järgi on nende riskiriikide seas ennekõike Nigeeria, Senegali, Maroko, Bangladeshi, Ghana, Pakistani, Egiptuse ja näiteks ka Venetsueela kodanikud, kelle näol on reeglina tegu majandusmigrantidega," kinnitas ta.

Putin kuulutas fännide "viisavabaduse" ideed>>

Jalgpalli MMi fännipass, millega kolmandate riikide kodanikud tohivad aasta lõpuni Venemaal viisavabalt viibida, ei anna neile õigust siseneda Eestisse. Schengeni viisaruumi sisenemiseks peab olema ka vastav viisa. Valdav osa ebaseaduslikult riiki sisenenud välismaalastest saadetakse esimesel võimalusel tagasi riiki, kust nad saabusid. Tagasisaatmise kulud hüvitatakse suuresti Euroopa Liidu vahenditest, samuti kasutatakse Euoopa piiri- ja rannikuvalve ameti Frontex abi.

Ligi viis tuhat inimest vaatas Vabaduse väljakul jalgpalli
© Sputnik / Денис Пастухов

Sarnaselt Eestile on FIFA fännipasse omavate kolmandate riikide kodanike ebaseaduslikke piiriületusi tõkestatud suures ulatuses ka Venemaal, Soomes, Lätis, Leedus, Poolas, Valgevenes ja mujal.

Venemaa president Vladimir Putin lubas välisriikide jalgpallifännidele rakendada aasta lõpuni Venemaa Föderatsiooni külastamiseks viisavabadust. Ta teatas sellest 15. juulil pärast maailmameistrivõistluste Prantsusmaa ja Horvaatia vahelist finaalmängu toimunud ajakirjanike pressikonverentsil, vahendas tollal Sputnik Eesti. 

Jalgpalli MM 2018>>

"Arvan, et teeme nii: välismaa jalgpallisõpradele, kellel on praeguse seisuga välja andnud fännipassid, kehtestame me Venemaa Föderatsiooni territooriumile kuni käesoleva aasta lõpuni mitmekordse ja korduva viisavabaduse," ütles Putin.

"Loodan, et nad, vähemalt paljud neist, kasutavad seda ja tulevad koos sõprade ja pereliikmetega Venemaale veel rohkem kui ühe korra," lisas Venemaa president.

Tagid:
FIFA, Eesti, Venemaa, maailmameistrivõistlused, jalgpall

Peamised teemad