23:32 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Uudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
11021

Patriarh Kirill nimetas Kiievi "ühendavat kirikukogu" "täielikuks läbikukkumiseks" ja seadust Ukraina õigeusu kiriku ümbernimetamise kohta "hullumeelsuseks".

TALLINN, 26. detsember - Sputnik. Ta väljendas oma arvamust Vene Õigeusu Kiriku täiskogu kohtumisel, vahendab RIA Novosti. Tema sõnul on Ukraina Õigeusu kiriku ümbernimetamise otsuse eesmärgiks Ukraina kirikut diskrimineerida ja lõpuks hävitada. 

"Mitte mingit ühinemist ei toimunud, toimus skismaatikute ühendamine, nende ebaseaduslik legaliseerimine patriarhi (Bartholomeuse – toim.) poolt, kelle volitused Ukraina aladele ei ulatu", sõnas patriarh.

Vene Õigeusu Kiriku peapiiskopi sõnul lootis Konstantinoopol, et piisab sellest, kui ta vaid Ukraina olukorda sekkub, millele järgneb kohene Ukraina kanoonilise kiriku juhtide toetus ja nende "kirikukogule kiirustamine".

"Lisaks anti talle (Bartholomeusele – toim.) valeinfot, mille kohaselt kümned piiskopid "ühendkirikut" toetavad... Minu kohtumisel patriarh Bartholomeusega ütlesin talle – peale seda, kui ta vihjas olulise osa meie piiskoppide toetusele - et minu andmete kohaselt talle valetati ja toetajaid on vaid kaks või kolm inimest," sõnas vaimulik. 

Vene õigeusu kirik andis hinnangu Konstantinoopoli otsusele Ukraina kiriku kohta >>

"See ei mõjutanud piiskoppi kuigivõrd, kuid täpselt nii läkski - toetust avaldasid isegi mitte kolm, vaid kaks inimest - just need, keda ma silmas pidasin," ütles patriarh Kirill.

Ukraina president Petro Porošenko ja Oikumeeniline patriarh Bartolomeus
Пресс-служба президента Украины

Tema sõnul on Konstantinoopoli tegevus hämmastav ka "tervet mõistust silmas pidades".

"No kuidas on võimalik kuulutada, et 1686. aastast pärit patriarh Dionysiuse volikiri on tühistatud! Milline täiemõistuseline ja selge mäluga inimene teatab, et ajalooline akt, mis on rohkem kui 300 aastat vana, kaotab oma kehtivuse? 1686. aasta akt on reaalsus, millest moodustub terve ajalugu. Kas te võite ette kujutada, et Ühendkuningriik tühistaks India iseseisvumise akti?" küsis patriarh.

Sellele vaatamata, lisas ta, läks Konstantinoopoli patriarhaat "ajaloo karikaturiseerimise" teed, mille tulemuseks oli "tragöödia ja komöödia segu".

"Konstantinoopoli poolt tehtule ei ole isegi võimalik ratsionaalset hinnangut anda," võttis Vene Õigeusu Kiriku juht öeldu kokku.

Ameerika metropoliit andis hinnangu Ukraina "ühendava kirikukogu" tagajärgedele >>

"Ühendav kirikukogu"

Ukraina võimud, kaasa arvatud president, ütlesid, et nad ei sekku Kiriku asjadesse, kuid teevad seda pidevalt. Nii toimuski 15. detsembril Kiievis Petro Porošenko ja Konstantinoopoli patriarhi Bartholomeuse algatusel "Ühendav kirikukogu", kus osalesid peamiselt mitte-kanooniliste kirikustruktuuride esindajad.

Ettevõtmise tulemuseks sai Epifanius Dumenko valimine uue autokefaalse kiriku juhi kohale. Vene Õigeusu Kirikus nimetati Kiievi "kirikukogu" kanooniliselt tähtsusetuks ning Epifaniuse tunnustamist raskesti teostatavaks ülesandeks.

Lisaks võttis Ukraina parlament 20. detsembril vastu seaduse, mis võib kanooniliselt Ukraina Õigeusu kirikult tema nime ära võtta. Nüüd on Venemaal asuva keskusega usulised organisatsioonid kohustatud oma nimetuses ka kuuluvust näitama.

Samal ajal ootab Kiiev jaanuari alguses Konstantinoopolist uue struktuuri tarvis "autokefaalia tunnistust".

Teema:
Kiriku tüli (18)

Samal teemal

Kohtumisele Porošenkoga tuli ainult kolm UÕK esindajat
Konstantinoopol loobus vene koguduste Lääne-Euroopa eksarhaadist
Ukraina õigeusu kirik süüdistas Konstantinoopoli hierarhi harimatuses
Tagid:
poliitika, Ukraina, kirik, patriarh Kirill

Peamised teemad