19:11 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
10020

Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Saksamaa on esinelik, mis järjekindlalt korruptsioonivabade riikide reitingutes kõrgeid kohti võidavad. Kuid nagu näitab Sputnik.Arvamused uuring, ei võta nimetatud riikide elanikkond ametlikke tulemusi kuigi tõsiselt.

TALLINN, 27. detsember - Sputnik. Ameerika Ühendriikides, Prantsusmaal, Suurbritannias ja Saksamaal Sputnik.Arvamused projekti raames läbi viidud elanikkonnauuring näitas, et nende väidetavalt "korruptsiooni võitnud" riikide elanikud on veendunud, et äraostetavus ei ole kõrgematel võimutasanditel kuhugi kadunud.

Eesti asub korruptsiooni tajumise indeksis 22. kohal >>

Vastajatelt küsiti, milliseks nad hindavad korrumpeerumuse taset oma elukohariigi kõrgeimates valitsusasutustes. Selgus, et kaks kolmandikku USA elanikest (66%), rohkem kui pooled prantslasest (52%), 41% britte ja enam kui kolmandik sakslastest (34%) usuvad, et pistisevõtmine on väga levinud.

Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?
© Sputnik /
Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?

Madalaks peab äraostetavuse taset viiendik sakslastest (21%), 16% brittidest, 10% prantslastest ja vaid 6% ameeriklastest.

Uuring viidi läbi 9.–20. augustini, Prantsusmaa vanima avaliku arvamuse uuringufirma IFop poolt. Küsitluses osales 4033 üle 18-aastast vastajat. Valim esindab elanikkonda soo, vanuse ja geograafia järgi.

Muuseumis aset leidnud korruptsioonijuhtumist kirjutanud tudeng võitis konkursi >>

Eduks on seda raske nimetada

Vastavalt korruptsiooni tajumise indeksi viimastele tulemustele, mida Transparency International kord aastas avaldab, oli Eesti 180 riigi seas 24.-s, olles eelmise aasta tulemust ühe koha võrra parandanud. Läti ja Leedu on vastavalt 40. ja 38. positsioonil.

Eestis Transparency Internationali esindava MTÜ Korruptsioonivaba Eesti sõnul on riik viimase kahe aasta jooksul oma positsiooni liiga vähe parandanud, et pistisepoliitikavastases võitluses tehtud edusammudest rääkida.

"Edu saavutamiseks ei piisa ainult õiguskaitseorganite töö toetamisest - rohkem tähelepanu tuleks pöörata korruptsiooni ennetavatele sammudele. Kõige rohkem on võimalik selles osas ära teha erasektoris," ütles organisatsiooni juhatuse esimees Erkka Jaakkola.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, siis hoolimata asjaolust, et Transparency International omistas Eestile suhteliselt kõrge korruptsioonitajutavuse indeksi, oli Eesti Justiitsministeeriumi sõnul pistisekuritegude arv 2017. aastal rekordtasemel.

Ükskord saab iga pidu läbi

Lõppev aasta ei möödunud samuti ilma suuremate skandaalideta. Näiteks aprilli alguses pidas politsei kinni Tallinna Linnatranspordi AS-i (TLT) neli juhtivtöötajat.

Kolme neist kahtlustatakse riigihankekonkursside nõuete rikkumises, neljandat - altkäemaksu võtmises - kokku kahe miljonit euro ulatuses.

Danske rahapesuskandaal >>

Tallinna linnaametnike korruptsioon ähvardas koguni Taavi Aasa linnapea positsiooni. 8. mail 2018. aastal Tallinna Linnavolikogus Aasale korraldatud umbusaldushääletusel jäi opositsioonil puudu vaid kaks häält, et "linnapea" ametist tagasi kutsuda.

Tallinna Linnatransport
© Sputnik / Вадим Анцупов

Samuti sattus 2018. aastal korduvalt maailma suurimate ajalehtede esiküljele Skandinaavia Danske Banki Eesti filiaal, mille suhtes on alustatud juurdlust.

Esitatud kahtlustuste põhjal võib pank olla seotud ajavahemikus 2007–2015 toimunud rahapesuga, mil Eesti filiaali mitteresidentide kontodelt käis läbi ligikaudu 200 miljardit eurot kuritegelikku raha.

Käesoleva aasta detsembris võttis Eesti politsei vahi alla filiaali kümme endist töötajat. Uurijate sõnul kuulusid kõik kahtlusalused organiseeritud kuritegelikku rühmitusse, mis jõudis legaliseerida 300 miljonit eurot, ehk 0.15% kahtlustatavast summat.

Täpsustatakse, et jutt käib kahest kuritegelikust ahelast, mis seovad Eestit Aserbaidžaani ja Gruusiaga.

Samal teemal

Koolijuhid arutasid korruptsiooni ennetamist
Teliat trahviti korruptsiooni tõttu 1 miljardi dollariga
Meditsiinitudengitele valmib korruptsiooni käsitlev õppematerjal
Eestis on korruptsioon levinud teiste riikidega võrreldes keskmisest vähem
Suur pesupäev. Korruptsioon muudab Läti paariariigiks
Tagid:
ühiskond, korruptsioon, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, USA

Peamised teemad