09:33 29. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1005
  • RUB68.9032
Uudised
lühendatud link
6201

USA peaks tugevdama NATO heidutust Kesk- ja Ida-Euroopas laiemalt, mitte ainult seal, kus USA sõdurid juba on. Lisaks ei peaks sõjaline kohalolek piirduma ainult maapõhiste üksustega, vaid juurde tuleks saata ka laevu ja lennukeid.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. USA mõttekoja Atlantic Council eksperdid soovitavad USA-l suurendada oma sõjalist kohalolekut Euroopas, vahendas BNS Radio Poland-it, edastas portaal Pealinn.

Washingtonis asuva mõttekoja eksperdid hoiatavad 13. detsembril avaldatud raporti eelvaates, et Baltimaadesse ja Poola paigutatud NATO üksustest ei piisa Venemaa rünnaku tõrjumiseks.

Soome sõjaväelane õppustel
© AP Photo / Czarek Sokolowski

Raport avaldatakse täismahus 2019. aasta algul. Dokumendi koostamist juhivad NATO Euroopa vägede eksjuht Philip Breedlove ja NATO endine asepeasekretär Alexander Vershbow.

Eesti valitsus toetab Ukraina provokatsiooni Mustal merel>>

"Venemaa meelekindel tavarelvastusega rünnak, eriti selline, mis toimub vähese eelhoiatusega, võib seljatada need eelpaigutatud NATO ja USA üksused võrdlemisi lühikese ajaga, enne kui saab rakendada lisajõude," öeldi dokumendis.

"(Kui Venemaa) peaks tegema Balti piirkonnas asuvale NATO liikmesriigile maapõhise rünnaku, siis on Venemaal oma kampaania esimestel päevadel ja nädalatel märkimisväärne aja ja distantsi eelis, sest sellel on tugev lähtepositsioon ja ta suudab saata lisajõude mujal Venemaal asuvatest maa- ja õhuväe üksustest."

Venemaa välisministeerium süüdistas NATO-t globaalses pettuses
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperdid rõhutavad, et USA peaks tugevdama NATO heidutust Kesk- ja Ida-Euroopas laiemalt, mitte ainult seal, kus USA sõdurid juba on. Lisaks ei peaks sõjaline kohalolek piirduma ainult maapõhiste üksustega, vaid juurde tuleks saata ka laevu ja lennukeid, ütlesid nad.

Eksperdid tõid raportis esile Poola tähtsuse.

Poola "suuruse ja geograafilise asendi tõttu saab sellest peamine lähtepunkt enamikele NATO püüdlustele kaitsta liitlaste territooriumi kolmes Balti riigis", ütlesid nad.

Eksperdid ärgitasid pidama meeles, et "mis tahes otsusel tugevdada USA kohalolekut Poolas saavad olema tõsised tagajärjed kogu piirkonnale ning alliansile tervikuna".

Venemaa kutsus Euroopa Liitu üles kahepoolsetes suhetes inventuuri tegema>>

Samas rõhutasid nad, et USA kohaloleku tugevdamine Euroopas on Poolast laiem. "Fundamentaalselt on asi NATO-s ja kogu Euroopa kaitsmises."

Raport avaldati ajal, mil USA kongress arutab, kas Euroopasse paigutatud USA üksused on Venemaa heidutamiseks piisavalt tugevad. Lisaks kaalub Pentagon Varssavi ettepanekut rajada Poola USA sõjaväebaas.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Venemaa ametivõimud mures NATO sõjalise kohaloleku suurendamise pärast Ida-Euroopas.

Pingeseisund Venemaa ja Euroopa Liidu suhetes tekkis 2014. aastal pärast Krimmi taasühendamist Venemaaga ja kodusõja algust Donbassis. Euroopa Liidus ja USA-s leiti, et Krimmi poolsaar on Venemaa Föderatsiooni poolt Ukrainalt rahvusvahelisi õigusnorme rikkudes ära rebitud ning Donbassi relvastatud konflikti allikaks arvati Moskva.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul etendasid peamist rolli Venemaa ja Euroopa Liidu vaheliste suhete halvenemises eurooplaste ookeanitagused liitlased. Seda väitis ta hiljutises intervjuus Hispaania ajalehele El Pais.

Kas Eestis on kasulik olla russofoob?>>

Euroopa Liidu poolt "Washingtoni otsesel näpunäitel" kehtestatud ühepoolseid Venemaa-vastaseid piiranguid nimetas Venemaa välisminister lühinägelikuks otsuseks. Samas rõhutas ta, et ameeriklased ise kahjusid ei kanna.

Välisminister teatas ka Moskva valmisolekust Euroopa Liidu suhtes seatud piirangute tühistamiseks. Kuid tema sõnul peavad esimese sammu selles suunas tegema Euroopa partnerid, kuivõrd "sanktsioonide spiraali vallandamine" lähtus nimelt neilt.

Tagid:
lennuk, laev, sõdur, NATO, Euroopa, USA

Peamised teemad