16:14 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos, illustreeriv foto

Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos

© Sputnik / Антон Денисов
Uudised
lühendatud link
3410

USA ajakirjas Science avaldatud uuringu tulemused lükkasid ümber varasemad teated viimaste aastate pausist kliima soojenemises.

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. Maailma ookeanid soojenevad üha kiirenevas tempos, kliimamuutus ohustab suurt osa mereelustikust, mis on ühtlasi planeedi tähtis toiduvaru, teatasid teadlased, vahenas Pealinn viitega BNS-le.

Uusim tehnoloogia näitab, et seesugust katkestust pole kunagi olnud, suurendades taas muret kliimamuutuste tempo ja selle mõju pärast planeedi peamisele puhvrile - ookeanidele.

Tänavune suvi oli rekordiliselt pikk >>

"Ookeanide soojenemine on kliimamuutuse väga tähtis näitaja ning meil on tugevad tõendid, et see soojeneb kiiremini, kui me arvasime," ütles uuringu kaasautor Zeke Hausfather California ülikoolist Berkeleys.

Umbes 93 protsenti ülemäärasest soojusest, mis on fossiilkütuste põletamisest tekkinud kasvuhoonegaaside tõttu maakera ümber lõksus, akumuleerub maailma ookeanides.

Viimane raport rajanes neljal ajavahemikus 2014 kuni 2017 avaldatud uuringule, mis hindasid täpsemalt viimaseid suundumusi ookeanide temperatuuris, võimaldades teadlastel täpsustada tulevikuprognoose.

Võtmeteguriks täpsemate andmete saamisel on ookeanijälgimislaevastik Argo, kuhu kuulub ligi 4000 ujuvrobotit, mis triivivad maailma ookeanides ning sukelduvad iga mõne päeva tagant 2000 meetri sügavusele, mõõtes pinnale tõustes ookeani temperatuuri, pH-d, soolsust ja muid infokilde, on öeldud uuringus.

Analüüs näitab, et ookeanid soojenevad samas tempos õhutemperatuuriga.

Kui kasvuhoonegaaside vähendamise osas midagi ette ei võeta, "siis ennustavad mudelid, et ülemine 2000-meetrine kiht maailma ookeanidest soojeneb sajandi lõpuks 0,78 kraadi Celsiust võrra", seisab uuringus.

See toob omakorda liustike ja jäämägede sulamise tõttu kaasa merevee 30-sentimeetrise tõusu, lisasid teadlased, hoiatades, et 2018. aasta saab väga tõenäoliselt olema varasematest soojem.

Loomakaitsjad: haid on häbelikud ja tundlikud loomad >>

"Üleilmse soojenemise signaali on selle muutumisel palju lihtsam tuvastada ookeanides kui maapinnal," lausus Hausfather.

ÜRO kliimakohtumine Poolas kiitis möödunud aasta lõpus heaks 2015. aasta Pariisi kliimaleppe eesmärkide täitmise reeglistiku, mis ei vasta siiski maailma kõige riikide ambitsioonidele, vahedas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Läbirääkimised kestsid 13 päeva ja neid saatsid suured erimeelsused. Reeglistikku on kavas hakata rakendama 2020. aastast alates. Reeglistiku abil püütakse hoida kliima soojenemine selgelt alla kahe kraadi Celsiuse järgi ja soovitavalt 1,5 kraadi tasemel.

Kasvuhoonegaaside emissiooni praeguse taseme juures võib kliima soojeneda 1,5 kraadi Celsiuse võrra juba 2030. aastaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Globaalne soojenemine jõuab 1,5 kraadi Celsiuseni tõenäoliselt ajavahemikus 2030-2052, kui see kasvab jätkuvalt praeguses tempos," märgiti "suure tõenäosusega" Valitsustevahelise Kliimamuutuste Paneeli (IPCC) aruandes.

Samal teemal

Tai rannavetes leitud prügisaar liigub suvitusalade suunas
Eesti hakkab uurima mikroplasti mõju merele
Tagid:
kliimasoojenemine, kliima, ookean

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  14
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  21
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  31