08:11 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Uudised
lühendatud link
117 0 0

Antarktikas sulas eelmisel aastal kuus korda rohkem jääd kui 40 aastat tagasi ning sulamisprotsess on nüüd kiirem kui kunagi varem, hoiatasid USA California ülikooli teadlased.

TALLINN, 15. jaanuar — Sputnik. Aastatel 1979-1990 kaotas Antarktis keskmiselt 40 miljardit tonni jääd aastas. Aastatel 2009-2017 kaotas aga Lõunamanner ja selle ümbrus 252 miljardit tonni jääd aastas, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos >>

Teadlased avastasid, et jää sulab ka Antarktise neis piirkondades, mida seni peeti vähem mõjutatuks kliimamuutusest. Seniste uurimuste kohaselt leiab suurem sulamine aset läänes.

"Antarktis on sulamas kõikjal, mitte ainult teatud piirkondades," ütles uurimust juhtinud jääteadlane Eric Rignot uudistekanalile CNN.

Varem on arvatud, et Antarktise idaosa ei ole nii suures ohus kui lääneosa. "See piirkond (idaosa) võib olla tundlikum muutusele kui on varem arvatud. See on tähtis info, kuna piirkonnas on rohkem jääd kui lääneosas ja Antarktika poolsaarel kokku," ütles Rignot uudisteagentuurile AFP.

Rignot hoiatas, et praegune sulamiskiirus tõstab maailmameres veetaset järgmiste sajandite jooksul meetreid.

Ainuüksi veetaseme tõus 1,8 meetri võrra aastaks 2100 jätaks vee alla mitmeid rannikulinnu, kus elab miljoneid inimesi.

Kui kogu Antarktika jää sulaks, tõuseks maailmamere veetase 57 meetrit. Suurem osa jääst on mandri idaosas ja ainult selle sulamine tõstaks veetaset 51 meetrit.

Merevee soojenemine kiirendab jää sulamist ja teadlaste sõnul jätkub maailmamere veetaseme tõus sajandeid hoolimata sellest, mida inimkond teeb kliimamuutuse ohjeldamiseks. Viimased uurimused näitavad, et ookeanid soojenevad arvatust kiiremini.

USA ajakirjas Science avaldatud uuringu tulemused lükkasid ümber varasemad teated viimaste aastate pausist kliima soojenemises.

Tänavune suvi oli rekordiliselt pikk >>

Maailma ookeanid soojenevad üha kiirenevas tempos, kliimamuutus ohustab suurt osa mereelustikust, mis on ühtlasi planeedi tähtis toiduvaru, teatasid teadlased, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu algul.

Uusim tehnoloogia näitab, et seesugust katkestust pole kunagi olnud, suurendades taas muret kliimamuutuste tempo ja selle mõju pärast planeedi peamisele puhvrile - ookeanidele.

"Ookeanide soojenemine on kliimamuutuse väga tähtis näitaja ning meil on tugevad tõendid, et see soojeneb kiiremini, kui me arvasime," ütles uuringu kaasautor Zeke Hausfather California ülikoolist Berkeleys.

Inimkond avastab jätkuvalt planeedi Maa kuuenda kontinendi saladusi. Väljaande Science Alert teadaande kohaselt on rahvusvaheline uurimismeeskond leidnud Ida-Antarktika jääkihi alt võimsa geotermilise kiirguse allika, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Radaritega erilennuk sondeeris varjatud protsesse, mis toimuvad kolme kilomeetri paksuse jääkihi all. Tänu sellele õnnestus teadlastel välja selgitada, et Ida-Antarktikas sulab jää altpoolt, kusjuures sulavesi voolab tagasi jääalustesse järvedesse.

Asjatundjad leiavad, et jää sulamine Antarktika idaosas võib olla kestnud tuhandeid või isegi miljoneid aastaid. Iseloomulik on, et see ei avalda mõju välise jääkatte muutumisele ja palja silmaga vaadates kujutab Ida-Antarktika pealispind endast endiselt elutut jääkõrbet.

Teadlaste arvates võib liigne vesi jääjärve põhjas muuta Ida-Antarktika piirkonnad tulevikus välistegurite nagu näiteks kliimamuutuste suhtes tundlikumaks. Üheks jää sulamise põhjuseks võib olla radioaktiivsete kivimite ja maakoorest purskuva kuuma vee koosmõju.

Samal teemal

Lepiti kokku maailma suurima merekaitseala loomises Antarktikasse
Klimatoloog: ilm muutub ka edasi
Antarktika jääkatte sulamine
Tagid:
sulamine, jää, kliimasoojenemine, Antarktika

Peamised teemad