17:12 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Uudised
lühendatud link
40 0 0

USA president Donald Trump kinnitas neljapäeval, et Ühendriigid panustavad täielikult NATO-sse, kuid kordas oma nõudmist, et alliansi liikmed peavad oma julgeoleku eest rohkem maksma.

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. Trumpi kommentaarid järgnesid ajalehe New York Times uudisele, et president on rääkinud soovist tuua USA alliansist välja, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

"Me oleme NATO-ga 100-protsendiliselt, kuid nagu ma riikidele ütlesin, teil tuleb pingutada ja teil tuleb maksta," ütles Trump Pentagonis peetud kõnes.

Miks peaksid ameeriklased Eesti eest surema >>

Trump on nahutanud sageli 29-liikmelise alliansi teisi liikmeid ebapiisavate kaitsekulutuste eest. Enne ametisse astumist nimetas ta NATO-t iganenuks ja pärast eelmise suve tippkohtumist seadis kahtluse alla alliansi värskeima liikme Montenegro kaitsmise kohustuse täitmise.

Balti saba liputab NATO koera, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Neljapäeval kordas Trump seisukohta, et teised liikmesriigid on aastaid USA julgeolekuvihmavarju ära kasutanud ja tema ülesanne on sellele lõpp teha.

"Me ei saa lubada, et teised meid selja taga lolliks nimetavad," ütles ta, väites, et seda on tehtud juba aastaid.

President esines neljapäeval Pentagonis, kus arutati USA raketitõrjevõime tõhustamist Venemaast ja Hiinast lähtuva ohu suurenedes.

Trump kuulutas, et laiendatud USA raketitõrjel ei ole maailmas võrdset.

Uudisteportaal Sputnik Eesti edastas varem, et NATO Euroopa liikmesriigid kohustusid USA survel 2017. aasta mai tippkohtumisel Brüsselis koostama iga-aastased rahvuslikud plaanid, millest nähtuks, kuidas nad kavatsevad oma eelarveeraldisi riigikaitsele suurendada.

Kantar Emori küsitluse järgi ei sooviks enamik eestlasi kaitsekulutusi suurendada ning meil elab arvestatav hulk inimesi, kes sooviks riigikaitset hoopis kärpida, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Mida arvatakse Venemaal NATO tohutust eelarvest >>

Kantar Emori küsitlus näitab, et eestlastest toetaks kaitsekulude suurendamist neljandik küsitletutest, muust rahvusest inimestest vaid kaks protsenti. Kokku arvestades tähendab see, et kaitsekulutuste suurendamist toetab viiendik meie elanikest.

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov ütles, et Kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT) on ilus number, aga protsendiga sa ei osta ühtegi püssi ega raketti.

"Me ei ela enam sellises maailmas nagu kümme aastat tagasi, kus kaks protsenti SKTst oli see, mille üle rõõmu tunda," rõhutas ta vajadust kaitsekulutuste tõstmise järele.

Eesti peaks võtma riigikaitselaenu, et arendada esmajoones välja puuduv keskmaa õhutõrje võimekus, leiab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Sakkovi sõnul on Eesti kaitseväe võimete osas olulisi puudujääke, eriti õhutõrjes. Kuidas uut raha riigikaitsesse tuua, pakkus Sakkov välja riigikaitse laenu idee.

Erukindral Ants Laaneots ei toeta Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktori Sven Sakkovi mõtet, et Eesti peaks võtma keskmaa õhutõrje väljaehitamiseks riigikaitselaenu.

"Ma isiklikult olen sellise laenu vastu. Võib-olla kasutame seda metoodikat, mida kasutasime 1990. aastatel ja järgneval iseseisvuse perioodil, kui saime liitlaste käest sõjatehnikat sõbrahinnaga," rääkis Reformierakonda kuuluv riigikogu liige Laaneots ERR-ile.

Ta nentis, et taoline lahingutehnika pole küll supermoodne, aga on efektiivne ja mõjutab vaenlast. "Need noorte meeste katsed kõike modernsena hoida... nagu harakad, kes kõige läikiva peale kohale lendavad," tähendas Laaneots.

Samal teemal

Kuhu küll see raha läheb
Kõrgkooli juht kutsub üles kiiresti Eesti sõjatööstust rajama
Ratas: Eesti pühendumus NATO-le on vankumatu
Tagid:
liikmesriigid, kaitsekulutused, Donald Trump, NATO

Peamised teemad