13:45 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
90 0 0

Detsembri lõpus arutas Riigikogu väliskomisjon raporti eelnõu, mis käsitleb valimistesse sekkumist ja selleks kavandatavaid vastumeetmeid ja ettepanekuid, jõudis täna avalikkuse ette.

TALLINN, 22. jaanuar - Sputnik Raporti koostaja - Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus kirjeldas välist sekkumist valimistesse rünnakuna kodanike õiguse vastu valida vabalt oma esindajad ning otsustada oma riikide edasine tee.

"Valimiste väline mõjutamine ja eelistuste kujunemisse sekkumine on saanud relvaks, mida kasutatakse konkreetse riigi juhtimise vastu umbusu tekitamiseks, demokraatliku riigikorralduse diskrediteerimiseks, üldise usaldamatuse õhkkonna loomiseks, sisemiste pingete eskaleerimiseks, lõhede võimendamiseks," rääkis Pentus-Rosimannus tookord.

Raport lähtub eeldusest, et kõikidesse viimastesse valimistesse maailmas on eri viisidel sekkutud. Seda on võimalik teha väga odavalt ja laialdaselt.

Raport rõhutab eelkõige võõrriigist tulenevaid rünnakuid. Võõrriigina peetakse ootuspäraselt silmas Venemaad, teistest riikidest tulenevaid riske olulisteks ei peeta.

Valimiseelsed mängud: kuidas luuakse erakondadele vajalikke reitinguid >>

"Paarikümne aasta eest ei oleks Venemaa kuidagi suutnud 100 miljonite inimesteni jõuda. 2015. a. loodi Euroopas esmane plaan desinformatsioonikampaaniatele reageerimiseks. Tänapäeval peetakse silmas katseid mõjutada valimiste tulemusi. Kuidas ja milleks seda tehakse?" küsitakse dokumendis.

Kes seal on: Postimees osutus Eesti eliidi uue poliitilise projekti propagandistiks >>

"Eesmärgiks on luua eeliseid jõududele, kelle vaated langevad kokku Moskva välispoliitiliste huvidega – Ukraina ründamine, NATO ja EL lõhkumine. Killustamine ja lõhede tekitamine on Venemaa huvides," rääkia Pentus-Rosimannus, "Valimistesse sekkumine võimaldab seda saavutada." 

Raportöri sõnul on rünnak riiklikult korraldatud. Kuidas seda tehakse? Info-operatsioonide, desinformatsiooni sihitud kampaaniate abil. Libainfo täpse levitamise teel. USA presidendivalimistel jõuti väidetavalt Facebookis 130 miljoni inimeseni, Twitterisse lisati aga 10 miljonit säutsu.

Illegaalne teabehange on veel üks meetoditest, et saadut hiljem sobival ajal ära kasutada.

Komisjon tutvustas terminit teabepesu, mille käigus luuakse võrgustik erinevatest portaalidest – libainfo muudetakse massiliste uus- ja ristpostituste teel usutavaks. Niimoodi petetakse ära traditsioonilise meedia esindajaid. Lääneriikide poolt korraldatud analoogsete meetodite kautamise teemat välditakse püüdlikult.

Millised on digimeedia kanalid? Eesti jaoks on kasutajate arvud järgmised: 680 000 Facebookis, 752 000 Youtube´s, 317 000 Instagramis, 232 000 Twitteris ja 204 000 WhatsApp"is.

Eestis usutakse, et me oleme avalikule mõjutamisele küllaltki immuunsed. Tegevus ei toimu aga ainult valimiste ajal, mil kaitse on kõige paremini korraldatud – punane otseliin sotsiaalmeedia kanalitesse. Suure valeuudise levimise korral saame sotsiaalmeediaettevõtteid koheselt teavitada. Facebook on seda mõistnud, nagu viimaste nädalate jooksul nägime, mil ta suure arvu alternatiivseid seisukohti avaldanud kontosid lihtsalt sulges. See näitab, et tõhusus nõuab koostööd erasektoriga.

Raporti soovitustest – teadlikkuse kasvatamine – probleemi tõsiduse mõistmine, libainfo ja pahavara äratundmine, seda ka poliitiliste erakondade tasemel.

Eesti on juba pakkunud valimissüsteemide turvaauditit kõikidele Euroopa erakondadele.

Avastatud libainfot soovitatakse igakordselt avalikustada ja üldsust harida – vaikimine olevat ohtlik. Meediale soovitatakse enesekontrolli ja eneseregulatsiooni. Allikaid tuleks kontrollida.

Ka valimistevaheliseks ajaks oleks hea koordineeritud järelevalveorgani olemasolu, kes suudaks sarnaselt valimisteenistusele tsensuuriga tegeleda. leiavad autorid.

Eestisse suunatud digitaalne reklaam peaks tulevikus muutuma tuvastatavaks nii autorsuse, tellija kui maksja osas. See oleks osa seadusmuudatusеe ettepanekust.

Teine mehhanism peaks võimaldama tsenseerida ja katkestada telekanalite levi selle kiire peatamise teel, kui seal valeinfo esitatakse. Järgmiselt riigikogult oodatakse vastava seadusandluse ajakohastamist.

Deep fake materjalide kasutamist mainiti  eraldi teemana – tegu on omamoodi identiteedivargusega – kus inimese video või audioesinemisele antakse täiesti meelevaldne sisu, või lisatakse avaliku elu tegelase nägu mingile temaga mitteseotud tegevusele.

Marko Mihkelson tänas Keit Pentus-Rosimannust hea töö eest. Mihkelson meenutas, et Nõukogude Venemaa tegeleb propagandaga 1920 aastatest. Samuti tõi ta näiteks KGB info levitamise 1980.ist – väite, et AIDS on Pentagoni biorelvalabori töö tulemus. See levis mõne aastaga massimeediasse. Tänapäeval toimuks analoogiline protsess loetud tundidega.

Марко Михкельсон
© Riigikogu / Erik Peinar
Marko Mihkelson

 

Libainfot ei kasuta sugugi mitte ainult Venemaa, vaid paljud teisedki. Ka mitteriiklikud organisatsioonid. Tuues "Araabia kevade" näite ühiskonna destabiliseerimisest – kus kodusõda käib senini kolmes riigis – Liibüas, Jeemenis ning Süürias ja üldse mitte Venemaa tegevuse tagajärjel," kommenteeris raporti sisu Mart Nutt.

Henn Põlluaas küsis, kes on see, kes määrab, milline info on tõene ja milline väär. Kas see ei või meid tagasi tsensuuri või sõnavabaduse piiramise juurde viia?

Kui eesmärgiks ei ole mitte arvamuse avaldamine, vaid vale uudise pähe levitamine – siis on tegu pahatahtlikkuse ja narratiivi levitamisega. Näitena pahatahtlikkusest tõi Pentus-Rosimannus AIDSi alternatiivse tekkepõhjuse ja kahtlemise Kennedy mõrva ametliku versioonis - kui selged libainfo ja vandenõuteooriate näited, mida samuti Moskva huvides levitatavat.

Erik Niiles-Kross soovitas luua rahvusvahelise "Teabepesu andmebüroo", mis peaks saavutama rahvusvahelise mõõtme ja võimaldama sanktsioonide kehtestamist protsesside käivitajate vastu.

Raport loodetakse tõlkida inglise keelde, et teda lailadaselt levitada.

Samal teemal

Kaks suurimat erakonda kinnitasid Riigikogu valimisnimekirjad
Riigikokku pürgijate arv lõi selle sajandi rekordi
Tagid:
väliskomisjon, Keit Pentus-Rosimannus, tsensuur, Riigikogu valimised, Ausad Valimised, USA valimised, üldvalimised, e-valimised, valimised, sanktsioonid, infosõda

Peamised teemad