09:58 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
6910

Välisminister Sven Mikser osales teisipäeval Brüsselis toimunud Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu (AL) liikmesriikide välisministrite kohtumisel, mille keskmes oli poliitiline ja julgeolekualane koostöö, kaubandus, investeeringud ja majanduslik integratsioon ning koostöö rahvusvahelisel tasemel.

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. "Me kõik oleme teadlikud kasvavast vajadusest kiirendada Aafrika majanduslikku arengut eesmärgiga luua võimalusi kontinendi noorematele põlvkondadele ning ületada vaesusega seonduvad väljakutsed," vahendas Välisministerium Mikseri sõnu.

Peaminister: Aafrika riikidega koostöö tihendamine on vastastikku kasulik >>

"Mul on hea meel, et alates 2017. aasta novembris Abidjanis toimunud ELi ja Aafrika Liidu tippkohtumisest on Aafrika juhid teinud mitmeid olulisi samme, mis edendavad nii Aafrika enda arengut kui ka EL-AL partnerlussuhteid," lisas Mikser.

Välisminister rõhutas aga, et ainult innovaatilised ja pikaajalised valitsuse poliitikad saavad aidata kaasa kasvule erinevates eluvaldkondades, mille alla kuulub näiteks ka Aafrika seisukohalt oluline uute töökohtade loomine erasektoris.

"Digitaliseerimine, mille tunnistajaks on hetkel ka Aafrika, on siinkohal võtmelahenduseks," sõnas välisminister. Eesti kogemus näitab, et tänapäeva tõhus riigivalitsemine ei pea olema eelarvele koormaks."

"Oleme ehitanud üles digitaalse ühiskonna ning ligikaudsed arvutused näitavad, et juba ainuüksi digiallkirja kasutamine lubab Eesti valitsusel säästa 2% SKPst," lisas ta.

Mikser kinnitas, et Eesti on valmis jagama Aafrikaga oma kogemust selle kohta, kuidas digitaalsed lahendused ja teenused muudavad erinevad ühiskonna valdkonnad tõhusamaks – olgu see ettevõtluskeskkond, riiklikud teenused või kodanike igapäevaelu protseduurid.

Jätkuna Abidjanis toimunud EL ja Aafrika Liidu tippkohtumisele on Eesti valitsus teinud koostööd ALi Komisjoniga, et tõsta teadlikkust e-valitsemise võimalustest.

"Plaanime veebruaris toimuval Aafrika Liidu tippkohtumisel selle esimese ühise projekti tulemusi ka tutvustada," sõnas Mikser.

Eesti ja AL Komisjoni vaheline teineteisemõistmise memorandum kirjutati alla 30.11.2017 ning selle eesmärkideks on Aafrika Liidu e-valitsemise akadeemia loomise toetamine, Aafrika e-valitsemise strateegia väljaarendamisele kaasaaitamine, Aafrika Liidu liikmesriikidele x-tee kogemuse tutvustamine, teadlikkuse tõstmine küberturvalisuse kohta ja IT-ettevõtete vahelise koostöö edendamine e-teenuste juurutamiseks.

Mikser: kriisi lahendamine peab algama kolletest >>

Eilsel kohtumisel võeti vastu ka Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu ühisdeklaratsioon, milles ministrid avaldasid rahulolu laieneva EL-AL koostöö üle, mis peegeldab mõlema regiooni ühiseid huve ning kinnitasid üle soovi jätkata koostööd ühiste eesmärkide täitmiseks.

Välisminister kohtus ürituse äärel kahepoolselt ka Kesk-Aafrika Vabariigi, Brunei, Namiibia, Sierra Leone, Djibouti, Rwanda ja Gambia välisministriga.

Aafrika Liit on 2002. aastal loodud organisatsioon, kuhu kuulub 55 riiki. Selle peakorter asub Etioopia pealinnas Addis Abebas.

Peaminister Jüri Ratas rõhutas Aafrika ja Euroopa kõrgetasemelise foorumi raames detsembris toimunud riigijuhtide kohtumisel vajadust tihendada koostööd Aafrika riikidega, eriti digivaldkonnas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Aafrika riikide majandus ja rahvaarv kasvab kiiresti. Koostöö nendega, sealhulgas digivaldkonnas, pakub peaminister Jüri Ratase sõnul palju vastastikku kasulikke võimalusi.

"Samuti toetab koostöö tihendamine Aafrika riikide majandusarengut ning seeläbi ka seal uute töökohtade loomist ja inimeste elujärje parandamist. Pikemas perspektiivis aitab see vähendada ka inimeste lahkumist oma kodudest lootuses leida mujal parem elu," lausus peaminister.

Peaminister Jüri Ratas arutas oktoobrikuus Microsofti asutaja ja filantroop Bill Gatesiga, kuidas teadus- ja arendustegevuse kaudu toetada Aafrikat, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Aafrika noorte tööhõive on luubi all >>

Kohtumisel arutati Bill ja Melinda Gatesi fondi (Bill & Melinda Gates Foundation) kolme Aafrika projekti, mis puudutavad vaktsiinide kliinilisi uuringud, laboriteenuste tõhustamist ja tervishoiusüsteemi parendamist ning Aafrika põllumajanduse arengu ja kliimaeesmärkide toetamist innovatsiooni kaudu.

Eesti on panustanud Euroopa Liidu Aafrika usaldusrahastu ning teiste arengu- ja humanitaarabi projektide kaudu Aafrika arengusse kokku ligikaudu 4,7 miljonit eurot.

Välisminister Sven Mikseri sõnul tuleb suhetes Aafrika riikidega pöörata suuremat tähelepanu noortele ja tööturule Aafrikas, vahendas Sputnik Eesti mullu mais.

Välisminister rõhutas ka, et rändekriisi lahendamine peab algama kriisikolletest ning seetõttu on oluline koostöö nende Aafrika riikidega, kust praegu rändesurve Euroopale on suurim.

ÜRO toiduameti juht hoiatas kevadel Euroopa liidreid, et Aafrikast lähtuda võiv põgeniketulv võib osutuda suuremaks kui mõne aasta eest Süüriast lähtunud põgeniketulv, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Äärmusrühmituse Islamriik* (ISIS) territoriaalkaotuste tõttu Iraagis ja Süürias on äärmuslased hakanud aktiivsemalt värbama võitlejaid Sahara-taguses Aafrikas, mis võib omakorda esile kutsuda uue Euroopa rändekriisi.

Samal teemal

Fotojäädvustus: Eesti parlamendi ees poodi välisministri asemel köögiriist
Mikser: olukord Malis mõjutab kogu Euroopa julgeolekut
Mikser: ränderaamistiku vastaste tegevus paistis kooskõlastatud
Mikser Porošenkole: EL seisab Ukraina eest
Tagid:
tehnoloogia, majandus, poliitika, EL, Aafrika, Välisministeerium, Sven Mikser

Peamised teemad