23:53 16. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Uudised
lühendatud link
8110

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee võttis kolmapäeval vastu ENPA Eesti delegatsiooni liikme Andres Herkeli raporti "Interneti valitsemine ja inimõigused".

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Herkeli sõnul mõjutab internet pea kõike meie ümber ja on muutunud vältimatuks vajaduseks sadadele miljonitele inimestele ning ka riikide heaolu sõltub sellest. Selles valguses on järjest enam tähelepanu vaja suunata inimõigustele internetis, edastab Riigikogu pressiteenistus.

"See oli ka minu raporti koostamise ja esitamise põhjus. Keskendun raportis inimõigustele, mida peame üheskoos kaitsma. Kõigil peab olema juurdepääs internetile, keegi ei tohi end seal diskrimineerituna tunda ja internet peab olema kõigile avatud niinimetatud ökosüsteem," rääkis Herkel.

Raporti järgi tuleb väljendamisvabadust ja infovabadust tugevamini kaitsta. Samal ajal tuleb tagada kasutajate turvalisus, austada nende privaatsust ja seda eriti isikuandmete vaatepunktist.

PPA: igast sõnumist, pildist või teost veebis jääb jälg >>

"Võrguoperaatorid peavad tundma survet ja samuti ka need, kes internetile uusi kasutusvõimalusi loovad – siin võib näiteks tuua asjade interneti ja tehisintellekti," sõnas Herkel.

Interneti kasutajate isikuandmete kasutamine peab olema iga inimese enda otsustada, see on aga koht, kus domineerivad ärihuvid.

"Seega tegin ettepaneku, et hea internetihaldus peaks olema mitmekülgne ja detsentraliseeritud, läbipaistev ja vastutustundlik. Peab valitsema koostöö ja osalus," ütles Herkel.

Inimõiguste kaitsmiseks on Herkeli kinnitusel vaja konkreetseid protseduure, mis tuleb luua eri riikide koostöös ja kaasataud peavad olema ka teised sidusrühmad. Euroopas on peamine roll Euroopa Nõukogul ja Euroopa Liidul, nende koostöös peab suurenema EuroDIGi (European regional dialogue of internet governance) roll.

Herkeli sõnul on internetiga seotud teemad tõusnud ENPAs kesksele kohale. Sellega seotud raporteid on kultuurikomitees ettevalmistamisel veel mitu ja veebis toimuv on järjest tähtsamal kohal ka näiteks valimiste ja valimisvaatluse puhul, samuti liikmesriikide demokraatlike institutsioonide toimimise monitoorimisel.

"Kui räägime küberjulgeolekust, siis tähendab see suurte strateegiliste infrastruktuuride haavatavust, aga ka seda, et meie demokraatlik riigikorraldus ja institutsioonid oleksid kõrvalt tulevate rünnete eest kaitstud," ütles Herkel.

Lisaks raportile võeti 60 poolthääle ja kolme vastuhäälega vastu Euroopa Nõukogu soovitused liikmesriikide valitsustele. Kaks hääletajat jäi erapooletuks.

ENPA-s saadi aru, et Venemaa suhtes on tehtud "suur viga" >>

Venemaa Riigiduuma ei hakka käesoleval aastal moodustama delegatsiooni Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) töös osalemiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sel nädalal. Politoloog Aleksandr Asafov leiab, et Venemaa liikmesus niisugustes organisatsioonides ei tasu end juba ammu ära.

Riigiduuma avalduses räägitakse selle olukora vastuvõetamatusest, kus Venemaa delegatsiooni õigusi ENPA-s seadusevastaselt piiratakse.

Duumasaadikud tuletavad meelde, et "Venemaa delegatsioonilt, mis koosneb üldrahvalikult valitud esindajatest, hääleõiguse äravõtmine kujutab endast meie riigi kodanike õiguste piiramist, mis peaksid olema garanteeritud Euroopa Nõukogu põhikirjaga."

Neljapäeval, 17. novembril teatas Facebook'i küberjulgeoleku juht Nathaniel Gleicher, et "Venemaa kooskõlastatud ebausaldusväärse tegevusega tõttu võrgustikus, mis tegutses Venemaal, Baltimaades, Kesk-Aasias, Kaukaasias, Kesk- ja Ida-Euroopas kustutati 364 Facebooki lehekülge, teatas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Facebook'i tegevus rohkem kui viiesaja Venemaaga seotud konto, sealhulgas seitsme Sputniku lehekülje kõrvaldamisel, on poliitiliselt motiveeritud ja kujutab endast tegelikult tsensuuri, teatas rahvusvahelise teabeagentuuri ja raadio Sputnik pressiteenistus.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et RIA Rossija Segodnja kommunikatsiooni- ja avalike suhete direktor Pjotr Lidov-Petrovski ütles 2018. aasta septembris Baltic Weekend foorumil esinedes portaalile Sputnik Eesti, et Lääne ametivõimud kasutavad tehnilisi võimalusi mitte ainult võitluses soovimatute teabeallikatega, vaid ka teabe kasutajate survestamiseks, eriti, kui tegemist on populaarsete sotsiaalvõrgustikega.

Samal teemal

Tallinn võõrustab rahvusvahelist inimõiguste aastakonverentsi
Jõustub Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni 16. protokol
Politoloog: Venemaa maksab kinni tema enda vastase ENPA tegevuse
Inimõiguste aastakonverents: palgad tuleb muuta läbipaistvateks
ENPA-s saadi aru, et Venemaa suhtes on tehtud "suur viga"
Tagid:
küberturvalisus, internet, inimõigused, ENPA, Andres Herkel, Riigikogu

Peamised teemad