20:10 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Uudised
lühendatud link
10210

President Kersti Kaljulaid annab Eesti Vabariigi aastapäeva eel riigi teenetemärgid tänuks 112 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud Eesti elu paremaks.

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik. Teenetemärgid on tunnustus Eesti inimestele ja meie toetajatele välisriikides nende sihikindluse eest oma tegevuses ning lojaalsuses põhimõtetele, millele toetub kaasaegne Eesti – avatusele ja demokraatiale, teadmistele ja ettevõtlikkusele, hoolimisele ja märkamisele.

Riigipea andis Stoltenbergile Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi, tunnustamaks tema märkimisväärseid teeneid nii Eesti kui kogu NATO julgeoleku tugevdamisel, vahendas portaal Pealinn viitega BNSile. Keerulistel aegadel on Stoltenberg suutnud hoida alliansi ühtsena, seisab põhjenduses.

Kaljulaid annab tänavu riigivapi kolmanda klassi teenetemärgi Heiki Loodile ja Priit Pikamäele. Heiki Loot on endine riigisekretär ja praegune riigikohtu liige. Priit Pikamäe oli kuni veebruari algusnei riigikohtu esimees ning jätkab karjääri Euroopa kohtujuristi ametikohal.

Ratas: nii head Eestit ei osanud eestlased ette kujutada>>

President Kersti Kaljulaid Narvas
© Sputnik / Евгений Ашихмин

President andis Timo Soinile Maarjamaa Risti II klassi teenetemärgi Eesti-Soome suhete edendamise eest.

Maarjamaa Risti III klassi teenetemärgi said Ameerika Ühendriikide krüptograafid Bailey Whitfield Diffie ja Martin Edward Hellman ning Ameerika Ühendriikide majandusteadlane Jeffrey David Sachs.

Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi andis riigipea Ukraina ülemraada liikmele, Eesti- Ukraina suhete edendajale Borislav Berezale, Eesti aukonsulile Bordeaux`s Prantsusmaal Christian Roger Emmanuel de Barillonile, Eesti toetajale Ukrainas, Tšehhi ettevõtja Tomáš Fialale ning Eesti aukonsulile Põhja-Rein-Vestfaalis Saksamaal Horst-Werner Maier-Hunkele.

Valgetähe teenetemedali erinevaid klasse jagub tänavu nii tuntud ettevõtjatele kui ka muusikutele, teadlastele, kunstnikele, riigiametnikele ning paljudele muude valdkondade säravatele esindajatele.

Valgetähe kolmanda klassi medali annab president epeevehklejale Irina Embrichile, ettevõtjatele ja kultuurielu toetajatele Heiti Häälele, Tiit Pruulile ning Mark Aivo Takisele, arhitektuuripärandi hoidjale Fredi-Armand Tompsile, arvutiteadlasele, akadeemikule ning Tallinna Tehnikaülikooli professorile Tarmo Uustalule ja arhitektile Kalle Vellevoogile.

Embrich: kõige raskem oli heitlus Saksamaa koondisega>>

Valgetähe neljanda klassi teenetemärgi saavad 29 inimest, nende hulgas suurärimees Oleg Gross, kultuuriajakirjanik Mart Juur, ettevõtja Martin Villing, lavastaja Ivar Põllu, näitleja Madis Kalmet ning prokurör Tatjana Tamm.

Valgetähe viienda klassi teenetemärgi saavad 33 inimest, nende seas muusik Jaagup Kreem, kodanikuühiskonna edendaja Agu Laius, ajakirjanik Jaanus Piirsalu, näitleja Rain Simmul, EV100 programmijuht Maarja-Liis Soe, purjespordi edendaja Jüri Šaraškin, muusik Raul Vaigla ja kultuurielu edendaja Mare Mätas.

Kotkaristi I klassi teenetemärgi sai NATO Euroopa liitlasvägede ülemjuhataja kindral Curtis Michael Scaparrotti. Ta pälvis teenetemärgi olulise rolli eest alliansi kaitse- ja heidutushoiaku tugevdamisel, liitlaste kohaloleku suurendamisel Läänemere piirkonnas ja NATO ettevaatava planeerimise arendamisel.

President andis Kotkaristi III klassi teenetemärgi Eestis paikneva liitlaste kontingendi ülemale, Ühendkuningriigi kolonelile Giles Richard Harrisele ning kaitseväe ühendatud õppeasutuste ülemale kolonel Enno Mõtsale.

Kotkaristi IV klassi teenetemärgi saavad major Silver Andre ning kaitsepolitseiametnikud Katrin Kaitsa, Mait Müürsepp ja Olgert Rõõm.

Kotkaristi V klassi teenetemärgi saavad riigipealt kaitseliitlane leitnant Deiv Bogens, politseikolonelleitnant Priit Paal, politseikapten
Kristjan Paesalu ja staabiveebel Andreas Rebane.

Punase Risti teise klassi teenetemärgi saavad tänavu naistearst ja Tartu Ülikooli professor Helle Karro ning ortopeed ja arstiteadlane Arne-Lembit Kööp.

Eesti Punase Risti kolmanda klassi teenetemedali saab puuetega inimeste abistaja Signe Falkenberg, neuroloog Katrin Gross-Paju, onkoloog ja naistearst Kersti Kukk ning Orm Porosaar, kes on lastekirurg.

Eesti Punase Risti neljanda klassi teenetemärgi saab kaheksa inimest ja viienda klassi viis inimest.

Vabariigi President annab teenetemärgid üle 22. veebruaril Arvo Pärdi Keskuses.

Tagid:
Kersti Kaljulaid, riik, aumärk, vabariik, president

Peamised teemad