18:26 17. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Eesti õhukvaliteet on Euroopas üks puhtamaid

Eesti õhukvaliteet on Euroopas üks parimaid

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Uudised
lühendatud link
5810

Eestis on õhu kvaliteedile suur mõju tööstusel ja energeetikal, keskmise mõjuga on transport ning väikese tähtsusega põllumajandus ja elamumajandus.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Euroopa Kontrollikoja korraldatud ühisaudit Euroopa 15 riigis näitas, et ainukesena vastab õhukvaliteet seatud nõuetele Eestis, vahendas portaal Pealinn BNSi.

"Paljud Euroopa riigid ei ole suutnud täita välisõhu kvaliteedi nõudeid, mis on seatud rahvusvaheliste, muuhulgas ka Euroopa Liidu õigusaktidega. Peale selle ei ole paljud riigid suutnud rakendada tõhusaid meetmeid õhukvaliteedi parandamiseks ja seega kodanike tervise kaitseks. Kõigile asjassepuutuvatele Euroopa Liidu nõuetele vastab üksnes Eesti," öeldakse riigikontrolli vahendatud kontrollikoja raportis.

Koostööauditist selgus, et 15 auditis osalenud riigi näitajad oma maa välisõhu kvaliteedi kohta erinevad suuresti.

Skaala ühes otsas oli Eesti, kelle välisõhu kvaliteet on vastavuses kõigi asjakohaste nõuetega.

Teises otsas olid riigid, kelle Euroopa Komisjon on hiljuti kaevanud Euroopa Kohtusse seoses sellega, et nad ei suuda jätkuvalt järgida välisõhu saasteainete piir- ja sihtväärtusi.

Tallinn kandideerib 2020. aasta roheliseks pealinnaks>>

Eesti välisõhu kvaliteet on Euroopa riikide võrdluses üks puhtamaid. Aastatel 2014–2016 on esinenud üksikute saasteainete piirväärtuste ületamist - näiteks benso(a)püreen ja vesiniksulfiid -, kuid need probleemid on lokaalse loomuga, olles põhjustatud ahiküttest Tartus või põlevkivitööstusest Kohtla-Järvel.

Sellegipoolest tuleb Eestil välisõhu seisundi parandamisega edasi tegeleda, sest Euroopa Liidu nõuded on muutumas rangemaks ja heitkoguste vähendamisele seatakse uusi ambitsioonikamaid eesmärke, märgitakse auditi kokkuvõttes.

Eesti loodus
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eestis on õhu kvaliteedile suur mõju tööstusel ja energeetikal, keskmise mõjuga on transport ning väikese tähtsusega põllumajandus ja elamumajandus.

Värske tuuleiil eraldi pakendis. Kallivõitu>>

Auditi panid kokku Hollandi ja Poola kõrgeim auditiasutus ja sellesse panustasid 14 Euroopa kõrgeimat auditiasutust, sealhulgas Eesti Riigikontroll. Lisaks osalesid auditis Iisraeli kõrgeim auditiasutus ja Euroopa Kontrollikoda, kelle eesmärk oli teha kindlaks, kas kõnealuste riikide valitsused rakendavad meetmeid õhukvaliteedi parandamiseks.

Audit korraldati kõrgeimate auditiasutuste Euroopa organisatsiooni keskkonnaauditi töörühma (EUROSAI WGEA) eestvõttel. Töörühma juhib Eesti riigikontroll.

Auditis osalesid Bulgaaria, Albaania, Gruusia, Eesti, Makedoonia, Kosovo, Ungari, Moldova, Hollandi, Šveitsi, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Hispaania ja Iisraeli kõrgeim auditiasutus ning Euroopa Kontrollikoda.

Tagid:
kvaliteet, puhas õhk, välisõhk, Eesti

Peamised teemad