08:13 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Uudised
lühendatud link
71 0 0

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) kuulutas neljapäeval välja idapiiri esimese etapi ehitushanke, mis hõlmab piiritaristu rajamist 23,5 kilomeetrisele lõigule Võru maakonnas.

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. Kagupiiri taristu esimese etapi ehitustööd kulgevad piirilõigul Võrumaal alates Eesti, Läti, Venemaa kolmikpunktist kuni Luhamaa piiripunktini, edastas ERR.

Piiritaristu väljaehitus hõlmab patrull- ja ligipääsuteede, viivitus- ja loomatõkkeaia, liivariba, elektrivarustatuse, kanalisatsiooni ja muu kaasneva rajamist.

Eesti ja Venemaa vaheline maismaapiir on 135,6 kilomeetrit pikk, kuid ehitustööde keerukust ja mahtu ei kirjelda üksnes kilomeetrite hulk, vaid ka piirangud piirialal liikumisele ning raske soine maastik. Seetõttu on taristu ehitamine jagatud eraldi etappideks ja hangeteks.

Tara ehitamine Venemaa piirile meenutab laste liivakastimängu>>

Praeguse prognoosi kohaselt kulub 23,5 kilomeetrile piiritaristu väljaehitamiseks hinnanguliselt umbes kaks aastat. Paralleelselt jätkatakse järgmistel piirilõikudel hangete ettevalmistuse, väljakuulutamise ja ehitustöödega.

Peaminister Jüri Ratas ja siseminister Katri Raik külastasid reedel, 18. jaanuaril kolmikpiiripunkti, kust algab väljaehitatav Eesti maismaapiir, ning said PPA peadirektorilt Elmar Vaherilt ülevaate olukorrast piiril ja piiriehituse hetkeseisust, edastas Sputnik Eesti varem.

Kallim idapiir: Vaheri pädevus on kahtluse all>>

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Eesti idapiir ka Euroopa Liidu ja NATO välispiir ning selle väljaehitamisel on esmatähtis kvaliteet ja rahaliste vahendite parim võimalik kasutus.

"Piiriehituse hangete ettevalmistamisse on kaasatud riigi parimad eksperdid, kes teevad omavahel tihedat koostööd. Meie ametkondades on piisavalt kogemusi suurte ehitusprojektide teostamisel ja mul on hea meel, et neid kogemusi ka rakendatakse. Näiteks võib tuua PPA koostööd maanteeametiga," rääkis peaminister Jüri Ratas.

Idapiiri taristu ja tehnilise seire süsteemide ehitustööd algavad plaani kohaselt 2019. aastal ja tööde tähtaeg on 2026. aasta. Kavandatud piiririba elementide ehitamise kvaliteedi ja ehituslike lahenduste testimiseks on juba valminud 3,5 km ulatuses katselõike, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel.

"Piiriehitus ei ole näilise turvalisuse loomise projekt, et paneme aia püsti ja vaimustume väheste vahenditega saavutatust. Piiriehitus on Eesti seni üks suurimaid turvalisus-, julgeoleku- ja ehitusprojekte ning seda selle nimel, et inimestel oleks Eestis turvaline elada," märkis PPA peadirektor Elmar Vaher.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud Venemaa juhtkonna korduvatest kinnitustest, et Moskva ei soovi vastasseisu NATO-ga ei Läänemere piirkonnas ega kusagil mujal.

Lavrov: Venemaa ei ründa kunagi NATO riiki >>

Venemaa välisminister Sergei Lavrovi sõnul teab NATO hästi, et Venemaa ei kavatse kedagi rünnata, kuid kasutab lihtsalt ettekäänet uute väeüksuste ja sõjavarustuse paigutamiseks Venemaa piiride lähedusse.

Väited Venemaa agressioonist Baltimaade vastu on täiesti alusetud - sellest teatas ka NATO sõjanõukogu esimees kindral Peter Pavel, olles visiidil Ameerika Ühendriikides, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu märtsis.

 

Tagid:
Venemaa, Eesti, NATO, idapiir, piir

Peamised teemad