16:58 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Uudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
74 0 0

NATO teatas, et toetab täielikult USA otsust lahkuda külma sõja lõpul sõlmitud keskmaa tuumajõudude lepingust (INF), sest Venemaa rikub seda.

TALLINN, 2. veebruar — Sputnik. "Ühendriigid tegid seda vastusena märkimisväärsele ohule Euroopa-Atlandi julgeolekule, mida põhjustavad Venemaa 9M729 maalt tulistatavate tiibrakettide salajased katsetused, tootmine ja kasutuselevõtt. Liitlased toetavad seda otsust täielikult," teatas NATO, vahendab Pealinn viitega BNS-le. 

USA taganemine raketilepingust: Venemaa vastab, Euroopa on pinges >>

USA teatas, et alustab Venemaa rikkumiste tõttu laupäeval INF-leppest lahkumist. "Ühendriigid peatavad oma kohustused INF-leppes ja alustavad INF-leppest lahkumise protsessi, mis jõuab lõpule kuue kuu jooksul, kui Venemaa ei hakka taas lepet täitma ega hävita kõiki seda rikkuvaid rakette, heitjaid ja nendega seotud varustust," ütles president Donald Trump avalduses.

Washingtoni hinnangul rikub lepet Venemaa tiibrakett Novator 9M729, NATO koodnimetusega SSC-8. Moskva hinnangul ei riku rakett lepet, sest selle laskeulatus on kuni 480 kilomeetrit.

Maailmas antakse erinevaid hinnanguid Ameerika Ühendriikide otsusele alustada IFN-lepingust taganemist, kuid enamik on kindel, et see Washingtoni samm avab tegelikult võidurelvastumises uue lehekülje, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Washingtoni avaldust INF-lepingust taganemise kohta kritiseeriti nii Venemaal kui ka Euroopas. 

Venemaa peegelvastus

Moskva teatas vastumeetmetest Ameerika Ühendriikide otsusele peatada 2. veebruarist lühi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepingust (INF) tulenevate kohustuste täitmine, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Venemaa president Vladimir Putin teatas Venemaa peegelvastusest USA otsusele taganeda lühi- ja keskmaarakettide likvideerimise lepingust.

"Ameerika partnerid teatasid oma osaluse peatamisest, ja ka meie peatame oma osaluse. Nemad teatasid, et tegelevad raketialase teadus- ja arendustegevusega, ja meie teeme sama," ütles ta kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseministri Sergei Šoiguga.

Samas rõhutas Putin, et Venemaa "ei tohi ühineda kuluka võidurelvastumisega." Samuti nõudis riigipea, et Ameerika Ühendriikidega ei algatataks enam desarmeerimisläbirääkimisi, kuid märkis, et kõik Venemaa senised ettepanekud "jäävad lauale ja uksed avatuks".

"Ootame, kuni meie partnerid küpsevad meiega võrdse ja sisuka dialoogi pidamiseks sellel nii meie, meie partnerite, kui ka kogu maailma jaoks olulisel teemal," ütles president.

Ühtlasi teatas Vladimir Putin, et Venemaa ei hakka paigutama oma lühi- ja keskmaarakette, kui need ei ilmu teistesse maailma riikidesse.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

Venemaa välisministeerium kommenteeris ÜRO Peaassamblee hääletust INF resolutsiooni üle
Miks on Trumpil tarvis INF lepingust välja astuda
Kas pigem elus või pigem surnud: kas INF lepingut õnnestub päästa
Tagid:
lähi- ja keskmaaraketid, poliitika, tuumasõda, USA, INF, NATO

Peamised teemad