20:32 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
12310

Jaanuari viimastel päevadel oli Belgia pealinnas rohke tolmu tõttu raske hingata, mis ajendas linnavalitsust tõsiselt tasuta linnatranspordist rääkima.

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liidu mitteametlik pealinn Brüssel on valmis Tallinna eeskuju järgima ja linnas tasuta ühistranspordi kehtestama.

On mõistlik märkida, et sõidupiletitest loobumise põhjused on Tallinnas ja Brüsselis täiesti erinevad.

Eesti pealinna vasakpoolsetest Keskerakond tegid seda vähendamaks isiklike transpordivahendite arvu linna tänavatel, julgustamaks äärelinnade elanikke end linnkodanikena registreerima ja seeläbi maksutulusid suurendama ning samal ajal lihtsustamaks vaesemate inimeste elu.

Luksemburgist saab esimene riik, kus on kogu avalik transport tasuta>>

Brüsselil aga ei ole lihtsalt muud väljapääsu - linnaõhu heitgaasidega reostatus on jõudnud sellisele tasemele, et Belgia pealinnal puudub muu võimalus ELi keskkonnanõuete raamesse jäämiseks ja sellega kaasnevate trahvide ja rahulolematuse vältimiseks.

Belglaste ja arvukate Euroopa Liidu ametnike isiklikest autodest loobumine ja "metroo" kasutamisele üleminek võiks aidata saastunud õhu probleemi lahendada.

Eesti õhukvaliteet on Euroopas üks parimaid>>

Jaanuari lõpul registreerisid kohalikud keskkonnakaitsjad mitmel päeva lenduvate osakeste kõrgenenud taseme atmosfääris - umbes 70 mikrogrammi kuupmeetri kohta (Eestis on see näitaja võrdluseks umbes 10 mikrogrammi).

Tuleb sõita avatud ustega

Vastavalt Brüsseli linnavalitsuse uutele reeglitele, kirjutab Briti ajaleht The Guardian, peavad autod sellise õhusaaste taseme korral sõitma aeglaselt, puuküttel kaminate ja ahjude kasutamine tuleb keelata ning lisaks pidi kogu maapealne ühistransport neil päevil sõitma avatud ustega, et salongide ventilatsiooni parandada.

Loomulikult on Brüssel talveperioodil tunduvalt soojem kui Tallinn, ent avatud ustega bussis on jaanuaris siiski väga ebamugav sõita.

Lisaks on Belgia noored, erinevalt Eesti eakaaslastest, avalikus elus üsna aktiivsed: korraldades muuhulgas keskkonnareostuse vastu massilisi proteste.

Tasuta transport tõmbas külades elu käima>>

Jaanuari lõpus tuli Brüsseli tänavatele umbes 35 tuhat kooliõpilast ja tudengit, kes protesteerisid ametivõimude ebapiisava aktiivsuse vastu kliimamuutustega võitlemisel. Ja see ei olnud ainus "roheliste" talvine massiprotest.

Kadrioru liini teenindavad moodsad, ent vanaaegse välimusega retrotrammid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kõigi nende asjaolude ja sündmuste tagajärjeks arvataksegi olevat avaldust, mille tegi paar päeva tagasi Brüsseli munitsipaaltranspordiettevõtte (STIB) nõukogu asepresident, ettepanekuga lõpetada pealinna elanikelt piletitasu küsimine.

Sellised ideid on varemgi kõlanud, kuid seni ei ole nad konkreetseks muutunud.

"Leidsime end olukorrast, mis on tingitud keskkonnareostuse probleemide kasvavast tähtsusest," ütles ametnik.

Brüsselis on varemgi antud õigus tasuta sõidule kas kogu elanikkonnale või selle teatud sihtrühmadele nädalavahetustel või õhtuti.

See kõik läks rikkale ja kõrge hinnatasemega linnale suhteliselt vähe maksma. Täielikult ja üldine tasuta transport pealinna kõigis ühistranspordiliikides maksab aga esialgsete hinnangute kohaselt umbes 200 miljonit eurot aastas.

Linn ei suuda seda summat täielikult katta ja vajab riigieelarvest abi - mida ta tõenäoliselt ka saab.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
tasuta, transport, Brüssel

Peamised teemad