19:14 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
22761

Eesti justiitsminister Urmas Reinsalu tõstatas taas küsimuse nn. "Nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahju hüvitamisest Venemaa poolt.

TALLINN, 3. veebruar - Sputnik.  Ministri sõnul rikkus Moskva Tartu rahulepingut ja peab tekitatud kahju hüvitama, vahendab RIA Novosti.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Дружинин

Laupäeval tähistas Eesti 1920. aastal Venemaa NFSV-ga sõlmitud Tartu rahulepingu allkirjastamise 99. aastapäeva, mis lõpetas 1918. – 1920. aastail kestnud Vabadussõja.

Kokkuleppe allkirjastamise järel sai Nõukogude Venemaa esimeseks riigiks maailmas, mis Eesti iseseisvust tunnustas ja selle alusel määratleti ka kahe riigi vaheline piir.

"Need, kes peavad täna pidulikke kõnesid Tartu rahu olulisuse kohta, ei tohiks unustada, et õiguslik järjepidevus ei saa olla valikuline. Nõukogude Liit okupeeris Eesti, rikkudes just Tartu rahu. Tema järeltulija Venemaa peaks seda tunnistama ja tegelikult peaks ta rahvusvahelisest õigusest lähtudes tekitatud kahju hüvitama," leiab minister oma intervjuus Eesti Paevalehele.

Eesmärk õigustab vahendeid - Eesti minister ähvardab Venemaad >>

Okupatsioonide muuseum
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti justiitsministeeriumi juurde asutatud vastav komisjon leidis, et "Nõukogude okupatsiooni" tekitatud kahju oli üle 90 miljardi rubla, mis on tänapäeva kursi alusel ligikaudu 1,2 miljardit eurot.

Vene välisministeerium selgitas juba oma seisukohta, millest lähtudes oli Balti riikide ühinemine NSV Liiduga vastavuses tolle aja rahvusvahelise õiguse normidega.

Ministeeriumi sõnul ei saa kasutada mõistet "okupatsioon", sest Nõukogude Liidu ja Balti riikide vahel ei olnud lahingutegevust ning väed sisenesid siia kahepoolsete lepingute põhjal ja mõlema vabariigi valitsuse selgesõnalise nõusoleku alusel.

Lisaks tegutsesid Lätis, Leedus ja Eestis Nõukogude Liidu koosseisus viibimise ajal (välja arvatud Saksamaa okupatsiooni periood Suure Isamaasõja käigus) rahvuslikud võimuorganid.

Samal teemal

Nõukogude võimu tekitatud kahju Leedule pole võimalik kokku arvutada
Poola kavatseb nõuda Saksamaalt Teise maailmasõja eest hüvitist
Tagid:
Tartu rahuleping, Okupatsioonide muuseum, okupatsioonikahjud, okupatsiooniväed, eurokupüür, okupant

Peamised teemad