07:20 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Uudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
99 0 0

Mitte, et Washington tõepoolest rahvusvahelisi lepinguid eriti austaks, kuid INF-lepe takistas tal selgelt teha midagi, mis ta väga soovis. Tuli arvestada ka Moskvaga. Ameerika Ühendriigid usuvad, et ilma lepinguta on nende käed vabad. Paraku on Venemaa selliseks pöördeks valmis - Moskva vastus tuleb sümmeetriline.

Oleg Obuhhov, raadio Sputnik

Miks peaks USA-l seda INF lepingut vajama – isegi lühend on tal kuidagi igav, sest sellest puuduvad kaks väärikat tähte – "U" ja "S".

Kui hästi valmistati Ameerika avalikkust lepingust taganemiseks: peamine oli mitu tuhat korda öelda, et Venemaa ei täida kokkuleppe tingimusi. Ennast aga esitleda heas valguses, rõhutades seejuures Ameerika Ühendriikide - lepingu tegeliku lõhkuja - erakordsust.

Lõppude lõpuks ei ole oluline, et puuduvad igasugused tõendid Moskva-poolsete lepingurikkumise kohta. Inimesed ei hakka ju üksikasju uurima ega guugeldama, otsides INF-lepingu tegeliku sisu kohta terviklikku teavet.

Inimesed on laisad, neile meeldib televiisorit vaadata, popkorni süüa ja kuulata, mida neile kõneldakse. Umber nii Valges Majas arutatigi, valmistades ette USA väljumist kesk- ja lähimaarakettide likvideerimise lepingust (INF).

Venemaa president Vladimir Putin kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseministri Sergei Šoiguga
© Sputnik / Алексей Никольский

Ameerika Ühendriigid näitasid taas kord, et INF-leping oli nende jaoks halb ainuüksi selle pärast, et takistas neil teha seda, mida nad tahtsid. Washingtoni magab ja näeb unes, et saavutab seeläbi Moskva suhtes arvestatava sõjalise ülekaalu.

Tegu on Valge Maja jaoks valusa teemaga. Lepingust lahkudes sidusid nad oma käed lahti. Mitte küll kohe. Tuleb oodata kuus kuud, kuid see ei muuda sisuliselt midagi.

Venemaa on sellise stsenaariumi jaoks valmis. Ja tal on, millega vastata: arsenalis on terve nimekiri uut tüüpi rakette.

Näiteks võidakse alustada töid maismaabaseerumisega keskmaa ülihelirakettide loomise kallal.
On ebatõenäoline, et Ühendriikidel üldse kunagi Venemaad rakettide osas ületada õnnestub. Võimalik on ainult pariteet.

Hinge sügavuses mõistab Trump seda isegi, seda hoomavad ka tema lähikondsed. Seetõttu teatabki Trump, et on valmis Putiniga uue lepingu sõlmima, mis olla tema sõnul praegusest parem.

Kõigepealt pakutakse tõenäoliselt, et uuele INF lühendile tuleb kindlasti lisada kaks Trumpi lemmiktähte – "U" ja "S".

Mäletate juhtumit uue USA, Mehhiko ja Kanada vahelise kaubanduslepinguga? Selle algne nimi oli NAFTA – uus aga USMCA. Olulisimad tähed on mõistagi alguses – just see teeb Ameerika "suureks"!
Venemaaga selline loogika ei toimi. Läbirääkimisi peetakse ainult võrdsetel alustel - muidu pole neil ju mõtetki. Venemaa president tegi selle üheselt selgeks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
INF-lepe (19)
Tagid:
USA, Venemaa, INF

Peamised teemad