07:39 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Uudised
lühendatud link
11301

Eesti, Läti ja Leedu parlamendi väliskomisjonide esimehed on ühiselt esitanud Pulitzeri ajakirjandusauhinna kandidaadiks uuriva ajakirjanduse kategoorias ajakirjandusrühmitise Bellingcat.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Balti riikide väliskomisjonide juhid esitasid veebilehekülg Bellingcati, kus avaldatakse artikleid sõjatsoonidest, inimõiguste rikkumistest ja kuritegelikust allilmas, Pulitzeri auhinna kandidaadiks.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et praeguses üha laienevate väärinfo levitamise kampaaniate ja tunnustatud uudistevahendajate vastaste rünnakute õhkkonnas on faktipõhine, läbipaistev ja põhjalikult uuriv ajakirjandus, mis otsib tõde kõikjalt, kus seda leida võib, olulisem kui kunagi varem, edastas Riigikogu pressiteenistus.

"Bellingcat rakendab ühe kiiduväärse eesmärgi nimel koos töötavate inimeste parimaid omadusi. Nende teadmised digitaalse tehnoloogia kasutamise alal avatud lähteallikatest pärinevate andmete uurimiseks on juba avaldanud märkimisväärset mõju rahvusvahelistele suhetele. Loodan, et nad toovad ka edaspidi päevavalgele lahkhelisid ja usaldamatust külvata soovivate tumedate jõudude varjatud teod," ütles Mihkelson.

Läti Seimi väliskomisjoni esimees Rihards Kols ütles, et Bellingcat on aidanud kaasa hilisajaloo ühe suurima mõistatuse lahendamisele, jõudes rahvusvahelise ajakirjanduse esilehtedele oma paljastusega, et Salisbury mürgitamisjuhtumi kahtlusalune Ruslan Boširov on tegelikult polkovnik Anatoli Vladimirovitš Tšepiga, kõrgelt autasustatud Venemaa sõjaväeluure vanemohvitser, kes 2014. aasta lõpus pälvis riigi kõrgeima aunimetuse.

Zahharova paljastas vale Bellingcati "uues uurimises">>

Kandidaadiks esitamise avalduses on öeldud, et Bellingcat on kaasa aidanud uut tüüpi ajakirjanduse esilekerkimisele. See on platvorm, mis toob kokku avatud lähteallikatest pärinevaid andmeid kasutavad kriitiliselt meelestatud ja kodanike seast esile kerkinud uurivad ajakirjanikud, kes omavahelises koostöös uurivad kogu maailma puudutavaid teemasid, millest teatakse liiga vähe ja mida eiratakse, ning teavitavad neist. Ja kuigi enamik uurivast ajakirjandusest on kaetud salapäraga, tutvustab see platvorm ajakirjanike tegevust, toob üksikasjaliselt esile, kuidas nad loost teada said ja milliseid tehnikaid kasutasid. See mitte ainult ei julgusta avalikkust oma tegevuses osalema, vaid tähistab ka uut läbipaistvuse taset kriitilistest teemadest teavitamise valdkonnas.

Leedu Seimi väliskomisjoni esimees Juozas Bernatonis märkis, et hübriidohtude ajastul vajame me hübriidreageerimist ja Bellingcati meeskonnal on kogu vajalik võimekus selle väljaarendamiseks.

Bellingcat on Briti ajakirjaniku ja blogija Eliot Higginsi asutatud veebilehekülg, kus ta avaldab uuriva ajakirjanduse artikleid sõjatsoonidest, inimõiguste rikkumistest ja kuritegelikust allilmast. Rahvusvahelise tähelepanu saavutas ta Süüria kodusõja, Donbassi sõjas ja Ukrainas alltulistatud Malaysia reisilennuki kohta avaldatud artiklitega.

Lavrov: Venemaa süü kohta puuduvad tõendid

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on kirjutanud, leiti Suurbritannia eriteenistuste endine agent Sergei Skripal ja tema tütar Julia 2018. aasta 4. märtsil ühes Salisbury linna pargipingil teadvuseta olekus.

Suurbritannia võimud teatasid, et Skripalide mürgitamisse närvigaasiga Novitšok on kaasatud Venemaa. Septembri algul jagasid Suurbritannia eriteenistused avalikkusega infot sellest, et Skripale olevat väidetavalt mürgitanud kaks "GRU ohvitseri" – "Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov".

Suurbritannia "tõendeid" kommenteerides on Moskva korduvalt kutsunud Londonit üles siirduma paljasõnalistelt süüdistustelt ja manipulatsioonidelt "Skripalide kaasuse" uurimisele.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles omakorda, et Briti projekt Bellingcat on tihedalt seotud eriteenistustega ja seda kasutatakse avaliku arvamuse mõjutamiseks ettenähtud teabe levitamiseks.

Lavrov ütles, et "Skripalide kohtuasi" pudeneb silmnähtavalt laiali, sest Venemaa süü kohta puuduvad tõendid. Venemaa välisministeerium on Briti välisministeeriumile saatnud umbes 60 diplomaatilist nooti, nõudes juurdepääsu uurimisest mõjutatud Venemaale kodanikele, samuti õigusabitaotlusi ja koostööpakkumisi, sealhulgas teinud ettepaneku ühise uurimise läbiviimiseks, kuid Briti võimud ei vastanud neile.

Lennuettevõtte Malaysian Airlines Amsterdamist Kuala Lumpurisse suundunud lennureisi MH17 sooritanud lennuk 298 inimesega pardal tulistati Donbassi kohal Grabovo küla juures (Donetskist idas) alla 17. juulil 2014.

MH17 lendu sooritanud reisilennuki hukk: ainult faktid ja loogika>>

Lennuki vrakk alles suitses, kui enne mistahes tõsiseltvõetavat uurimist hakkasid Donetski Rahvavabariigile ja Venemaale igast suunast tulema süüdistused. Lisaks tulistasid Ukraina relvaüksused mitu korda katastroofipiirkonda, takistades uurijate normaalset tööd, teatas Sputnik Eesti.

Moodustatud rahvusvahelise uurimisgrupi tegevus toimus tihedas koostöös Ukraina julgeolekuteenistusega ja paljud "tõendid" esitas just see julgeolekuteenistus, kuigi Ukraina oli üks kahtlustatavatest.

Ukrainal tuleb selgitada teabelekkeid MH17 katastroofi kohta>>

Vahe- ja lõppkokkuvõtte koostamine võttis uskumatult kaua aega ja tõsiseltvõetavate tõendite puudumist heitis korduvalt ette nii ettevõte "Almaz-Antei" (raketikomplekside "Buk", millega väidetavalt lennuk alla tulistati, tootja), Venemaa võimud, kui ka sõltumatud uurijad nagu Max van der Werff. Väärib märkimist ka vabatahtlike organisatsioonide nagu Anti-Bellingcat, tööd, kes avaldasid kaks paljastavat ettekannet Bellingcat (ekspertiisiandmed) andmete suhtes, mis olid rahvusvahelise uurimiskomisjoni viimase aruande aluseks.

2016. aasta septembris avaldatud Venemaad süüdistusava lõpparuande järel märkis Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja Igor Konošenkov uurimise nõrkust.

"Tuletame meelde, et kõikidel andmetel, mida täna uurimisgrupi briifingul esitati, on kaks peamist allikat: internet ja Ukraina eriteenistused. Seepärast on nende andmete objektiivsus, järelikult ka nende alusel tehtud järeldused kahtlased," ütles tollal Konošenkov.

Pulitzeri preemiat annab välja New Yorgis asuv Columbia Ülikooli erinõukogu alates 1917. aastast Joseph Pulitzeri testamendi alusel.

Tagid:
katastroof, lennuk, Malaisia, Bellingcat, Pulitzer, Marko Mihkelson, Skripal

Peamised teemad