02:05 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Uudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
105 0 0

Briti meedia andmetel on Londoni üheks mõjutusargumendiks "Venemaa ohjeldamiseks" 900 sõjaväelase kohalolek selles piirkonnas.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Suurbritannia peaminister Theresa May kavatseb pöörduda Baltimaade ja Poola juhtide poole palvega aidata veenda teisi EL-i liikmesriike vastu tulema Londoni soovile Brexiti (EL-ist lahkumise) tingimusi leevendada.

Sellest teavitas briti väljaanne Daily Mail, võttes arvese, et Londoni üheks mõjutusargumendiks ja mõjutusvahendiks on "Venemaa ohjeldamiseks" 900 sõjaväelase kohalolek selles piirkonnas.

Märgitakse, et Theresa May loodab veenda neid riike keelitama Brüsselit läbirääkimisi Brexiti üle taasalustama.

EL-i liidrid kiitsid ajaloolise Brexiti-leppe heaks>>

Teatatakse, et Poola olevat juba Suurbritannia soovidele vastu tulnud, põhjustades Prantsusmaa ja Saksamaa raevu. "Lähipäeviks on kavandatud kulissidetagused pöördumised Eesti, Läti ja Leedu poole," toonitab väljaanne.

Artiklis rõhutatakse ühtlasi, et Suurbritannia strateegia riskib pälvida raevukat vastukaja, juhul kui seda tõlgendatakse neis riikides kui hirmutamist briti väeüksuse väljaviimisega ja "EL-i idapiiri jätmist Kremli rünnakute meelevalda".

Briti ajakirjanikud leiavad, et "lõhenemised" EL-i ühtses seisukohas Suurbritannia EL-ist lahkumise küsimuses on juba märgatavad: 1. veebruaril esines avaldusega uute läbirääkimiste võimalikkusest Hispaania välisministeerium ning Euroopa pank hoiatas rangelt, et Brexiti osas kokkuleppe puudumine kahjustab eurotsooni.

Eesti: Brexiti lepingu muutmiseks peavad britid oma positsioone muutma>>

Aga mida mõtleb Brüssel

Ametlik Brüssel on nõus Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise viimset tähtaega edasi lükkama ainult sel juhul, kui London täidab terve rea tingimusi.
EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier teatas, et üheks niisuguseks tingimuseks on Brexiti toetuseks "veenva häälteenamuse" olemasolu Suurbritannia parlamendis.

"Kui Suurbritannia palub tähtaega pikendada, peavad EL-i juhid selle kinnitama. Nad nõustuvad sellega ainult vastuste olemasolul kolmele küsimusele," märkis Barnier.

Ühendkuningriigist pole kellelgi kahju: ta pingutas ise kavaldamisega üle>>

Barnier' hinnangul puudutavad esimesed kaks küsimust Brexiti menetluse edasilükkamise ja tähtaja pikendamise põhjuseid, kolmas küsimus puudutab tänavu mais ees seisvaid Euroopa Parlamendi valimisi ja Suurbritannia osalemist või mitteosalemist neis valimistes.

"Esimesed kaks küsimust on keerulised ja omavahel seotud: Londonis peab olema kindel häälteenamus kõigi Brexiti seaduste puhul, mis tuleb vastu võtta. Selleks on aega vaja," väitis ta.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, pole tekkinud poliitilisest kriisist väljumise võimalusi kuigi palju: EL-ist ilma lepinguta lahkumine või Brexiti tähtaja hilisemaks edasilükkamine, ennetähtaegsete üldvalimiste või uue referendumi korraldamine, mis teoreetiliselt võib Brexiti üldse ära jätta.

Brexit – protsess läks käima>>

Esimene ja seni ainus üldrahvalik referendum Suurbritannia EL-ist lahkumise küsimuses toimus kuningriigis 23. juunil 2016. aastal. Euroopa Liidust lahkumise poolt hääletas siis 51,9% brittidest, riigi liikmelisuse säilitamise poolt oli 48,1%.

Suurbritannia peab alustama EL-ist lahkumise toiminguid 29. märtsil 2019. aastal.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
Michel Barnier, Theresa May, Eesti, Ühendkuningriik, Brexit

Peamised teemad