18:17 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Uudised
lühendatud link
Õppused (114)
184 0 0

Relvastuse ja lahingutehnika ülevaatused, kindralite avaldused lojaalsusest seaduslikule presidendile, veebruari keskpaigaks kavandatud laiaulatuslikud õppused - Venezuela armee valmistub kiirkorras kaitseks võimaliku sõjalise sissetungi eest.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Riigi juhtkonnal on põhjust muretsemiseks: USA senaator Lindsay Graham tunnistas eelmisel nädala, et USA president Donald Trump kaalub muuhulgas Nicolas Maduro võimult kukutamise sõjalist stsenaariumi. Donald Trump ise kinnitas pühapäeval, 3. veebruaril telekanalile CBS antud intervjuus, et kaalub "ühe võimalusena" sõdurite saatmist Venezuelasse.

Sellest, kui tõhusad on Venezuela relvajõud agressiooni tõrjumiseks - RIA Novosti materjalis.

Väike, kuid tõhus

Venezuela armeed peetakse Lõuna-Ameerikas üheks võimsamaks. Rahvusvahelise Strateegiliste Uuringute Instituudi (IISS) aruande "The Military Balance 2018" järgi on riigi relvajõududes 123 000 meest pluss 220 000 rahvuskaardis. Bolivari Vabariigi kaitse-eelarve on erinevate hinnangute kohaselt 2,6 kuni 3 miljardit dollarit. Organisatsiooniliselt koosnevad Venezuela relvajõud strateegilisest peakorterist, maaväest, mereväest, õhujõududest, rahvuskardist ja rahvakaitseväe üksustest. Riigi territoorium on jagatud kaheksaks sõjaväeringkonnaks.

Venemaa süüdistas USA-d Venezuela suveräänsusesse sekkumises>>

Kuigi Venezuela armee ei paista oma naabritega võrreldes arvuliselt ja rahaliselt eriti silma, on seal tehniliselt kõik korras. See on suuresti Venemaa teene.
Venezuela on läänepoolkeral Venemaa relvastuse suurim importija. Kahe riigi vaheline sõjalis-tehniline koostöö põhineb 2001. aastal sõlmitud valitsustevahelisel kokkuleppel. 18 aastat kestnud Venemaa relvatarned on Venezuela arsenali tõsiselt täiendanud. 2006. aastal sai Bolivari Vabariik umbes 100 000 ühikut Kalašnikovi AK-103 automaati, mis vahetasid täielikult välja 20. sajandi keskpaigast relvastuses olnud Belgia FN FAL automaatvintpüssid.

Peaaegu kogu Venezuela maaväe relvastus on Venemaa päritolu. Soomusvägede aluseks on 92 Venemaa päritolu T-72B1V ja umbes 80 prantsuse AMX-30 tanki. Jalaväe lahingumasinateks on 123 Vene BMP-3M soomukit, millel on täiustatud soomuskaitse, kaasaegne tulejuhtimissüsteem, turboülelaadur ja Arena-E aktiivkaitsekompleks. Soomustransportöörideks on 114 BTR-80A, samuti mitukümmend vanemat Hiina ja Prantsuse päritolu sõidukit.
Lennuväe käsutuses on tosin Venemaa päritolu Mi-35M2 ründekopterit, 16 mitmeotstarbelist Mi-17V5, kolm rasketransportkopterit Mi-26, samuti 40 kerget Ameerika Belli ja Sikorsky kopterit.

Venezuela välisminister vastas Trumpi sõnadele võimaliku sõjalise sekkumise kohta>>

Venezuela maaväe iseliikuv suurtükivägi koosneb umbes viiekümnest 152 mm "Msta-S" liikursuurtükist, reaktiivsuurtükivägi – kahekümne neljast 122 mm raketisüsteemist "Grad" ja kaheteistkümnest 300 mm raketisüsteemist "Smertš". Väiksema kaliibriga suurtükivägi koosneb erinevatest Vene, Prantsuse ja Ameerika päritolu relvasüsteemidest.

Riigi õhujõudude peamiseks trumbiks on 23 Vene päritolu mitmeotstarbelist ründelennukit Su-30MK2V ja 19 vananenud, kuid siiski veel võimekat Ameerika päritolu F-16A. Sõjaväetranspordi lennukipark koosneb Ameerika, Hiina, Saksa ja Briti päritolu õhusõidukitest, mida on kokku umbes 40 ühikut.
Mereväe relvastus on üsna tagasihoidlik, kuid rannikukaitseks piisav: kolm Itaalia päritolu Lupo klassi fregatti, kaks Saksa projekt 209 torpeedoallveelaeva ja pool tosinat patrull-suurtükiväelaeva.

Venemaa eeskujul

Venezuela relvajõudude tugevuseks peetakse sügavalt ešeloneeritud õhukaitsesüsteemi. Just õhukaitse toimib heidutusvahendina, mis võib sõjalise sissetungijate indu tõsiselt jahtuda.

Organisatsiooniliselt koosneb riigi õhukaitsekorraldus viiest brigaadist. Kaugmaa õhutõrjet esindavad kaks S-300VM divisjoni (kokku kaheksa patareid, millest igaühes on kolm või neli raketiseadeldist). Õhutõrjesüsteem suudab tõhusalt võidelda kuni 250 kilomeetri kaugusel ja 25–30 kilomeetri kõrgusel liikuvate aerodünaamiliste sihtmärkidega. Relvasüsteemi eeliseks võib pidada faseeritud võreantenniga radarit, head kaitset elektrooniliste võitlusvahendite vastu ja kõrget automatiseerituse taset. Arendajate sõnul on S-300VM efektiivne raskestituvastatavate õhusihtmärkide vastu ja võimeline tabama isegi ballistilisi sihtmärke.

Зенитный ракетный комплекс Бук
© Sputnik / Евгений Епанчинцев
Buk.

Keskmaa õhutõrje ülesandeid täidavad 12 Buk-M2E raketisüsteemi, samuti kuni 24 moderniseeritud S-125 Petšora-2M raketisüsteemi. Eksport-Bukid õigustasid end suurepäraselt Süürias. Tuletame meelde, et 14. aprillil 2018 andsid ameeriklased, britid ja prantslased erinevate Damaskuse kontrolli all olevate sihtmärkide pihta massiivse tiibraketilöögi. Venemaa kaitseministeeriumi andmetel hävitas Süüria õhutõrje 71 tiibraketti 103st, Buki väljalastud 29 raketist tabas sihtmärki 24, mis on suurepärane tulemus.

S-125 Petšora-2M on nõukogudeaegse veteran-õhutõrjesüsteemi uusim moderniseering, mis näitas ennast heast küljest 20. sajandi teisel poolel Lähis-Idas toimunud sõdades ja relvastatud konfliktides. Süsteem võimaldab tabada kuni 32 kilomeetri kaugusel ja 20 meetri kuni 32 kilomeetri kõrgusel lendavaid sihtmärke. Variant Petšora-2M on paigaldatud liikuvale šassiile, mis võimaldab meeskonnal pärast raketi väljatulistamist kohe positsiooni vahetada. Moderniseeritud õhukaitsesüsteemi oluline omadus on tänapäevane raadiotõrjekompleks radarivastaste rakettide eest. 2007. aastal tulistati selliste rakettidega Petšora-2M kompleksi - ükski neist sihtmärki ei tabanud.

USA presidendi nõunik riikliku julgeoleku küsimustes John Bolton
© Sputnik / Алексей Никольский

Riigipöördekatse Venezuelas>>

Venezuela õhukaitse viimaseks kaitseliiniks on 12 Tor-M1 õhutõrjekompleksi, samuti mitutuhat kantavat Igla-S õhutõrjeraketti. Suurtükiväes on Venemaa (nõukogude) ja Prantsuse päritolu suurtükid. Kõik kuus õhutõrjebrigaadi tegutsevad koos kosmose- ja õhujõudude ühisväejuhatuse alluvuses (kuulub õhujõudude koosseisu), mille koosseisus on kuus territoriaalsel põhimõttel paigutatud õhuseirejaama, mis on varustatud Hiina päritolu seire- ja sihtmärkide avastamise radaritega JYL-1 ja JY-11B. Viimane näitab kuni 300 kilomeetri kaugusel asuvaid aerodünaamilisi sihtmärke ja selle mobiilsus suurendab tema elujõulisust oluliselt.

Üldiselt ei saa Venezuelat loomulikult pidada Ameerika Ühendriikidele tõsiseks sõjaliseks vastaseks – jõud on selleks liiga ebavõrdsed. Agressiooni korral osutab Bolivari Vabariigi armee siiski tugevat vastupanu. NATO riikide avalik arvamus on sõjakaotuste suhtes väga tundlik. Eriti siis, kui hukkuvad sõjalennukite piloodid - mistahes riigi relvajõudude eliit. Ja niikaua, kui Venezuelal on millega lendavaid kutsumata külalisi alla lasta, mõtlevad nad enne sada korda, kas nad tungivad võõrasse õhuruumi või mitte.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
relvastus, Donald Trump, USA, Venezuela

Peamised teemad