07:49 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Uudised
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
105 0 0

Maduro on kuulutanud enda Venezuela põhiseaduslikuks presidendiks ning nimetanud parlamendi opositsiooni "USA marionetiks".

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Väliminister Sven Mikser teatas, et Eesti tunnustab Juan Guaidod Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina, edastas Välisministeeriumi pressiteenistus.

"Venezuela rahval on võõrandamatu õigus vabalt ja demokraatlikult valida oma riigi juhte ning otsustada oma tuleviku üle. Möödunud aasta mais toimunud Venezuela presidendivalimised ei olnud vabad ja õiglased ega vastanud rahvusvahelistele standarditele," ütles Sven Mikser.

Trump kaalub Venezuela osas sõjalisi võimalusi>>

Tema sõnul ei ole nende valimiste tulemus usaldusväärne ning Nicolás Maduro teine ametiaeg ei ole legitiimne. "Venezuela on langenud sügavasse kriisi, milles kannatab eelkõige Venezuela rahvas," lisas välisminister.

"Kujunenud olukorras tunnustab Eesti, sarnaselt paljude teiste demokraatlike riikidega ja kooskõlas Euroopa Liidu 26. jaanuaril 2019 tehtud avaldusega, Venezuela Rahvusassamblee presidenti Juan Guaidód Venezuela ajutise presidendina. Ootame, et ajutine president Guaidó korraldaks uued, vabad ja õiglased presidendivalimised ning avaks sellega tee riigi rahumeelseks väljatoomiseks käimasolevast kriisist," ütles Sven Mikser.

Venezuela parlamendi spiiker Juan Guaidó kuulutas enda 23. jaanuaril ajutise valitsuse tegutsemise perioodiks ajutiseks riigipeaks, teatas Sputnik Eesti varem.

USA ja hulk teisi riike on teatanud Guaidó tunnistamisest riigipeana ja nõudnud Venezuela presidendilt Nicolás Madurolt, kelle valimist ei pea nad seaduslikuks, et too ei võimaldaks vägivaldseid samme opositsiooni vastu.

Eksperdid Venemaa ja USA erimeelsustest Venezuela olukorras>>

Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Hispaania teatasid kavatsusest tunnustada Guaidót riigi ajutise presidendina, kui Venezuelas ei korraldata kaheksa päeva jooksul uusi valimisi.

Nüüd on lisaks Ameerika Ühendriikidele tunnustasid ka Brasiilia, Kanada, Argentina, Tšiili, Kolumbia, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peruu, Gruusia, Albaania ja paljud teised riigid Guaidót ajutise riigipea staatuses.

Maduro on kuulutanud enda põhiseaduslikuks presidendiks ning nimetanud parlamendi opositsiooni "USA marionetiks". Moskva jagab tema seisukohta.

Riigipöördekatse Venezuelas>>

Venemaa välisministeerium mõistis otsustavalt hukka USA katsed moodustada Venezuela alternatiivne valitsus.

"Washingtoni häbitu tegevussuund Venezuela põhiseadusele vastukäivate valitsusstruktuuride moodustamiseks, katsed tegelikkust eirates tunnistada ühed Venezuela võimuorganid legitiimseteks ja teiste puhul sellest keelduda, sanktsioonide surve karmistamine, mis toob kaasa sotsiaalmajandusliku olukorra halvenemise ja annab valusa hoobi lihtsate venezuelalaste tasku pihta, kujutab endast varjamatut sekkumist Venezuela suveräänsusesse," öeldakse kommentaaris välisministeeriumi kodulehel.

Välisministeeriumis rõhutati, et lubamatu on provotseerida edasist lõhenemist Venezuela ühiskonnas.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
Sven Mikser, president, Nicolás Maduro, Eesti, Venezuela

Peamised teemad