10:55 20. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1172
  • RUB72.1926
Rahvusvahelise loodusteaduste turniiri korraldajad Sputnik Eesti pressikeskuses

Tudengiturniir: Eesti osalejate eeliseks on keeleoskus

© Sputnik / Александр Заболотный
Uudised
lühendatud link
7410

Esimest korda 2010. aastal Peterburis toimunud rahvusvaheline loodusteaduste turniir jõudis üheksa aastat hiljem Tallinnasse. Sellest, miks sai Eesti tulevastele teadlastele suurepäraseks võistlusplatvormiks, kõnelesid Sputnik Eestile konkursi korraldajad ise.

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) Mektory keskuses 1. – 5. veebruarini toimunud üheksanda Rahvusvahelise loodusteaduste turniiri võitnud võistkond kuulutati välja turniiri viimasel päeval Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud üritusel. Selleks sai Lõuna-Aafrika üliõpilaste koondis.

Robotex 2018
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tallinnas toimunud turniiri viimases etapis osales kuus võistkonda - viis neist Venemaalt ja üks Lõuna-Aafrikast.

Ingliskeelse rahvusvahelise intellektuaalkonkursi ülesanded olid väga erinevad.

Näitena tõi turniiri juhataja Valeria Burjanova tõi esile aklimatiseerumisega seotud ülesande: paljud inimesed reisivad, viibides lühikese aja jooksul paljudes ajavööndites ja kogevad seoses sellega terviseprobleeme.

Osalejatel paluti leida aklimatiseerumise probleemile lahendus – saada aru selle mehhanismidest ja aidata inimesel pääseda ilminguga seotud tervisehäiretest. 

Директор Международного турнира естественных наук Валерия Бурьянова
© Sputnik / Александр Заболотный
Turniiri direktor Valeria Burjanova

Konkursi looja, keemiateaduste kandidaat Sergei Safonov märkis veel üht kõige populaarsemal teemal – milleks on kosmos - koostatud ülesannet.

Seekordne probleemipüstitus oli seotud kosmoseprügi kõrvaldamisega. On teada, et aasta-aastalt kasvab orbiidil tiirlevate satelliitide ja muude objektide tükkide arv.

Основатель Международного турнира естественных наук Сергей Сафонов
© Sputnik / Александр Заболотный
Konkursi looja, keemiateaduste kandidaat Sergei Safonov

Safonovi sõnul soovitasid mõned purustada prügi väikesteks osakesteks ja põletada ta seejärel atmosfääris, teised kokku koguda ja taaskasutuseks Maale toimetada, kolmandad, vastupidi, soovimatust materjalist igaveseks vabaneda.

Miks võitis just Lõuna-Aafrika

Žüriil, mis objektiivsuse põhjustel koosnes kolmekümnest inimesest, sealhulgas ka TalTechi esindajatest, ei olnud lihtne otsusele jõuda. Lõpuks tunnistati parimaks Lõuna-Aafrika võistkond.

Safonov usub, et turniiriks hästi ettevalmistunud Lõuna-Aafrikal aitas võita asjaolu, et üliõpilaste koolitus toimub inglise keeles.

Vene üliõpilastele, kelle õppekeeleks on mõistagi vene keel, on inglisekeelseks turniiriks raskem valmistuda: oli vajakajäämisi väitluses ja teaduslikes debattides.

Kuigi Venemaa esindajate eeliseks oli üleriikliku valikuetapi läbimine.

Директор по коммуникациям Международного турнира естественных наук Дина Мостовая
© Sputnik / Александр Заболотный
Kommunikatsioonidirektor Dina Mostovaja

Kommunikatsioonidirektor Dina Mostovaja mainis, et tihti ei kao võistlusel esitatud üliõpilaste ideed kuhugi, vaid rakendatakse peagi ellu.

On võimalik, et Lõuna-Aafrika üliõpilaste aklimatiseerumise kontseptsioon, mida kogeti tõenäoliselt ka suvisest Lõuna-Aafrikast Kirde-Euroopasse reisides, aitab samuti tulevikus inimkonda.

Kas turniiridel osalesid ka eestlased

Sel aastal Eesti ülikoolide tudengid lõppfaasi ei jõudnud. Kuid Safonov teatas, et Eesti õpilased osalesid möödunud aastatel - nende ettevalmistuse tase oli üsna kõrge ja probleemide lahendused algupärased.

Тартуский университет
© Sputnik / Денис Пастухов

"Oluline on märkida, et eestlastel on väga hea inglise keele oskus nii suhtlustasandil kui ka tehnilises valdkonnas.

Kuigi meie, Tallinn ja Peterburg, asume kõrvuti, võib näha, kuidas Eesti üliõpilased on ümbritsetud rahvusvahelisest keskkonnast ja suudavad mistahes küsimust inglise keeles kommenteerida," ütles ta.

Eesti meeskonnad on tõenäoliselt esindatud järgmise aasta turniiril, mille korraldajad kavatsevad samuti Eestisse - sedapuhku Tartusse - tuua.

Safonov loodab, et ekspertnõukogu suudab selleks ajaks Eestiga seotud ülesanded ette valmistada - nii et tudengid saaksid töötada siinse riigi probleeme lahendades.

Miks turniir Eestis korraldati

Sergei Safonov on kindel, et osalejaid Euroopast on väga olulised selleks, et säilitada turniiri rahvusvaheline staatus ja luua rahvusvaheline õpilaste ja noorte teadlaste kogukond.

Konkursi korraldamine ühes Euroopa riigis annab võimaluse suurendada "rahvusvahelistumist," meelitada kohale nii arenenud kui ka arengumaade meeskondi.

"Ka toimub Eestis hästi elektrooniline dokumentide ringlus ja bürokraatiat ei ole liiga palju.

Eestisse võidakse luua juriidiline isik ja korralduskomitee võib tulla siia mitu korda aastas, veetes suurema osa ajast ükskõik kus maailmas.

See tähendab, et Eesti valitsuse luba organisatsiooni siin registreerida on oluline, kusjuures juhatuse liikmed võivad olla teiste riikide kodanikud, kuid korraldada oma rahvusvahelist tegevust Eestis, "ütles Safonov.

Tallinn on ka paik, kus saab mõistliku hinna eest majutada suure hulga turniiril osalejaid. Lisaks pakub Eesti suurepäraseid võimalusi korraliku kultuuriprogrammi korraldamiseks.

Loomulikult peavad toimumiskohas olema teadus- ja innovatsioonikeskused, auditooriumid koos seadmetega, mis võimaldavad hõlpsasti turniiri korraldada ja žüriisse eksperte kaasata. Seda kõike suudab pakkuda TalTech.

"Tallinna Tehnikaülikooli Mektory keskus, mis korraldab palju erinevaid innovaatilisi üritusi," lisas Valeria Burjanova, "nõustus heal meelel seal turniiri korraldamisega."

Seega osutus Vene korraldajate koostöö Eesti ülikooliga äärmiselt edukaks.

Eesti tudengid ehitavad Baltimaade esimese isejuhtiva vormeli >>

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kiitsid pressikonverentsil osalejad Eestis toimunud turniiri - külalised väljendasid Tallinna Tehnikaülikooli poolt osalejatele loodud tingimuste üle vaimustust.

"Me oleme ausalt öeldes väga rõõmsad," ütles Valeria Burjanova. "Jah, meil on suurepärane taristu. Oleme selle üle õnnelikud," lisas Dina Mostovaja.

Pressikonverentsi täieliku salvestuse leiate siit >>

Samal teemal

Jätkub avalduste vastuvõtt tasuta õppekohtadele Venemaa kõrgkoolidesse
Tartu Ülikooli teadlane pälvis Eesti kui digiriigi jaoks ülitähtsa grandi
Sajad ülikoolid üle kogu riigi rakendavad anonüümsete pealekaebuste süsteemi
Tagid:
rahvusvaheline, turniir, tudeng, konkurss, TalTech, TTÜ

Peamised teemad