20:30 16. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Uudised
lühendatud link
92 0 0

NATO liikmesriigid ja Makedoonia allkirjastasid kolmapäeval liitumisprotokolli peagi Põhja-Makedoonia nime kasutama hakkava riigi ühinemisest alliansiga.

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Makedoonia välisminister Nikola Dimitrov ja NATO 29 liikmesriigi alalised esindajad allkirjastasid protokolli NATO peakorteris Brüsselis, edastas ERR.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg nimetas sündmust "ajalooliseks päevaks", mis viib Makedoonia liitumiseni alliansi 30. liikmena pärast seda, kui liikmesriigid protokolli ratifitseerivad.

Uhkus Makedoonia moodi. Skopje tardus NATO ja EL ees >>

"Kõik NATO liitlased allkirjastasid Makedoonia liitumisprotokolli, mis toob rohkem julgeolekut ja heaolu kogu piirkonda. Ma ootan päeva, mil NATO peakorteri ees lehvivad 30 riigi lipud," säutsus Stoltenberg Twitteris.

Makedooniast saab NATO täisliige, illustreeriv foto
© REUTERS / OGNEN TEOFILOVSKI

Põhja-Makedoonia ühinemine NATO-ga sai võimalikuks pärast seda, kui Kreeka ja Makedoonia saavutasid kokkuleppe ligi 30 aastat kestnud nimetülis lahendamises ja kokkuleppe ratifitseerisid mõlema riigi parlamendid.

"Pärast liitumisprotokolli allkirjastamist saab Skopje osaleda kutsutuna NATO tegemistes," ütles NATO ametiisik. "Seejärel liigub liitumisprotsess ratifitseerimiseks liitlasriikide pealinnades. Kui see protsess on lõppenud, saab Makedooniast NATO täisliige."

Makedoonia on teinud NATOga koostööd juba 23 aastat. Valitsus sõlmis 1993. aasta novembris Põhja-Atlandi liiduga lepingu "Partnerlus rahu nimel" ja allkirjastas 1999. aasta aprillis bloki liikmelisuse tegevuskava, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigi relvajõudude kaheksa tuhat sõjaväelast relvastuvad juba ammu ja lähevad üle NATO standarditele ning osalevad piiratud ulatuses NATO operatsioonides.

Makedoonia relvajõud ja eriüksused osalesid operatsioonides Kosovos, Iraagis ja Afganistanis Ameerika kindralite otsese juhtimise all.

Odav krunt Euroopas - Makedoonia võib saada NATO raketibaasiks >>

"Enamus Makedoonia kodanikest soovivad Euroopa Liiduga ühineda. Lääs pakub Euroliitu ainult koos NATOsse astumisega – mis on võimalik vaid juhul, kui Makedoonia nimetatakse Kreeka nõudel ümber Põhja-Makedooniaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

NATO

Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon (ingl North Atlantic Treaty Organisation (NATO), pr Organisation du Traité de l'Atlantique Nord (OTAN)) on sõjaline liit, millele pandi alus 4. aprillil 1949 Põhja-Atlandi lepingu ehk Washingtoni lepinguga.

NATO kõrgeim organ on Põhja-Atlandi Nõukogu, mida juhib NATO peasekretär. Organisatsioon põhineb kollektiivkaitsel, läbi mille liikmesriigid nõustuvad välise rünnaku korral vastastikust kaitset osutama.

NATO peakorter asub Brüsselis. Viimati laienes NATO 2009. aastal, kui liitusid Albaania ja Horvaatia. Lisaks liikmesriikidele osaleb NATO rahupartnerlusprogrammis veel 22 riiki.

NATO artikkel 5, mille kohaselt käsitletakse ühe liikme ründamist rünnakuna kogu alliansi vastu, on aktiveerunud vaid ühel korral pärast 11. septembri terrorirünnakuid 2001. aastal USA-s ning NATO väed saadeti Afganistani.

NATO peasekretär on alates 1. oktoobrist 2014 Jens Stoltenberg. Enne teda oli 2009–2014 peasekretär Anders Fogh Rasmussen. Aastatel 2004–2009 oli NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer. (Allikas: Vikipeedia)

Samal teemal

NATO avaldas USA otsusele INF-leppest lahkuda täielikku toetust
NATO on kohe kutu: Kremli salarelv on juba valmis
Makedoonia: Brüssel ja Washington näitavad tuulelipu põhimõttekindlust
Välisministeerium: oleme valmis NATO liidrite kohtumist korraldama
Raport: NATO lahingugruppide kohalolek edastab strateegilist sõnumit
Tagid:
sõjaline, liitumisleping, Makedoonia, Põhja-Makedoonia, NATO

Peamised teemad