23:32 16. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1223
 • RUB70.3975
Välisminister Sven Mikser

Mikser: oleme võitnud ISIS*e vastu olulise lahingu

© Фото : Estonian Foreign Ministry
Uudised
lühendatud link
9810

Välisminister Sven Mikser osales teisipäeval Washingtonis Globaalse ISIS*e vastase Koalitsiooni välisministrite kohtumisel, mille raames arutati terrorismivastase võitluse hetkeseisu Süürias ja Iraagis ja Globaalse Koalitsiooni edasisi tegevusi.

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Kohtumisel pidas kõne ka USA president Donald Trump, kes tänas koalitsiooniliikmeid panuse eest ja rõhutas rahvusvahelise koostöö tähtsust ISIS*e väljajuurimisel, edastab Välisministeerium.

"Tänaseks on koalitsiooni USA juhitud sõjaline operatsioon saavutanud olulist edu, olles aidanud vabastada kõik ISIS*e poolt varem kontrollitud alad Iraagis ja peaaegu kogu ala Süürias," sõnas välisminister Mikser.

Villem Rooda: kus ja miks on peidus "kalifaadi" sõdurid >>

"Oleme võitnud ISIS*e vastu olulise lahingu, kuid peame oma tegevustega jätkama. Me ei saa kiirustada lahkumisega sellest regioonist, peame oma eesmärgid lõplikult saavutama," rõhutas ta.

SRÜ teatas terroristide plaanidest luua kalifaat Kesk-Aasias, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Mikseri sõnul peab koalitsioon arvestama võimalusega, et ISIS*e võitlejad võivad liituda teiste terrorirühmitustega nagu näiteks Taliban* Afanistaanias või Al-Shabab* Aafrikas. Lisaks viitas ta vajadusele jälgida terrorismiga seotud arenguid ka küberruumis ja sotsiaalmeedias.

Mikser tõi välja Eesti panuse terrorismivastases võitluses. "Alates 2016. aasta augustist tegutseb globaalse koalitsiooni raames Iraagis Anbari provintsis kuueliikmeline Eesti väljaõppemeeskond ning Bagdadis üks Eesti vanemohvitser," sõnas Mikser. "Mul on hea meel, et riigikogu otsustas hiljuti pikendada väljaõppemeeskonna mandaati 2019. aasta lõpuni," rõhutas ta.

"Ka Süürias toimuv ei ole Eesti poolt tähelepanuta jäänud. Meie humanitaarabi panus Süüria kriisile on alates 2014. aastast moodustanud 8,5 miljonit eurot. Jätkuv humanitaarabi andmine on parim viis ennetada terrorismini viivat ekstremismi," ütles välisminister.

Globaalne ISIS*e vastane Koalitsioon moodustati USA eestvedamisel 2014. aastal ning see koosneb 79 liikmest, kelle hulka kuuluvad ka EL, Araabia Liiga, Interpol ja NATO. Eesti on panustanud koalitsiooni töösse alates 2014. aastast.

Süüria armee hävitas sadu ISISe* võitlejaid >>

Alates 2014. aastast on Ameerika Ühendriigid ja tema liitlased Iraagis ja Süürias läbi viinud ISIS*e vastaseid relvastatud operatsioone ning Süürias tegutsevad nad ilma riigi seadusliku valitsuse loata, kes käsitleb sellist tegevust okupatsioonina, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuaris.

USA kolonel Douglas MacGregor ütles telekanalis Fox News, et Ameerika vägede väljaviimine Süüriast on "kaval samm", mis ajab väidetavalt Venemaa seal piirkonnas oma liitlastega tülli.

Miks islami "kalifaat" ikka veel eksisteerib, miks selle hävitamine võtab rohkem aega ja vaeva kui oodata oli, arvestades, et tema võitlejate hävitamisega tegelevad professionaalsed sõjaväelased paljudest maailma riikidest. Endise Nõukogude sõjaväeluure GRU kõrgem ohvitser-analüütik erus Villem Rooda analüüsib olukorda ISISega* peetava sõja "rinnetel".

Vastupidiselt sündmuste loogikale on islami "kalifaat"* endiselt elus. Väita, et ISIS* on täielikult hävitatud, oleks ilmne liialdus, kuigi terroristid on kandnud raskeid kaotusi. Tulemus ei saanudki olla teistsugune, sest terroriorganisatsiooni poolt kiiresti kokku pandud ja puudulikult relvastatud sõjaväelaste otsene ja avalik sõjategevus Venemaa, Iraani, Iraagi ja Süüria valitsusvägede ning rahvusvahelise koalitsiooni riikide professionaalsete väeüksuste vastu oli ilmselge enesetapp, kirjutab ekspert.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroristlik organisatsioon

Samal teemal

Iraagist on leitud rohkem kui kakssada ISISe* ohvrite ühishauda
Soome kohus mõistis endise Iraagi sõduri süüdi sõjaroimades
Tagid:
Välisministeerium, USA, Sven Mikser, ISIS

Peamised teemad

 • Türgi ja S-400: tõrksa taltsutamine ei õnnestunud

  Venemaa seniitraketikompleksi S-400 jõudmine Türgisse sõjaväelise riigipöördekatse kolmanda aastapäeva eel – võimuhaaramiskatse toimus 16. juulil 2016 – ei ole mitte sümboolne kokkusattumus, vaid Ankara otsene ja karm vastus Washingtoni survele ja välise juhtimise katsetele, selgitab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

  22
 • Kreenholmi tehaste hooned Narvas

  Baltnews meenutab kahe kunagise Eesti suurettevõtte – Tallinna Masinaehitustehase ja Kreenholmi Manufaktuuri saatust.

  26
 • Aleksander Nosovits

  Venemaa majandusteadlane ja politoloog Aleksandr Nossovitš rääkis Sputnik Eestile, miks Balti riikide poliitikud ei täida oma lubadustest lahkuda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsest Assambleest.

  24