07:35 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Uudised
lühendatud link
104 0 0

Siseminister ning politsei- ja piirivalveameti peadirektor allkirjastasid lepingu e-residendi digitaalsete isikutunnistuste väljastamiseks Ameerika Ühendriikides ja Jaapanis.

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Lepingu alusel väljastatakse tulevikus e-residendi digitaalseid isikutunnistusi ka San Franciscos ja Tokyos kohapeal. Teenusepakkujale tehtava eduka kontrolli järel avaneb dokumentide väljastamise võimalus nendes asukohtades eelduslikult juba märtsikuu jooksul, teatas PPA oma kodulehel.

"Oleme edasi liikunud e-residentsuse programmiga ning laieneme nüüd nii Ameerika Ühendriikides kui ka Jaapanis," sõnas siseminister Katri Raik. "Mõlema riigi teenusepakkujaga on leping sõlmitud ning nõuetele vastavuse kontrollimise järel võib töö alata loodetavasti juba kuu pärast."

Naabrite idee, oma tehnoloogia: Eesti notarid hakkavad töötama ka videosilla vahendusel >>

"E-residentsus 2.0 on koostööruum kõigile e-residentidele Eesti teenuste, toodete ning kultuuri ekspordiks ning ulatub üle kogu maailma. Et suurendada e-residentsuse kättesaadavust maailma eri paigus, on oluline väliste teenusepakkujate kasutamine," lisas minister.

Tema sõnul sai esimese nelja aastaga e-residendiks ca 50 000 inimest kokku 165 riigist ning programmi netotulu riigieelarve vaates on enam kui 10 miljonit eurot.

"Loodame, et teadlikkus asukohast sõltumatu äri alustamisest Eestis tõuseb veelgi ning seeläbi kasvab ka Eestisse tulev tulu," lisas Katri Raik.

PPA peadirektori Elmar Vaheri sõnul on Ameerika Ühendriikides ja Jaapanis uute väljastuskohtade loomine e-residentsuse arendamise järgmine samm. 

"Projekti käima lükkamisel pidid kõik e-residendid käima dokumendil järel Eesti PPA esinduses, seejärel laienes e-residentsuse digitaalse isikutunnistuse väljastamine Eesti välisesindustesse ning nüüd juba rohkem kui aasta väljastab Lõuna-Koreas Soulis neid dokumente meie partnerettevõte. See kogemus andis kindluse, et partnerite kaasamine dokumentide väljastamiseks on võimalik," ütles ta.

"PPA vaates on kõige tähtsam, et e-residendiks saab välismaalane, kes ei väärkasuta seda süsteemi ning dokumendi väljastamine on turvaline kogu protsessi ulatuses. Seetõttu algab ka Ühendriikide ja Jaapani partnerite puhul reaalne koostöö alles siis, kui teenusepakkuja nõuetele vastavuse, väljastusprotsessi korraldamise ja töötajate kvalifikatsiooni osas on tehtud põhjalik kontroll ning ka koolitus e-residendi digitaalse isikutunnistuse kohta," rõhutas Vaher.

"Viimastel kuudel laekub riikidest üle maailma keskmiselt 400-500 e-residentsuse taotlust nädalas. See number võiks olla veel suurem, kui kaardi kättesaamisvõimalused paranevad," ütles e-residentsuse programmi tegevjuhi kohusetäitja Ott Vatter.

E-residentsuse programm näeb juba mõnda aega tugevat huvi e-residentsuse vastu nii Jaapanis kui Ameerika Ühendriikides. "Usume, et Eesti sisuline majanduslik koostöö sealsete e-residentidega kasvab tänu parematele kaardi väljastamise tingimustele oluliselt," lisas Vatter.

Ratas: Eesti e-riigi kogemusel on palju pakkuda nii riikidele kui ka ettevõtetele >>

Lepingu allkirjastasid siseminister Katri Raik, PPA peadirektor Elmar Vaher ja teenusepakkuja VF Worldwide Holdings Ltd regionaalne äriarenduse juht Vivek Sharma.

Mida saab välismaalane e-residendi digi-IDga teha

E-residentsus pakub välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. E-residendi digi-ID-kaardiga saab dokumente digitaalselt allkirjastada ning logida sisse kõikidesse portaalidesse ja infosüsteemidesse, mis tunnistavad Eesti ID-kaarti, selgitab riigiportaal eesti.ee.

E-residendil on võimalik interneti teel asutada Eestis äriühing ning osaleda aktiivselt selle juhtimises, elades ise teise riigis. E-residentsus teeb asjaajamise lihtsamaks ka Eestisse juba investeerinud ja ettevõtte loonud ettevõtjatele.

Väljaspoolt Euroopa Liitu pärit ettevõtjatel tekib tänu e-residentsusele võimalus luua Eestis mugavalt ettevõte ja korraldada nii asjaajamist Euroopa Liidu sees.

Näiteks saab E-residendist ettevõtja teha internetipangas tehinguid, esitada elektrooniliselt maksudeklaratsioone ning digitaalselt allkirjastada dokumente ja lepinguid.

E-residentsus ei anna maksuresidentsust, Eestis elamise õigust ega Eestisse või Euroopa Liitu sisenemise luba. E-residendi digi-ID ei ole füüsiline isikut tõendav või reisidokument ja sellel ei ole fotot.

Peaminister Jüri Ratas kõneles Davosis kohtumistel riikide juhtide ning rahvusvaheliste suurettevõtete esindajatega Eesti e-riigist ning digikoostöö tihendamisest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Peaminister Jüri Ratas kohtus Davosis Apple'i, Accenture'i, BenevolentAI, Booking.com, Coca-Cola Company, Ericssoni, Facebooki, Investor AB, Koç Holding ASi, Proteus Digital Healthi, Paypali ja Uber Technologies juhtidega. Kõigiga oli arutelu keskmes koostöö edasine arendamine.

"Eesti e-riigi kogemusel on palju pakkuda nii teistele riikidele kui ka rahvusvahelistele ettevõtetele. Usun, et need kohtumised toovad juurde koostööprojekte ja investeeringuid," sõnas Ratas.

Samal teemal

E-riik saab kauaoodatud lisarahastuse
Norra e-riik on Eestiga vähemalt sama hea kui mitte parem
President: riik peab e-kriisideks paremini valmis olema
Paavst Franciscusest sai Eesti e-resident
Tagid:
Eesti, Jaapan, USA, e-riik, e-residentsus

Peamised teemad