22:08 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Uudised
lühendatud link
90 0 0

Peaminister Jüri Ratas avas reedel Tallinnas Idapartnerluse aastakonverentsi, millega märgitakse ühtlasi kümne aasta möödumist idapartnerlusele aluse pannud kokkuleppest Euroopa Liidu ja Armeenia, Aserbaidžaani, Gruusia, Moldova, Ukraina ning Valgevene vahel.

TALLINN, 8. veebr — Sputnik. Peaminister Ratas rõhutas oma kõnes pühendumust koostööle ning pidas oluliseks, et idapartnerlus oleks järgmisel kümnel aastal veelgi ambitsioonikam, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Koostöö Euroopa Liidu kuue idapoolse partneriga on peaminister Jüri Ratase sõnul Eesti välispoliitika oluline prioriteet.

Конференция Восточного партнерства в Таллинне
© Фото : Riigikantselei
Idapartnerluse aastakonverents Tallinnas

"Ühistel väärtustel ja vastastikustel huvidel põhinev koostöö idapartneritega on aidanud palju saavutada. See on aidanud nende riikide elanike elu paremaks muuta – loonud uusi töökohti, parandanud taristut, laiendanud sealsete noortele õppimisvõimalusi," tõi peaminister Ratas välja partnerluse olulisemaid tulemusi.

Ratas: võtsime idapartnerluse tippkohtumisel vastu 20 praktilist eesmärki aastaks 2020 >>

Armeenia, Aserbaidžaan, Gruusia, Moldova, Ukraina ja Valgevene on Ratase sõnul olulised partnerriigid. "Arengukoostöö raames jagame nende riikidega oma e-valitsuse loomise, haldusreformi läbiviimise, kodanikuühiskonna tugevdamise ja meediaoskuste arendamise alaseid kogemusi," lausus peaminister.

Ta innustas partnereid reformidega jätkama ning seadma uusi koostööeesmärke järgmiseks aastakümneks.

Peaminister Jüri Ratas kohtus täna ka Armeenia välisministri Zohrab Mnatsakanyaniga, kellega arutas nii kahepoolseid suhteid kui ka koostööd Euroopa Liiduga. Ratas kinnitas Eesti toetust ja valmisolekut Armeeniat ELiga lõimumisel abistada.

EL ja idapartnerid lähtuvad oma koostöös 2020. aastaks seatud 20 eesmärgist, mis kinnitati Eesti ELi Nõukogu eesistumise ajal Brüsselis toimunud tippkohtumisel 2017. aasta novembris. Eesmärgid jagunevad prioriteetsete valdkondade vahel, milleks on majandusareng ja turuvõimalused, institutsioonide ja hea valitsemistava tugevdamine, ühendatavus, energiatõhusus, keskkond ja kliimamuutused ning liikuvus ja inimestevahelised kontaktid.

Idapartnerluse aastakonverents toimub kuuendat korda ning seda korraldab Eesti Idapartnerluse keskus koostöös välisministeeriumi ja Euroopa Komisjoni esindusega Eestis.

Ratas: Idapartnerluse Keskus on unikaalne instrument >>

Välisminister Sven Mikser osales oktoobris Luxembourgis toimunud Euroopa Liidu ja idapartnerlusriikide välisministrite kohtumisel, kus taaskinnitati idapartnerluse olulisust ELi jaoks, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti.

Ühtlasi vaadati üle senised edusammud ja reformide hetkeseis kuues partnerriigis – Armeenias, Aserbaidžaanis, Gruusias, Moldovas, Ukrainas ja Valgevenes, teatas Välisministeerium.

"Idapartnerlus on jätkuvalt Eesti jaoks prioriteet ning tervitame omalt poolt partnerriikide positiivseid samme reformide elluviimisel," sõnas välisminister Mikser.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker märkis, et idapartnerluse alal jõupingutusi kahekordistada, et Euroopa Liit peab koostöös idapartneritega kahekordistama jõupingutusi ja keskenduma kõige olulisematele teemadele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Idapartnerlus on peamiselt inimeste vaheline partnerlus. Me hindasime tehtut ja vaatasime tulevikku. Allkiri uuel partnerluslepingul Armeeniaga on märk meie pühendumusest," ütles Juncker EL-i idapartnerluse tippkohtumise järel pressikonverentsil.

Samal teemal

Spitaki reekviem: film Armeenia ajaloo kõige kohutavamast maavärinast
Tallinn sõlmib kultuurikoostöö kokkuleppe Moldova Vabariigi Suursaatkonnaga
Bakuu eestimaalase pilguga
Gruusia jalgpallur tugevdaks Eesti rahvusmeeskonda
Tagid:
aastakonverents, poliitika, Jüri Ratas, idapartnerlus

Peamised teemad