22:46 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Uudised
lühendatud link
68120

USA Harvardi ülikooli tippastronoom Avi Loeb on veendunud, et 2017. aasta sügisel Päiksesüsteemis avastatud ja Oumuamua nime saanud moodustis on tulnukate laev või selle osa.

TALLINN, 11. veebruar — Sputnik. Astronoomid on ühel meelel, et Oumuamua on pärit väljastpoolt Päiksesüsteemi. Selles aga, mida see endast kujutab, pole teadlased üksmeelt saavutanud, vahendab portaal Eestinen ajalehe Washington Post.

Oumuamua on oma kujult ja liikumiselt väga eriline. See on piklik ning sigari või pannkoogi kujuline ja see on muutnud kiirust erinevalt tavapärasest gravitatsioonist.

Hiina kosmoseaparaat "Chang'e-4" maandus Kuu tagaküljele>>

ExoMars 2016 Marsi taustal. Foto on illustratiivne
© AFP 2019 / EUROPEAN SPACE AGENCY

Avi Loebi väitel on Oumuamua kõige tõenäolisemalt tulnukate laev või selle osa. Ta avaldas selle arvamuse aasta aega tagasi ja pole seda muutnud. Üks tõestustest on kiirus, millega objekt möödus Päikesest. Praegu on objekt möödunud Jupiterist.

Oumuamua nimi tuleb havai keelest ja tähendab luuret. See avastati Maal esimest korda 19. oktoobril 2017. aastal.

Aasta pärast seda kirjutas Loeb koos teise Harvardi täheteadlase Shmuel Bialyn´iga teadustöö, milles on juhitud tähelepanu objekti kiirendustele, mistõttu on see arvatavalt saadetud väljastpoolt. Loebi väitel oli kahju, et Oumuamua avastati nii hilja, et seda ei suudetud pildistada. Oumuamua kohta levinud pildid on kunstniku joonistused sellest, milline ta võiks välja näha.

Ikka need jänkid ehk kuidas USA jälle "kuuraja" ette võttis>>

Teadusväljaande Scientific American blogis kirjutab Loeb, et Oumuamua erksus varieerub, mis tähendab, et see on väga erilise kujuga. Der Spiegelile antud intervjuus oletab Loeb, et Oumuamua võib olla kõigest millimeetri paksune.

NASA saatis kosmosesondi Päikest uurima
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Washington Postile antud intervjuus ütles Loeb, et praegu teada olevate andmete põhjal võib see moodustis olla kartuli kujuga kivi. Arvatavalt on see väga pikk, ligi kilomeetri pikkune ja eriti õhuke, mitte enam kui millimeetri paksune.

Kui objekt on nii pikk ja õhuke, lükkab päikesevalgus seda Päiksesüsteemist väljapoole. See seletab objekti erilise kiiruse.

Loebi väitel on ta valmis oma oletusest taganema, kui keegi tuleb välja parema seletusega. Seni jääb ta oma arvamuse juurde.

Tagid:
ufo, tulnukad, laev, Päike

Peamised teemad