22:51 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Uudised
lühendatud link
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)
15310

Sõjaväe autojuhile on igaveseks meelde jäänud Afganistani unustamatult kaunid maastikud, kus igal sammul varitses surmaoht. Oma sõjakogemustest pajatas Tallinna "afgaan" Oleg Kulikov.

ТАLLINN, 16. veebruar — Sputnik, Svetlana Burceva. Oleg Kulikov teenis Afganistanis aega sõjaväe autojuhina vahetult enne nõukogude vägede väljaviimist 1989. aaasta veebruaris. Pärast demobilisatsiooni naases ta tsiviilellu ja uskus mõnda aega, et Afganistani sõda jääb vaid kaugeks mälestuseks.

Олег  Куликов - председатель правления Таллиннского Союза ветеранов Афганистана, локальных войн и военной службы «Боевое Братство»
© Sputnik / Вадим Анцупов
Oleg Kulikov Sputnik Eesti pressikeskuses

Ent aeg läks ja Tallinna "afgaanid" hakkasid omavahel kokku saama. Nii organiseeritigi Tallinna linna Afganistani, lokaalsete sõdade ja konfliktide veteranide ühing Relvavendlus ning Oleg Kulikovist sai selle ühingu juhatuse esimees.

Олег Куликов на первой встрече с афганцами в Таллинне  2 августа 1989 года. Афганцы посетили могилы павших товарищей
© Фото : из личного архива Олега Куликова
Tallinn, 2.02.1989

Tema sõnul läks mõnedel õnneks sõjast ilma eriliste kaotusteta läbi tulla, mõni aga sai haavata ja elas üle raske taastumisperioodi.

"Afganistani-poisid" püüavad möödunud 30 aastale vaatamata võimalusi mööda üksteist toetada ja aidata. Sest nad on sõda oma silmadega näinud. Seetõttu nad mõistavad, kuivõrd õhuke on piir sõja ja rahu vahel. Sest unistatakse rahust.

Автобатальон, где служил Олег Куликов (крайний слева)
© Фото : из личного архива Олега Куликова
Kamazi autopataljon, Oleg Kulivov on esimene vasakul

Ma läksin sõjakomissariaadist ALMAVÜ autokooli (ise palusin end kursustele saata), lõpetasin selle ja sain kutselise autojuhi load – C- ja B-kategooria. See oli 1987. aastal. Märtsis sain 18-aastaseks ning 13. mail kutsuti mind sõjaväkke.

Oleg, kas te tahtsite Afganistanis teenida? Kuidas te sinna sattusite?

Kutsealused korjati kokku Lasnamäe "puuri" (isolaator kutsealuste ajutiseks majutamiseks – toim.) ja saadeti Matrossovi tänava sõjaväeossa. Seal sosistas meile hukkunud lipniku naine: "Poisid, mul on teist kahju. Te satute Afganistani."

Ent me kahtlustasime juba niigi erinevate tunnusmärkide põhjal oma toimikutes, mis meid ees ootab. Ajateenistust Afganistanis oli võimalik vältida, aga meie olime ju poisikesed, romantikud, patrioodid.

Tavaliselt valisid juba teekonnal teenistuspaika sõjaväe vastavad asjamehed kutsealuseid oma väeosadesse, mulle pakuti koguni eriüksust. Aga me leppisime Talinnast pärit poistega kokku, et hoiame omavahel kokku. Meid oli umbes 20 meest, enamikus venelased. Me käime paljudega praegugi isekeskis läbi.

Tallinnast lendasime Kuibõševi (nüüdne Samaara), seejärel Tšeljabinskisse ning sealt Taškenti. Seal pandi meid Afganistani piiri äärse Termizi (Usbekistani kõige lõunapoolsem linn – toim.) rongile. Üle Hairatani silla Termezis ja läbi Guşgy (e. Serhetabat, Türkmenistani lõunapoolseim asula 4 km kaugusel Afganistani piirist – toim.) kulges vägede ja armee varustuse sisse- ja ka väljavedu väljaviimine.

Me sattusime samale väljaõppele Kamazi autopataljoni ja veetsime seal koos pool aastat.

Intervjuu jätku saate lugeda meie venekeelselt veebilehelt.

Elu keset sõda: unikaalsed kaadrid Afganistanist >>

Teema:
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)

Samal teemal

FSB kindral: USA kavatses Afganistani sõja ajal "islami kalifaadi" luua
Maailma ohtlikuimad riigid on Süüria, Afganistan ja Jeemen
Tagid:
Sputnik Eesti pressikeskus, veteran, poliitika, sõda, Afganistan

Peamised teemad