14:41 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Uudised
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
10510

Esmased arvestused Euroopa Parlamendi tulevase koosseisu kohtade jaotumise osas näitavad, et meeleolude käärimised EL-i riikides ei ole sedavõrd suured, et muuta jõudude vahekorda saadikufraktsioonide vahel.

ТАLLINN, 19. veebruar — Sputnik, Aleksei Toom. Jõudude vahekord Euroopa Parlamendi fraktsioonide vahel mai algul ees ootavate valimiste tulemusena sisuliselt ei muutu. Euroopa paremtsentristid säilitavad juhtpositsiooni, sotsialistid jäävad teisele kohale ning liberaalide ja demokraatide liit hõivab endiselt kolmanda koha, millest annavad tunnistust esimesed prognoosid valimistulemuste kohta.

Itaalia asepeaminister: uus Euroopa Parlament võib suhted Venemaaga uuesti läbi vaadata>>

Euroopa Liit peab eelseisvaid, 23.–26. maini toimuvaid valimisi Euroopa Parlamendi 9. koosseisu EL-i seadusandliku organi esimeste valimiste aegadest 1979. aastal peale kõige olulisemaiks, kuid veebruaris EL-i riikides toimunud küsitluste ja kohtade jaotumise osas parlamendi pressiteenistuse poolt avaldatud esialgsete hinnangute kohaselt ei kajastu keeruline poliitiline olukord mandril ja käärimised EL-i riikide meeleoludes põhjapanevalt valimistulemustes.

Soros on paanikas: Euroliitu ootab NSV Liidu saatus>>

Praegu Euroopa Parlamendis juhtkohal olev Euroopa Rahvapartei kaotab 34 mandaati, kuid säilitab kõige suurema fraktsiooni positsiooni, saades umbes 183 kohta 705-st, kinnitab Brüsseli prognoos.

Sotsiaaldemokraatide fraktsioon kaotab veelgi enam, 51 saadikukohta, saades praeguse 186 asemel 135 mandaati.

Lisandub skeptikuid ja rahvuslasi

Küll aga kasvatab poolehoidjate arvukuselt kolmas fraktsioon, Allianss Liberaalid ja Demokraadid kohtade arvu praeguselt 68-lt 75-ni. Nimelt sellesse fraktsiooni kuluvad Euroopa Parlamendis Eesti esindajad Keskerakonnast ja Reformierakonnast.

Eeldatakse, et märkimisväärne osa vastvalitud saadikuist asub euroskeptilisele ja rahvuslikule positsioonile, suureneb ka kindla määratluseta, sõltumatute saadikute osakaal. Kuid absoluutne häälteenamus jääb fraktsioonidele, kes toetavad selgelt liidumeelseid vaateid ja on meelestatud liigutama EL-i edasi (ehkki liikumiskiiruse osas üksmeelt ei ole) sügavama lõimumise suunas.

Euroopa Parlamendi hoone, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eesti: Brexiti lepingu muutmiseks peavad britid oma positsioone muutma>>

Nüüdsete valimiste järel kahaneb Brexiti, Suurbritannia EL-ist lahkumise tõttu kohtade arv Euroopa Parlamendis 751-lt 705-ni — osa brittide mandaate jaotatakse EL-i riikide vahel, osa lihtsalt annulleeritakse.

Eesti, nagu portaal Sputnik Eesti juba on öelnud, saab seitse mandaati, seega ühe koha rohkem kui tal on parlamendi seni veel tegutsevas koosseisus. Euroopa Parlamendi kohtade jaotumisprognoose plaanitakse avaldada iga kahe nädala tagant.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Tagid:
Reformierakond, Keskerakond, mandaat, valimised, Euroopa Parlament

Peamised teemad