01:04 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
13610

Teises maailmasõjas langenud Nõukogude sõduritele välismaal püstitatud ja demonteeritud mälestusmärgid võidakse taastada Kaliningradis Võidu pargi territooriumil.

TALLINN, 22. veebruar - Sputnik. Ideed "mälestusmärkide mälestusmärgi" loomisest arutati Kaliningradi oblasti kuberneri juures tegutseva isamaa kaitsmisel hukkunute mälestuse jäädvustamise nõukogus, teatas Kaliningradi oblastivalitsuse pressiteenistus.

Poola tahab end puhastada kommunistlikust minevikust >>

Välismaal demonteeritud nõukogude sõjaväelaste mälestusmärkide säilitamise mõtte pakkus välja sõja-, töö-, relvajõudude ja õiguskaitseorganite veteranide ühiskondlik organisatsioon.

Aktivistide sõnul võimaldaks selline mälestusmärkide ala jäädvustada kui mitte mälestisi endid, siis vähemalt nende koopiad või maketid.

Organisatsiooni esindaja Juri Bõtšenkovi sõnul puudutab probleem peamiselt Poolat, kus lähiajal võidakse demonteerida rohkem kui 230 Teise maailmasõja kangelaste mälestusmärki. "See on tõsine küsimus, mis tekitab meis kibestumist ja ärevust," ütles ta.

Kaliningradi oblasti kuberneri Anton Alihanovi sõnul ei ole esialgu tegemist mälestiste endi toomisega oblasti territooriumile. "Idee on hea, kuid esialgu teeme me koostööd Venemaa välisministeeriumiga, et koostada hävitatud monumentide register," ütles ta.

Koht, kuhu uus mälestusmärk võiks ilmuda, ei ole veel kindlaks määratud. Oblasti kuberneri sõnul võib selleks saada Kaliningradi ajalooline parkekspositsioon "Venemaa on minu ajalugu".

Парк Победы в Калининграде
© Sputnik / Игорь Зарембо
Võidupark Kaliningradis

Kultuuripärandi riikliku järelevalveasutuse juhi Jevgeni Maslovi arvates võiks mälestusmärgid või nende mudelid üles panna Kaliningradi Võiduparki, mis rajati 1946. aastal Königsbergi (praegune Kaliningrad) vabastanud 11. kaardiväearmee langenud sõjaväelaste auks rajatud mälestusmärgi kõrvale.

Ukraina palub Eestilt abi pronkssõduri küsimuses >>

"Selle territooriumi enda memoriaalne loogika viitab juba sellisele võimalusele," ütles ta.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 2014. aastast on Poolas võimude otsusel ja toetusel lammutatud kokku ligi 100 Nõukogude sõduritele pühendatud mälestusmärki.

Hispaanias püstitati mälestusmärk tundmatule nõukogude lendurile, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Воскресенский

2017. aasta sügisel jõustus Poolas kommunismi või muu totalitaarse režiimi propagandat keelustav seadus. Seadus kohustab kohalikke omavalitsusi lammutama muuhulgas nõukogude mälestusmärgid.

Poola Rahvusliku mäluinstituudi arvutuste kohaselt puudutab uus seadus rohkem kui 450 mälestist kogu riigis, millest 230 on püstitatud Punaarmee sõduritele ja ohvitseridele. Seda seadust ei kohaldata kalmistutele ega matmispaikadele.

Poola vabastamisel natside vägedest hukkus umbes 600 000 Nõukogude sõdurit ja ohvitseri. Samuti surid Saksa okupatsiooni ajal sajad tuhanded Nõukogude sõjavangid Poola territooriumil asuvates surma- ja koonduslaagrites.

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Venemaal paigaldati mälestusmärk Arnold Merile
Kiviõlis rüvetati nõukogude lendurite mälestuskivi
Venemaa saatkond saatis Eestile mälestusmärgi rüvetamise asjus protestinoodi
Tagid:
Kaliningrad, demonteerimine, Teine maailmasõda, mälestusmärk

Peamised teemad